Biuletyn IPN nr 5/2020

Okładka książki Biuletyn IPN nr 5/2020 praca zbiorowa
Okładka książki Biuletyn IPN nr 5/2020
praca zbiorowa Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
158 str. 2 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2020-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-05-01
Liczba stron:
158
Czas czytania
2 godz. 38 min.
Język:
polski
Tagi:
historia współczesna II wojna światowa Obława Białostocka Józef Piłsudski Proces szesnastu
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1223
891

Na półkach: , ,

" Koniec wojny był narodową katastrofą. Sojusznicze deklaracje okazały się świstkami papieru. W kwestii polskiej decydujące znaczenie miał głos sowieckiego dyktatora Józefa Stalina, wspieranego przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, przy całkowitej bezsilności brytyjskiego premiera Winstona Churchilla" - tak opisuje maj 1945 roku Włodzimierz Suleja w artykule "Niezakończone rozrachunki".

To znakomita kwintesencja całego numeru, niemal w całości poświęconego rozważaniom dotyczącym końca II wojny światowej. Wiemy, że chociaż Polska poniosła ogromny wysiłek militarny w czasie wojny i znalazła się w gronie zwycięzców, powodów do wielkiej radości nie było.

W innym, godnym polecenia, artykule pt."Ambasadorzy o Polsce zdradzonej" autor Marek Klecel przywołuje jeszcze dobitniejszy w wymowie fragment oświadczenia Jana Ciechanowskiego - polskiego ambasadora w USA w czasie wojny - który po swoim ustąpieniu w lipcu 1945 roku tak pisał:"...Los Polski można sobie uprzytomnić bardziej namacalnie, jeśli dostrzeże się, że nawet nazistowskie Niemcy utracą w wyniku przegranej wojny mniejszą część swego terytorium aniżeli zmuszona do tego sojusznicza Polska, walcząca po stronie zwycięzców.."

W Biuletynie znajdziemy ponadto artykuły opisujące etapy przejmowania władzy przez Sowietów na ziemiach polskich w latach 1945-1946, w tym Proces Szesnastu, Obławę Augustowską, ostatnie miesiące "polskiego Lwowa", czy "żywe reparacje", jak nazywano deportacje Niemców z Dolnego Śląska na tereny ZSRR do obozów pracy tuż po zakończeniu wojny.
Wielbiciele Marszałka znajdą materiały poświęcone legendzie i reakcjom na odejście Piłsudskiego w 85 rocznicę jego śmierci.

Polecam pasjonatom i nauczycielom historii współczesnej.

" Koniec wojny był narodową katastrofą. Sojusznicze deklaracje okazały się świstkami papieru. W kwestii polskiej decydujące znaczenie miał głos sowieckiego dyktatora Józefa Stalina, wspieranego przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, przy całkowitej bezsilności brytyjskiego premiera Winstona Churchilla" - tak opisuje maj 1945 roku Włodzimierz Suleja w artykule...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • 2021
    1
  • Historia
    1
  • Zajęcia dodatkowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Biuletyn IPN nr 5/2020


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne