Oto ty, Adamie

W drodze
2020-02-01
2010-01-01
religia wiara teologia

Niepodważalną prawdą jest fakt istnienia człowieka na ziemi. Chrześcijanin, dla którego wiara jest źródłem szczęścia wiecznego, nie wątpi w to, że człowiek – obdarowany tchnieniem życia – został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Opublikowana nakładem Wydawnictwa W drodze książka "Oto ty, Adamie" jest obszerną analizą projektu człowieczeństwa, jaki w zamyśle Boga Stwórcy tkwił od samego początku.

Dyskursywnym rozważaniom Marii Szamot – która jako punkt wyjścia obrała drugi i trzeci rozdział Księgi Rodzaju – poddana została tożsamość człowieka, wartości moralne, życie wewnętrzne, sfera duchowości i cielesności, wolność oraz powołanie. Lektura pozwala prześledzić – krok po kroku – losy człowieka od chwili stworzenia, kiedy to został on wyposażony w ufność i wolność, poprzez działania uaktywniające inne przymioty ludzkiej natury: grzeszność, rozumność, pazerność, ofiarność, a także skłonność do bałwochwalstwa ale i pragnienie Boga.

Przemyślenia autorki są interesujące, spójne, szczegółowe, nie pozbawione chronologii, poparte adekwatnymi do treści fragmentami biblijnymi (wraz z siglami). Wszystkie zawierają egzystencjalne pytania, dogłębne refleksje, odwołania do prawd objawionych i myśli starożytnych filozofów. Na kanwie starotestamentowych opowieści, autorka prowadzi rozpoznanie dotyczące natury i kondycji człowieka. Wszystkie analizowane przez nią postacie biblijne osadzone są w realiach życia „po grzechu”. Koleje losu Jonasza, Gedeona, Samsona oraz Tobiasza są przykładem kształtowania się człowieczeństwa zrealizowanego: otwarcie się na Boże wezwanie, podjęcie konkretnego działania, czerpanie mocy ze słabości, odpowiednie korzystanie z indywidualności i wolności, wszystko to ułatwia człowiekowi otwarcie się na nową perspektywę egzystencjalną, na duchowe przebudzenie i dojrzewanie; wszystko stanowi postęp duchowy, wzrost ku górze, w stronę Boga miłującego człowieka; jest rozpoznaniem Stwórcy i zaakceptowaniem Go.

W publikacji Wydawnictwa W drodze mnóstwo miejsca zajmuje symbolika. Przypisy (oprócz wyjaśnień) zawierają również źródła bibliograficzne. Treść fragmentów biblijnych zapisano czerwonym kolorem oraz drukowaną czcionką. "Oto ty, Adamie" to pozycja zaliczana do literatury specjalistycznej. Fachowy język przekazu znacznie zawęża grono odbiorców, jednak zainteresowani tematem będą usatysfakcjonowani.

"Lubię" starotestamentowe księgi Tobiasza i Jonasza: są mimo swojej skromności świetną glebą do kontemplacji i metaforyzacji losu i bosko-ludzkich w nim interwencji, (trzecią taką księgą jest księga Hioba, ale wobec tej znajduję w sobie trochę mniej odwagi interpretacyjnej). Książka Marii Szamot oferuje - jak dla mnie- przekonywujące rozważania na wątkach Tobiaszowych i Jonaszowych.

• Religia
  • 2015-2018