Agatozaur

Adam nie zaznał w życiu szczęścia. Po trudnym dzieciństwie i tragicznej śmierci matki trafił do domu tymczasowego, żeby doczekać osiemnastych urodzin. Później miał być zdany sam na siebie, sam stawiać czoła swoim lękom, koszmarom i niebezpieczeństwu, od którego nikt nie mógł go uchronić. Nie spodziewał się, że los postawi na jego drodze dziewczynę o zielonych oczach i wielkim sercu, które...

Nie spodziewał się, że los postawi na jego drodze dziewczynę o zielonych oczach i wielkim sercu, które czuje zbyt mocno. Nie wiedział, że ona także skrywa bolesną tajemnicę, której dotychczas nikomu nie wyjawiła. Nie mógł przewidzieć, że zrodzi się między nimi miłość – czysta i młodzieńcza, ale też namiętna i obezwładniająca.
Miłość, która uratuje ich na tysiąc różnych sposobów.

źródło opisu: www.agataczykierdagrabowska.pl

źródło okładki: www.agataczykierdagrabowska.pl

Sol | 2018-11-06

Broniłam się przed skończeniem 'Adama'. Popełniłam błąd i zajrzałam na koniec powieści co spowodowało, że stanęłam okoniem, bo ja nie lubię takich zakończeń. Ale dzięki niech będą dwóm Uparciuchom, które namawiały i robiły marketing, bo gdyby nie One, nie dokończyłabym. A byłaby szkoda ;)

To magiczna historia. Te bajki, ten klimat, ten smutek a zarazem optymizm, że po każdej burzy, każdym deszczu musi wyjść słońce.
Cała książka to bajka o tym, że dwie zagubione dusze mogą znaleźć szczęście tylko gdy są razem.
Tęsknię za taką zimą jaka była jedną z bohaterów 'Adama'. Aż chciałoby się spędzić taki mroźny i śnieżny czas w chacie w lesie... Czytanie o domu rodzinnym bohaterki to czysta przyjemność ;) i magia. Naprawdę.

Ale smutek... Tak, smutku w tej książce nie brakuje. A najsmutniejsze dla mnie nie jest nawet to jakie życie miał kiedyś Adam, z czego się wyrwał. Najbardziej uderzył mnie fakt, że bohaterka to ONA. Ona która nie ma nawet imienia. Dziewczyna tak zagubiona i tak...

mclena | 2018-09-30
Na półkach: 2018 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

To moje pierwsze spotkanie z Pania Agatą, które wyniknęło z bardzo wysokich ocen osób, ktore tutaj na LC obserwuję i które mają podobny gust do mnie. Nie ukrywam miałam wysokie oczekiwania i po części nie zostały one spełnione. Sama historia była bardzo ujmująca i mimo początkowych trudności z przyswojeniem stylu autorki, to naprawdę chciałam czytać dalej i chciałam poznać finał tej powieści. Jestem jednak bardzo wyczulona na próby manipulacji emocjami przez autora i tutaj miałam właśnie takie odczucie. Za duża ilość dramatu, wcale nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, kiedy oprócz tego narracja usilnie próbuje przekonać czytelnika do swoich własnych uczuć za pomocą kwiecistych epitetów. To był moj największy problem z tą historią. Wolę sama dojść do pewnych emocji, wolę je poczuć obserwując działania bohaterów niż je po prostu przeczytać. Autorka za bardzo starała sie oddać głębię, i tym samym dla mnie tej głębi historię pozbawiła. Kiedy np. Adam nazwał główną bohaterkę...

itysiek_reads | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Agata Czykierda-Grabowska jest absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Swój czas dzieli między pracę zawodową i swoje największe hobby – pisanie opowiadań z gatunku new adult, czytanie horrorów i podróżowanie. Wraz z mężem mieszka pod Warszawą [opis pochodzi z LC].

Adam w swoim krótkim życiu przeszedł wiele, zmierzył się z każdym rodzajem cierpienia i upokorzenia, a mimo to wciąż posiadał w sobie dobro, wrażliwość, zdolność do bycia czułym i delikatnym. Czy można zamknąć swoje serce na ból i cierpienie i w ten sposób próbować jakoś przetrwać? Czy można zamienić swoje serce w lód, żeby nie czuć? Oczywiście, że można. Właśnie to stara się zrobić Adam, nie spodziewa się jednak, że na swojej drodze spotka zielonooką dziewczynę o sercu, które czuje za mocno i spojrzeniu, które stopi lód. Mimo że pozornie dzieli ich tak wiele, oni od razu wiedzą, że są praktycznie tacy sami, że rozumieją się bez słów i są dla siebie ratunkiem i zbawieniem. Między dwójką nastolatków...

Luna | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

„Wierzysz… wierzysz, że z czegoś brudnego i wstrętnego może powstać coś dobrego?”

Nazwisko autorki już od jakiegoś czasu bombarduje mnie ze wszystkich stron za sprawą kolejnych nowych tytułów i niezliczonych zachwytów czytelników. Dlatego postanowiłam sama przekonać się, czy te opinie opatrzone dziesięcioma gwiazdkami mają chociaż minimalne pokrycie w rzeczywistości…

Moim zdaniem „Adam”, to dobra książka, w pełnym tego słowa znaczeniu. Ale fakt, że inne rodzime autorki piszą poniżej akceptowalnego poziomu, nie oznacza równocześnie, że należy popadać w zachwyt nad dobrymi książkami.

