Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Okładka książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci Christian Dreller, Petra Maria Schmitt, Heike Vogel
Christian DrellerPetra Maria Schmitt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Historyjki dla ciekawskich dzieci literatura dziecięca
literatura dziecięca
Historyjki dla ciekawskich dzieci
Warum brauchen Haie keinen Zahnarzt? Vorlesegeschuchten fur neugierige Kinder
Prószyński i S-ka
2013-10-03
2013-10-03
Mirosława Sobolewska
ciekawe dlaczego ciekawostki pytania i odpowiedzi

Okładka książki Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci Christian Dreller, Petra Maria Schmitt
Skąd się wzięł... Christian Dreller, ...

Okładka książki Wielka księga. Basia Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Wielka księga.... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Życie według Duni Eva Eriksson, Rose Lagercrantz
Życie według Duni Eva Eriksson, Rose ...
Okładka książki Potworak i inne ko(s)miczne opowieści Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour
Potworak i inn... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Kocha, lubi, s... Paulina Daniluk, Gr...
Okładka książki Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci Yayo Kawamura, Susanne Orosz
Dlaczego mleko... Yayo Kawamura, Susa...

Miałam duże oczekiwania względem tej książki. Na do‎brą sprawę nie wiem skąd się wzięły. Może to entuzjastyczne recenzje, na które się natknęłam? A może chęć znalezienia książki, którą odpowie na wszystkie trudne pytania, jakie zadają dzieci. Niestety, tak się nie stało. Niektóre wyjaśnienia są zdawkowe, inne zbyt skomplikowane, a jeszcze inne infantylne lub budzące wątpliwości dorosłego lektora.
Widać starania tłumacza, żeby zaadaptować książkę do polskich realiów, ale są miejsca, w których wygląda to co najmniej dziwacznie. Nie przekonały mnie również niektóre historie - były po prostu sztuczne. Natomiast dziecku się podobały, nie wiem natomiast, czy wzbogaciły je te opowiadania w realną wiedzę. A przecież taki był cel. Zatem poczytać można, lecz nie należy spodziewać się zbyt wiele.

2095
2033

Książka "Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci" Christiana Dreller'a i Petry Marii Schmitt zabierają dzieci wraz z dorosłymi w niezwykłe opowieści, na które nie wszyscy znają odpowiedzi. Człowiek uczy się całe życie, więc to najprostszy ze sposobów, aby miło spędzić czas z dziećmi i przy okazji dowiedzieć się niezwykłych rzeczy.
Krótkie historyjki wzbogacone są pięknymi ilustracjami Heike Vogel. Z książki dowiemy się:
- Czy można jeść i pić stojąc na rękach?
- Czy rośliny potrafią rozmawiać?
- Dlaczego pingwinom nie marzną stopy?
- Dlaczego Indianie nie noszą brody?
- Dlaczego ptaki, śpiąc na gałęzi, nie spadają?
- Co to znaczy, że nietoperze widzą uszami?
- Dlaczego burczy nam w brzuchu?
- Skąd się wzięło tak wiele języków?
- Dlaczego psy podnoszą nogę, robiąc siusiu?
- Czy Eskimosi potrzebują lodówek?
- Dlaczego żyrafa ma taką długą szyję?
- Dlaczego statki nie toną?
- Skąd się biorą kolorowe paski w paście do zębów?
- Dlaczego czasami męczy nas czkawka?
- Czy leniwiec naprawdę jest leniwy?
-Jak powstają grzmoty i błyskawice?
- Dlaczego wulkany plują ogniem?
- Po co wielbłądom garb?
- Dlaczego babcie i dziadkowie mają siwe włosy?
- Dlaczego morze jest niebieskie?
- Dlaczego powinniśmy płakać, gdy jesteśmy smutni?
Z miłą chęcią rozpoczęliśmy przygodę z nową książką tych autorów. Serdecznie polecam dla dużych i małych ciekawych świata.

Krótkie...

Książka w formie krótkich opowiadań, która daje wyjaśnienie na wiele pytań w życiu malucha, na przykład: przyrody, anatomii, fizyki, biologii.

Wzbogacona dodatkowo kolorowymi ilustracjami, wyjaśniającymi opisywane zjawiska. Fajnie przedstawione i opisane ciekawostki przyciągają uwagę dzieciaków, uczą jak zbudowany jest świat i pomagają zrozumieć wiele zawiłych problemów w prosty sposób.

Ale na ten temat więcej powiedzą dzieci, zapraszam do wysłuchania opinii na naszej stronie:
www.wopisie.pl - Tu dzieci mają głos!

Szczerze polecam nauczycielom oraz rodzicom, którym się "chce". Bardzo inspirująca pozycja. Rozbudza ciekawość świata. Podsuwa wiele pomysłów zarówno na ciekawą, urozmaiconą lekcję, jak i zabawy w domowym zaciszu połączone z eksperymentowaniem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego burczy w brzuchu, czy da się jeść i pić stojąc na rękach lub poznać prawdę o tym, czy papugi spadają z żerdzi w trakcie snu, to ta książka jest właśnie dla ciebie.

„Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?” to doskonały sposób na zaspokojenie dziecięcej ciekawości. Pozwala w wybrnąć z wielu sytuacji, gdy na pytanie dziecka „dlaczego”, „po co”, „jak” odpowiadamy jedynie „nie wiem”. Książka wzbogacona jest zabawnymi ilustracjami Heike Vogel. Dopełniają one całość i sprawiają, że poznawanie świata staje się jeszcze ciekawsze.

Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Zapewniamy im rozrywkę, rozwijamy ich wyobraźnię i budujemy więź. Przy okazji na nowo odkrywamy świat i dowiadujemy się o tym, dlaczego rekiny nie potrzebują stomatologa i o wielu zagadkach, na które nie zwracamy uwagi, lub po prostu zapomnieliśmy jak fascynujący i zadziwiający jest świat.

Więcej: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Czy Wasze dzieci też zadają milion pytań na minutę? Czy znacie odpowiedzi na wszystkie? Ciekawość to piękna cecha u dzieci. Maluchy poprzez pytania uczą się odbierać otaczający nas świat, a przy tym chłoną wiedzę jak przysłowiowe gąbki. Jednak my dorośli, nie zawsze potrafimy odpowiedzieć na zadane pytania. Ostatnio wybrałam się do księgarni w poszukiwaniu książek, które pomogą mi nauczyć chłopców czegoś nowego i pomóc przy szukaniu odpowiedzi.
Książka pisana jest w formie krótkich scenek, a bohaterowie zadają pytania pod wpływem jakiegoś zdarzenia. Dzięki temu nie jest nudna, a dzieci chętnie słuchają opowiadań, szczególnie na dobranoc. A i pytania są bardzo ciekawe! Czy wiecie dlaczego Indianin nie nosi brody lub dlaczego żyrafa ma taką długą szyję? Historyjki dla ciekawskich dzieci zawierają odpowiedzi na 22 pytania i to nie tylko abstrakcyjne, ale i te często zadawane przez dzieci jak np. „dlaczego morze jest niebieskie” lub „dlaczego czasami męczy nas czkawka”.

Autorzy (Petra Maria Schmitt i Christian Dreller) wykonali świetną robotę! Z czystym sumieniem mogę Wam polecić tą książkę. Do tego poza ciekawymi historyjkami na uwagę zasługują ilustracje, które poza walorami estetycznymi służą do wytłumaczenia danego problemu.
Czytamy z chłopakami na dobranoc po jednej opowieści i nie tylko oni są zachwyceni, ja również. Przyznaję się, że nie znałam odpowiedzi na większość pytań zawartych w książce. Wraz z wiekiem tracimy umiejętność zadawania dziwnych pytań, a tym samym nie poznajemy na nie odpowiedzi. Na szczęście przy dzieciach mamy okazję dowiedzieć się czegoś nowego.

Bycie Mamą to fajna rzecz...hmmm ... no dobra, są takie chwile, kiedy chwyciłabym dwa małe potworki mieszkające ze mną i zagilgotała je na śmierć. Zwłaszcza gdy mówią jedno przez drugie zadając sto milionów bezsensownych pytań. Niektóre pytania są naprawdę bzdurne, ale są też takie, które powodują, że mój mózg wrze niczym lawa w wulkanie. Kiedy dorwałam w swoje ręce książkę pt. Skąd się biorą dziury w serze" byłam przeszczęśliwa. Ilość trudnych pytań przerosła nawet Starszą, która w wymyślaniu wkurzających pytań jest naprawdę niezła. Z wypiekami przeglądała poszczególne pytania i odpowiedzi. Teraz przyszła kolej na drugi tom.
"Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty" utrzymana jest w tej samej formule co część pierwsza. Pytania zostały pomysłowo wplecione w krótkie scenki z życia wzięte. Mali bohaterowie zadają pytanie pod wpływem jakiegoś zdarzenia, którego analiza pomaga małemu czytelnikowi wczuć się w sytuację, a co za tym idzie odpowiedź na pytanie często budzi radość z rozwiązanego problemu.
O ile pierwszy tom zawierał pytania trudne dla dzieci, o tyle tom drugi zaskakuje nie tylko małolaty - dorośli

również bywają zaskoczeni odpowiedziami. Ja jako osoba doś emocjonalna (ku własnemu utrapieniu) bardzo chętnie przeczytałam opowiadanie pt. "Dlaczego powinniśmy płakać, kiedy jesteśmy smutni?" "...razem ze łzami wydostają się z naszego organizmu różne szkodliwe substancje, które zbierają się w wyniku stresów i problemów jakie mamy. Łzy więc wywożą śmieci z naszego organizmu. A poza tym we łzach zawarty jest produkowany przez nasz organizm środek uspokajający który wchłaniamy przez skórę i oczy" Po prostu miód na moje serce :-).
Książka - podobnie jak pierwszy tom - jest bardzo starannie wydana. Oprócz twardej okładki warte uwagi są ilustracje, które często oprócz walorów estetycznych służą też graficznemu odzwierciedleniu tłumaczonego zagadnienia.
A wiecie, czy eskimosi potrzebują lodówek? Albo dlaczego Indianie nie noszą brody? Nie? To zapraszam do lektury!

Polecam nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. W wieku 30+ dowiedziałam się dlaczego mi burczy w brzuchu i skąd się biorą kolorowe paski w paście do zębów. Gorąco polecam!!! MUST HAVE dla każdego dziecka ciekawego świata

Fantastyczna książka dla ciekawskich sześciolatki i mamy.

Fantastyczna książka dla ciekawskich sześciolatki i mamy.

Super książeczka.

Super książeczka.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci