Adam

Agata Czykierda-Grabowska Wydawnictwo: BM Design literatura obyczajowa, romans
BM Design
2021-02-24
2018-07-18
new adult miłość literatura polska young adult

Nie chcę zdradzać zbyt dużo z fabuły, bo im dalej tym bardziej autorka zaskakuje. Cała powieść utrzymana jest w klimacie tajemnicy i baśniowości, chociażby ze względu na przewijający się w fabule motyw baśni. Przyznam, że niezupełnie podobały mi się historie, które wymyślała bohaterka, ale w dalszym toku fabuły Adam opowiedział jej swoją historię właśnie w formie baśni i tu już było zdecydowanie ciekawiej. Co mnie irytowało to fakt, że Adam zawsze pojawiał się znikąd, przez co miałam wrażenie, że jest tylko wytworem wyobraźni bohaterki, a nie realną osobą. Podobał mi się natomiast klimat tajemnicy i sekretów, bo to sprawiało, że chciałam czytać dalej, żeby poznać prawdę. Powieść przywodzi na myśl melodramat i jest dużo opisu uczuć i egzaltacji, co jest moim zdaniem typowe dla autorki.

Z początku wydawało się, że książka emocjonalnie wgniecie mnie w fotel niestety im dalej w las... Od jakiejś połowy książki nie ufałam Adamowi, wydawał się podejrzany, byłam prawie pewna, że zrobi krzywdę komuś z swojego otoczenia, że miłość do głównej bohaterki jest obsesyjna tak jak obsesyjna okazała się później miłość ojczyma do Adama. Wiele osób wypowiada się, że start a fire pokazuje toksyczny związek,.zbudowany na braku zaufania... Tutaj natomiast mamy ukrywanie mordercy, nie oszukujmy się, Adam był morderca, zabił człowieka, ojczym skrzywdził Adama okropnie i jak najbardziej powinien ponieść konsekwencje ale nikt nie powinien bawić się w Boga, to, że miał układy nie oznacza, że był nie do pokonania, można było mu pomóc prawnie a nie ukrywać... I jak wyjechał za granicę gdy od 3 lat szukała go policja... Miało być dobrze wyszło słabo...

Ta książka obnaża. Nas ludzi jako społeczeństwo, jednostki, ofiary, SYSTEM. Historia jest smutna, wstrząsająca, budząca emocje. Tyle dobroci i tyle zła. Tyle bezsilności i tyle siły. Dobre, beztroskie życie, dramatyczne obok. Całość opisana oczami nastolatków. Baśniowy styl narracji opowiedzenia historii / autobiografii bohatera tylko podkreśla znaczenie treści- jakby Autorka i Czytelnicy nie mogli dać rady znieść okrucieństwa, które miało miejsce. Koleżanka Ania z Bydgoszczy powiedziała kiedyś ,, bo nam się wydaje, że wszyscy żyjemy tak samo,,. No nie żyjemy.

Piękna książką. Wywarła na mnie dużo emocji, tych pozytywnych i negatywnych. Polecam.

To jest tak przejmująca, a zarazem ciepła lektura. Pochłonęłam ją raz dwa mimo naprawdę trudnych tematów podjętych przez autorkę. Agata ma taki styl pisania, że o tych wszystkich strasznych rzeczach czytało się lekko, ale jednocześnie czułam kamień w żołądku i łzy na policzkach. Nie wiem co mam napisać o tej lekturze, bo nic nie odda tego co czuje w środku po jej przeczytaniu.
Myślę, że to jest ta jedna z wyjątkowych książka, którą powinien przeczytać każdy i do każdego ona trafi głęboko w sercduszku.

Poruszająca, przejmująca i zapierająca dech. Przepełniona bólem i miłością słodko-gorzka opowieść. Wspaniała.

Książka z pięknymi emocjami. Ale nie dla mnie. Nie przypadła mi jednak do gustu czytelniczego. Brakowało mi bardziej zwartej historii o miłości. Twórczość autorki znam z innych historii które bardziej mnie wciągnęły.

Według mnie bardzo dobra książka, wciągająca czytelnika, nieoczywista. Wiem że kiedyś na pewno po nią wrócę oraz będę polecać znajomym.

Piękna, wzruszająca książka. Adam jako 17-latek trafia do rodziny zastępczej. Nikt go nie chciał, bo wlokła się za nim mroczna przeszłość. W córce przybranych rodziców, rok młodszej od niego, znalazł zrozumienie i miłość. Wyjawił jej wszystko o sobie, ona również nie została mu dłużna. On dał jej wybór, dał wybór ich miłości.

Cudowna, wzruszająca i bardzo emocjonalna książka. Porusza mega ważne tematy, a bohaterowie naprawdę dużo przeszli jednak nie poddali się i pomimo tylu przecierpianych chwil żyli i funkcjonowali dalej dążąc do tego aby wszytko zakończyło się szczęśliwie.