Za otrzymane łaski

2021-08-18
2021-08-18
Katarzyna Skórska
Neapol rodzina opowiadania Włochy

Okładka książki ReBerth: Stories from Cities on the Edge Dinesh Allirajah, Artur Becker, Jim Hinks, Paweł Huelle, Jean-Claude Izzo, Adam Kamiński, Peppe Lanzetta, Hatice Meryem, Murathan Mungan, Claudia Parman, Valeria Parrella, Alexei Sayle
ReBerth: Stori... Dinesh Allirajah, A...

Neapolitańskie kobiety

⭐️⭐️ Pisząc recenzję w dwa dni po przeczytaniu zaczęłam tak: „Zbiór czterech opowiadań, o których w dwa dni po przeczytaniu nie wiem co napisać. Twórczość, którą sympatycznie się czyta, a która w czytelniku nic nie zostawia.”. Jednak wracając do niej kilka dni później zdałam sobie sprawę, że coś zostało - portret pewnego bohatera.

Mamy kobietę, która poznaje swojego chłopaka w dniu jego ślubu z inną kobietą. Jakiś czas później zostaje dźgnięty nożem w porachunkach mafijnych.

Wchodzimy do drukarni, która nielegalnie drukuje książki, a na podłodze „leży Anna Frank” - podobało mi się to określenie na nielegalne dodruki. Ciekawiej robi się, gdy uprzejmy sąsiad donosi o nowym zadaniu drukarni - produkcji znaczków pocztowych.

Dalej moje ulubione opowiadanie z tego zbioru, wchodzimy do galerii sztuki i ocieramy się o romans i nieszczęście kobiety.

Ostatniego opowiadania po czasie nie umiem sobie przypomnieć.

Odnoszę wrażenie, że w całym zbiorze nie chodziło o konkretne historie, a o portret Neapolu wychylający się z każdego wolnego zakamarka opowiadań - zapamiętałam to w kilka dni po czytaniu, więc zamysł się udał. Autorka nie zabiera nas dosłownie w ulice miasta, a jednak to ten obraz zapamiętałam najbardziej. I to nie budynków, a klimatu, warstw społecznych, klimatu tego miejsca. Fajnie.

Ostatecznie wychodzę z tej książki bez większych emocji. Jest to ładnie, wystudiowanie i sprawnie napisane. Odnosi się wrażenie, że nie ma tu zbędnych słów i każde było z namysłem przenoszone na papier.

Plus za wielowarstwowe przedstawienie postaci, głównie kobiecych.

Mamy kobietę, która poznaje swojego...

Bardzo chaotyczna, roztrzepana, niby o emocjach, o dylematach o jakiejś moralności, ale wszystkie te sensy musiałem z niej wyciskać na siłę, kopać naprawdę głęboko. Ani nie czułem czytelniczej przyjemności ze względów językowych, ani fabularnych.

Bardzo dobre opowiadania o ludziach. Takie zwykłe, chociaż ludzie troszkę nie zwyczajni.

Skromna, prosta, momentami wręcz surowa, a jednocześnie zaskakująco treściwa i na wskroś ludzka proza, zawierająca w sobie całe spektrum emocji – od namiętności, przez ból, do zupełnego odrętwienia.

Pozbawiona wszelkich udziwnień, stawiajaca na pierwszym miejscu człowieczeństwo oraz jego cienie i blaski.

Osobnym bohaterem opowiadań jest też Neapol; jego ulice i zakamarki pulsujące niepowstrzymanym życiem, obezwładniającą przemocą oraz nieokiełznanym szaleństwem.
Miasto, gdzie wszyscy są skłóceni ze wszystkimi i gdzie nieakceptowana przez kogokolwiek rzeczywistość nie generuje niczego poza wszechogarniającym, destrukcyjnym buntem.

Warto poznać!

Osobnym bohaterem opowiadań jest też Neapol; jego ulice i zakamarki...

Bardzo dobra książka,gorąco polecam. Kto choć trochę zna realia panujące w Kampanii a szczególnie w Neapolu jest w stanie docenić trafność opisu tragicznego położenia mieszkańców tej równocześnie pięknej i ohydnej krainy. Wczoraj wróciła do Scampia jednej z najgorszych dzielnic Neapolu, synonimu przemocy, handlu narkotykami, wpływów camorry nowo wybrana miss Italia. Dziewczynę studentkę socjologii powitał transparent "Wygrałaś" i pokazy sztucznych ogni. Zeudi di Palma zadedykowała swoją wygraną mamie, która założyła fundację "Lampa Scampii" - pomaga dzieciakom zagrożonym wykolejeniem. Znów jest nadzieja na zmianę wizerunku miasta, ciekawa jestem czy Valeria Parella odnotuje to zdarzenie w kolejnych książkach?

