Droga cierpienia Niewinnego

W drodze
2021-02-24
2021-02-24
Bóg cierpienie droga krzyżowa Jezus Chrystus miłość

Lektura na Wielki Post, do powolnego wczytywania się, zamyślenia, kontemplacji...

Wspaniała teologia

Wspaniała teologia

Książka stanowi propozycje intelektualną, z której fragmentami łatwo się nie zgodzić - niektóre wydają się niespójne z ustaleniami innych biblistów. Ale może na tym polega jej potencjał - poszerzanie horyzontu patrzenia. Autorka ciekawie przedstawiła koncepcje niewinności jako takiej, z zachaczeniem o współczesną kulturę. Szkoda, że nie pogłębiła tego zagadnienia z perspektywy kultury żydowskiej (czasów Jezusa) oraz nie odwołała się do chciaż kilku filozofów i ojców kościoła. Ciekawy (trochę naciągany) pomysł tego jak niewinność można rozpoznać w właściwościach życia Jezusa.
Oczywiście plusem u tej autorki jest lekki język dzięki czemu książka stanowi dobre czytadło przed snem lub do autobusu. Chciałabym móc napisać, że porusza ona delikatne struny duszy... ale u mnie wywołała tylko ciekawość, której niestety nie zaspokoiła.

Dwie prawdy, które mi towarzyszyły przy czytaniu tej książki:
1. Czasami warto coś przeczytać tylko po to aby się z tym nie zgodzić i ugruntować swoje zdanie.
2. Intelektualizm budowany na emocionalności zawsze będzie pseudointelektualizmem.

Dwie prawdy, które mi towarzyszyły przy czytaniu tej książki:

1984

Można by pominąć cały jeden rozdział. Pozostałe trzy są - jak zawsze u tej autorki - odkrywcze, głęboko przemyślane i zaskakująco oczywiste, kiedy się tę oczywistość odkryje. Nie ze wszystkimi przemyśleniami się zgadam, ale to dlatego, że Słowo Boże ma niewyczerpaną ilość interpretacji i każdy może znaleźć coś, co zrozumie inaczej.

• Przeczytane 2021
  • Religia