Basia. Wielka księga przygód 2

2020-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Moja córka daje się zagonić do łóżka tylko wtedy, gdy wie, że przed snem będziemy czytały o przygodach Basi. Rewelacyjne historie, które bawią, uczą i wzruszają. Córka uczy się czytać i pierwsze słowa przeczytała właśnie z tej książeczki (także dodatkowo będziemy mile wspominały tę część). Od Nas 10 gwiazdek. Uwielbiamy i czekamy na więcej!

2066

Książka „Wielka księga przygód 2. Basia” Marianny Oklejak, Zofii Staneckiej zabiera małego czytelnika w świat małej Basi. Kolejne 7 opowiadań jest bliskie małemu czytelnikowi, za co je uwielbiają. Tym razem bohaterka gotuje z tatą, jedzie na wieś, na plac zabaw, i wiele innych.
To kolejne udane spotkanie i uśmiechy na buziach dzieci.

To kolejne udane spotkanie i uśmiechy na buziach dzieci.

1974

Wszyscy, którzy regularnie odwiedzają mojego bloga, wiedzą o mojej nieskrywanej sympatii do pewnej rezolutnej i nieco psotnej dziewczynki o imieniu Basia. Po jej przygody mogę sięgać w ciemno, bo zawsze wiem, że przypadną mi do gustu, bawiąc, a niekiedy przekazując parę istotnych treści, nad którymi powinni pochylić się nawet dorośli.

Na rynku wydawniczym można natknąć się na wiele wersji Basiowych perypetii - wielkoformatowe książki z twardą okładką, przedstawiające pojedyncze przygody Basi, a także historyjki o dziewczynce i jej młodszym braciszku Franku. Do tego dochodzą książeczki z serii "Basia uczy...", jak również "Wielka księga. Basia" oraz trzy wydania "Wielkiej księgi przygód Basi", zawierające zbiory wszystkich dostępnych opowiadań z jej udziałem. To właśnie one są moimi ulubionymi, ponieważ zawierają wszystko, co najlepsze, w jednym miejscu.

"Wielka księga przygód 2. Basia" przedstawia siedem kolejnych historii z życia Basi i jej rodziny. Kiedy do przedszkola przychodzi nowy ciemnoskóry Titi, chłopiec pochodzący z Haiti, gdzie podczas trzęsienia ziemi stracił swoich bliskich, Basia nie może zrozumieć, dlaczego jest tak zamknięty w sobie - na szczęście mama tłumaczy jej, dlaczego nowy kolega ma problem z zaaklimatyzowaniem się w nieznanym miejscu, a Basia wpada na pomysł pomocy koledze. Drugie opowiadanie ukazuje przerażenie dziewczynki wizją spędzania niektórych dni z opiekunką, która jednak okazuje się być o wiele fajniejsza, niż można byłoby się spodziewać. Pewnego dnia mama buntuje się nieustannemu staniu przy garach, zatem tata z Basią i Jankiem postanawia przejąć jej obowiązki, co okazuje się nie lada wyzwaniem. W tej książce znajduje się również opowiadanie dotyczące samochodowej wyprawy tytułowej bohaterki z mamą i rodzeństwem, którą rodzicielka niemal przypłaca załamaniem nerwowym. Na szczęście pobyt w górach rekompensuje wszystko - tylko Basia jest załamana wykryciem alergii na konie, które uwielbia. Za to wakacyjny biwak upływa w niezwykle przyjemnej atmosferze - wszyscy członkowie rodziny przeżywają masę przygód, nie nudząc się ani chwili. W ostatniej historii tata z dziećmi spędza cały dzień na placu zabaw, który okazuje się odpowiednim miejscem do nauki kilku nowych umiejętności społecznych.

Proste i zabawne historie dają nowe światło na parę ważnych kwestii, poruszając trudne tematy - adopcję, śmierć najbliższych, problem z adaptacją w nowym środowisku, bycie "innym". Dodatkowo dzięki tej książce można uświadomić dzieciom, że nawet w sytuacjach, na które nie mamy żadnego wpływu, można odkryć dobre strony. Ponadto opowieść z placu zabaw ukazuje, że nie warto używać siły, aby przeforsować własne zdanie, a dzielenie się z innymi jest bardzo przydatną umiejętnością. Do tego w rodzinie drzemie ogromna siła - z najbliższymi jest zawsze wspaniale, nieważne w jakim miejscu się przebywa.

W książkach o Basi najbardziej cenię to, iż przedstawiony świat nie jest cukierkowy i zupełnie odrealniony, a wręcz przeciwnie - każda rodzina staje przed takimi samymi wyzwaniami i decyzjami! Ten realizm sprawia, że każde dziecko może utożsamić się z Basią, w jej perypetiach odnajdując siebie. Ponadto wielu rodziców mogłoby brać przykład z mamy i taty Basi, Janka oraz Franka, którzy w świetny sposób radzą sobie z różnymi pomysłami swoich dzieci, które nie siedzą grzecznie w kącie, ale zachowują się tak, jak każde normalne dziecię w ich wieku. Jednak i w tej rodzinie zdarzają się pewne wpadki wychowawcze, zatem my, czytający rodzice, możemy poczuć bliskość z rodzicami tytułowej bohaterki, wiedząc, że nikt nie jest idealny, a nie błądzi ten, co nic nie robi.

Po raz kolejny przyszedł czas na coś z Biblioteczki mojej Majeczki. Tym razem sięgnęłyśmy po następny tom "Wielkiej Księgi" i wyruszyłyśmy znowu na spotkanie z Basią i jej rodziną. Bo kto już raz poznał tę dziewczynkę tak jak my, ten wie że to jest urocza osóbka przyciągająca niesamowite przygody.

"Wieka księga przygód 2. Basia" autorstwa Pani Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak to siedem wspaniałych historyjek z życia naszej już ulubionej Basi i jej rodzinki. Tytułowa bohaterka, jak zwykle znajduje się w przeróżnych sytuacja, które to bywają zarówno śmieszne i zabawne jak i poważne oraz niosące naukę tak zupełnie przy okazji i przez przypadek.

W tej części na Basie czekają niesamowite spotkania:
- "Basia i kolega z Haiti",
- "Basia i opiekunka",
- "Basia i gotowanie"
- "Basia i podróż",
- "Basia i alergia,"
- "Basia i biwak",
- "Basia i plac zabaw"
Czyli siedem sytuacji z którymi zmierza się dziewczynka.
W pierwszej kolejności poznaje ciemnoskórego chłopca z Haiti, który podczas trzęsienia ziemi stracił swoich bliskich. Następnie dziewczynka mierzy się ze swoim strachem przed opiekunką i czasem jaki ma z nią spędzić, no ale jak to najczęściej w życiu bywa "wilk" okazuję się być wcale nie takim strasznym jakim go malują. Następnie gotowanie razem z tatą, podróż z mamą oraz niesamowite i nie do końca miłe odkrycie - alergia. Na koniec albo i na deser, wakacyjny biwak bogaty w przygody oraz cały dzień na placu zabaw.

Te na pierwszy rzut oka proste i zabawne przygody mają też tak zwane drugie dno i przy okazji uczą dzieci poruszając trudne tematy. Ponad to książeczka wzbogacone o piękne kolorowe ilustracje oraz zadania do wykonania co najbardziej zachwyciło moją Majeczkę.
Zatem POLECAM bardzo tę uroczą i zabawną książeczkę zarówno dla dzieci jak i ich rodziców!

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana

"Wieka księga przygód 2. Basia" autorstwa Pani Zofii Staneckiej i Marianny...

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Ocena wyższa niż przy poszczególnych częściach opowiadań o Basi. Dodatkowa gwiazdka jest za formę.
Historie, które mamy w tym wydaniu są znów "z życia wzięte".
Poznajemy nowego kolegę z przedszkola i jego smutną historię i powód przybycia do naszego kraju. Jest o tolerancji, cierpliwości, zrozumieniu dla innych.
Podróż na urlop. Mama sama z trójką dzieci na pokładzie. Problemy w drodze, kłótnie rodzeństwa, awaria samochodu. Samo życie...
Gotujemy z tatą, bo mama ma zwyczajnie już dosyć stania w kuchni i wymyślania wciąż nowych potraw. Fajny przykład, choć nie obywa się bez kuchennych "katastrof".
Wspaniała opowieść o przyzwyczajaniu się do nowych osób/opiekunek. Tyle, że trafić na taką super opiekunkę jest niezwykle trudno :)
Te i inne przygody, o których warto poczytać, czekają w drugim tomie Wielkiej księgi przygód Basi.
Jak wspomniałam na początku, dodatkowa gwiazdka za formę, bowiem książka wydana jest w bardzo praktyczny i wyjątkowo poręczny sposób. Przy czym zawiera zestaw przygód za bardzo przystępną cenę.
Polecam!

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Historie, które mamy w tym wydaniu są znów "z życia wzięte".
Podróż na urlop. Mama sama z...

Każdy z nas lubi bohaterów, z którymi się identyfikuje. Podobne spojrzenie na świat, przeżywane przygody, dorastanie do określonych sytuacji, konieczność zmierzenia się z trudnymi sytuacjami, a do tego temperament sprawiają, że do jednych bohaterów odczuwamy większą do innych mniejszą sympatię. Ze względu na to, że jestem już dorosłym czytelnikiem nie wiem, co takiego ma w sobie Basia stworzona przez Zofię Stanecką, ale dzieci ją uwielbiają. Pokazywanie świata z punktu widzenia dzieci i wchodzenie w sposób ich rozumienia otoczenia sprawia, że szczególnie młode czytelniczki chcą poznawać kolejne historie. Wśród wiernych miłośniczek kolejnych tomów przygód Basi jest i moja sześcioletnia córka od trzech lat sięgająca po książki Zofii Staneckiej. Fenomen wszystkich tomów polega na tym, że pisarka bardzo dba o język, dzięki czemu książki bardzo przyjemnie czyta się na głos. Duża czcionka, interesujące ilustracje Marianny Oklejak i naprawdę ważne dla dzieci tematy. Zofia Stanecka opowiada o świecie z punktu widzenia dziecka, czyli czasami obserwuje dziwne zachowania dorosłych, czasami jest do czegoś zmuszana, czasami rodzice zakazują wielu rzeczy (słodyczy, bezmyślnego kupowania zabawek, wielogodzinnego oglądania telewizji),ale ma też dzieciństwo pełne niezwykłych przygód i zabaw oraz odkrywania świata. Świat Basi to po prostu świat przedszkolaka, który musi się dostosować do dorosłych, próbuje być indywidualistą i zdobyć wiedzę, posiada koleżanki i kolegów, którzy ulegają stadnym pędom naśladowania mody. Razem z Basią przedszkolaki odkryją, że „odgapianie” nie zawsze jest dobre, a wizyty u dentystów mogą być przyjemne.
Każda przygoda zawarta jest w jednym tomie, ale od czasu do czasu pojawiają się grubsze czytanki zawierające przygody, które można kupić w postaci oddzielnych tomów. Jeśli spodobała Wam się którakolwiek przygoda Basi i nie chcecie mnożyć książek na półkach to taki zbiór będzie doskonałym rozwiązaniem.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Dla Maryni 3-6 (dziecięce)
  • Magdalena
  • #WyzwanieLC2022