Neapol to maisto obłęd. Piękne i ohydne, ale niepowtarzalne. W książce Velerii Parelli spodziewałam sie więcej tego szaleństwa, dlatego czuję pewne rozczarowanie. A poza tym - tak , to ciekawe portrety kobiet, które chcą więcej niż życie im ofiaruje i odważnie dążą do celu. Co zgadza się z jescze jedną cechą Neapolu: jego niezwykłą żywotnością.

Przeglądając opinie o tym zbiorze opowiadań nie wiem dlaczego tak często jest on nisko oceniany. Po przeczytaniu genialnego cyklu Ferrante brakowało mi atmosfery Neapolu, tej duszności, wszechobecnego tłumu, pewnej brutalności, a z drugiej strony intensywnej miłości i szaleństwa. Neapol - przynajmniej w literaturze - jest miastem kontrastów i nie dających się rozwiązać tajemnic. Może dlatego tak mnie do niego ciągnie, stąd mając możliwość choćby literackiej wędrówki piszę na to.
Każde opowiadanie w tym zbiorze jest inne. Każde opowiadanie w tym zbiorze jest podobne. Opowiedziane historie różnią się między sobą i to dość diametralnie. Jednak posiadają również pewne elementy wspólne - takimi jest postrzeganie swojego miejsca w świecie i w rodzinie, zasadność i celowość pełnionych ról, a nade wszystko brak głębszych uczuć, jakimi bohaterki powinny być obdarzone.
Wszystko to sprawia, że ten zbiór jest naprawdę wart przeczytania.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

"Kiedyś ktoś napisał, że u Parelli przy jednym stole siadają kobiety z najbiedniejszej dzielnicy Neapolu, dobrze sytuowane prawniczki, przedsiębiorczynie, którym udało się uniezależnić od mężów, a nawet córki książąt. Chcę by moje opowiadania były niejednoznaczne, tak jak niejednoznaczne jest miasto, w którym przyszło mi żyć. W "Za otrzymane łaski" i kolejnych książkach chciałam pokazać, że nie możemy zamykać się w przeszłości, że teraźniejszość też tu jest, choć turyści przyjeżdżają do Neapolu głównie po to, by zachwycać się historią i widokiem Wezuwiusza".

Tak o swojej neapolitańskiej prozie pisze autorka najnowszego zbioru opowiadań od @wydawnictwo_pauza "Za otrzymane łaski" w wywiadzie z Michałem Nogasiem w "Wysokich obcasach" nr 32.

Trochę żałuję, że wywiad ten przeczytałam dopiero po lekturze, bo gdyby było inaczej pewnie zwróciłabym większą uwagę na neapolitańskość tej prozy, na przedstawione w opowiadaniach kobiety, które opowiadają o Neapolu i która nim są (w przeciwienstwie do Włoch, które nadal na zewnątrz są mężczyzną w żonobijce, a w domu beztroskim mammini). To oczywiście nie tak, że nie zauważyłam jak bardzo włoska jest to literatura! Ale wywiady z autorami bardzo jednak otwierają na ich książki i potrafią zmienić perspektywę. Włoszczyznę w książkach trzeba także lubić, w przeciwieństwie do pikcy, którą lubi chyba każdy... i choć ja uwielbiam i Ferrante i Starnone, to Parrelli aż tak mocno nie poczułam, a jej opowiadania - jak to z krótkimi formami u mnie najczęściej bywa - nie porwały mnie jakoś specjalnie. Nie zniechęcam jednak, bo fanką opowiadań nie jestem i nigdy nie byłam, więc moja opinia w dużej mierze wynika z porrzeby zanurzenia się w gęstym i długim sosie powieściowym, ale jeśli lubicie włoski klimat, klimat niegrzecznego Neapolu, to być może chętnie posłuchacie, o czym opowiadają kobiety z okładkowych balkonów.

ciekawe te opowiadania, choć nie Neapol jest ich bohaterem

ciekawe te opowiadania, choć nie Neapol jest ich bohaterem

• Przeczytane 2021
  • Wydawnictwo Pauza
  • Włoskie klimaty

Dodaj cytat z książki Za otrzymane łaski