Na wstępie zaznaczę, że mnie ta pozycja nie porwała, zwyczajnie nie trafiła w mój czytelniczy gust, ale zamierzam podkreślić jej walory, które odróżniają ją od całej masy innych romansów. Po pierwsze – moim zdaniem najważniejsze – nie czułam, że czytam książkę rodzimej autorki. Ta historia mogłaby się wydarzyć dosłownie wszędzie, nie koniecznie w Polsce – i za to ogromny plus. Jeśli ktoś czyta dużo...

Żałuję, że nie pisałam recenzji na żywo, zaraz po skończeniu jej czytania. Niestety natłok uczuć jakie mnie wtedy zbombardowały nie pozwoliły na stworzenie choćby krótkiej, sensownej opinii.

"Adam" to dość złożona historia ... choć w sumie to nazwałabym ją jednak piękną i dramatyczną baśnią. Baśnią o "dziewczynce o zielonych oczach, której serce czuło zbyt mocno i ptaku, który potrafił zmienić się w chłopca". Żadne z nich nawet nie śmiało podejrzewać jak potoczą się ich wspólne losy gdy pewnego dnia chłopiec trafił do jej rodzinnego domu pod opiekę ... Achhhh jak to cudownie byłoby potrafić opowiadać baśnie...tworzyć inny świat, w którym można byłoby się skryć przed trudami codzienności.
Autorka w niesamowicie obrazowy sposób opisuje wszystko co dzieje się między bohaterami, ich własne dramatyczne wspomnienia i sposoby na radzenie sobie z traumą. Nie jest to opowieść o księciu z bajki, który na pięknym rumaku podjeżdża pod wieżę księżniczki...nie łapie jej za ręke i nie uciekają w...

Moi drodzy nie wiem, czy wiecie, ale Pani Agata Czykierda – Grabowska jest jedną z moich ulubionych polskich autorek. Nie myślcie jednak, że wiąże się to z samymi superlatywami dla autorki, bowiem w moim przypadku zaliczenie autora do grona moich ulubionych pisarzy wiąże się z dużymi oczekiwaniami, jakie mam wobec jego książek. Z każdym kolejnym tytułem wychodzącym spod pióra autora stawiam mu coraz wyższą poprzeczkę. Jak się możecie domyślić, nie każdemu twórcy udaje się w moim odczuciu stanąć na wysokości zadania. Dziś sprawdzimy, czy wyzwaniu sprostała właśnie Pani Agata, ponieważ chcę zaprezentować Wam jej najnowszą książkę pt. „Adam”.

Zanim jednak przejdę do samej książki, jak to mam w zwyczaju pozwolę sobie na kilka chwil życiowych przemyśleń. Kochani, na pewno każdy z Was zna powiedzenie „Samotny wśród ludzi”. To, że mamy wokół siebie mnóstwo ludzi, nie znaczy, że nie możemy się czuć samotni. Pozwólcie, że przedstawię Wam siedemnastoletnią bezimienną bohaterkę powieści,...

Pistacia_Vera | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Autorka mocno zainspirowała się książką Antonii Michaelis "Baśniarz". nie będę ukrywać, że wolę oryginał ale przeniesienie pomysłu na tak skonstruowany dramat na polski grunt nie wyszło autorce źle. przeczytałam kilka książek pani Agaty i uważam, że ta jest najciekawsza. przeczytajcie "Baśniarza" a potem "Adama" i zdecydujcie sami, która książka bardziej Wam odpowiada.

Madi | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Nie da się ukryć,że rzeczywiście książka niesamowicie pobudza emocje,wyciska
łzy i chwyta za serce.Lecz ja znów czuję się trochę oszukana,bo książka nie została przydzielona do literatury młodzieżowej,a gdybym o tym wiedziała trochę inaczej bym do niej podeszła.
Jest to oczywiście piękna historia dwojga młodych,zagubionych ludzi,którzy odnaleźli w sobie prawdziwą miłość, miłość,która pięknie rozkwitała na naszych oczach ,choć nie miała na to warunków.Miłość po traumatycznych przeżyciach ,pełna bólu i kolców w sercu.

mania_kch | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane

Przyznaję, przymykając oko na niektóre naciągane wątki ( Adam-ojczym, ojczym-przyjaciel, śmierć-wina,kara)
reszta historii jest bardzo ciekawa. Porusza bardzo ważne społecznie kwestie zaczynając od systemu pomocy potrzebującym na samotności człowieka kończąc.
Tematy trudne jednak sprytnie i doskonale wplecione w opowiadane baśnie. Zabieg zaskakujący i według mnie trafiony w sedno.
Zabrakło mi jednak rozbudowanego zakończenia lub epilogu.
Polecam :)

Recenzja przedpremierowa
Premiera: 18.07.2018

„Ułożyłam się na jednej połowie łóżka i podniosłam przykrycie, dając mu do zrozumienia, że chcę, aby do mnie dołączył. Wahał się tylko kila sekund, a potem ostrożnie ułożył się obok mnie. Nie było w tej chwili niczego niestosowanego ani dwuznacznego. Byliśmy dwojgiem ludzi, który potrzebowali ciepła drugiego człowieka. Byliśmy zmarznięci i samotni. (…) Ta chwila była jednocześnie intymna i niewinna. Była wszystkim.” – fragment powieści.

Zamknijcie oczy, tak na chwilę. Spróbujcie sobie wyobrazić to, czego najbardziej się boicie. Większości z Was przed oczami stanęły pająki, wypadek samochodowy, a może choroba, czy strata bliskiej osoby. Ale być może znalazły się wśród Was osoby, które tak, jak tytułowy Adam, kiedy tylko przymkną powieki, widzą nad sobą kata w skórze ojczyma, który bez żadnych skrupułów zabiera dziecku poczucie bezpieczeństwa, ufność do ludzi i godność, a także matkę. Tak… Adam nie może wrócić myślami do ciepłego domu....