Bajki

Okładka książki Bajki Iwan Kryłow
Okładka książki Bajki
Iwan Kryłow Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej bajki
bajki
Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
Hachette Polska
2020-01-01
2020-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Bajki, bajeczki Korniej Czukowski, Iwan Kryłow, Aleksander Puszkin, Aleksy Tołstoj, Lew Tołstoj
Bajki, bajeczki Korniej Czukowski, ...

"Bajki" Iwana Kryłowa to króciutkie opowieści przede wszystkim o zwierzętach, choć ludzie także się w tych historyjkach pojawiają. Zwierzęta uosabiają cechy człowiecze oraz charakterystyczne dla swojego gatunku, przykładowo natura lisia, lwia, niedźwiedzia. Oczywiście mamy nieodłącznego towarzysza bajek, czyli morał. Niekiedy w formie znanego nam przysłowia, innym razem dowiadujemy się czegoś niby nowego. Niby, ponieważ błędy nie są nam obce. Natomiast bajki są dla przestrogi, nauki i przyjemności płynącej z dobrze opowiedzianych historii.

Te bajki są naprawdę dobre, ale czasami trochę archaiczny język sprawiał, że się wyłączałam i dobrze "nie słuchałam", co autor chce nam przekazać.

Do dziś nie jestem pewien, czy to Kryłow zrzynał z zachodu, czy zachód zrzynał z Kryłowa.

Są tu bajki wybitne, ale daje jedną gwiazdkę mniej - raz, zbiór jest niezwykle obszerny i zdarzają się też utwory słabsze, dwa - tłumaczenie nie wydaje mi się najlepsze. Polski przekład jest nieco przestarzały, tłumacz skupił się na poetyce przekazu kosztem spójności i nie brakuje tu określeń przestarzałych, staropolskich, które już dawno wyszły z obiegu, skutkiem czego niektóre bajki trzeba jeszcze raz uważniej przeczytać, aby je zrozumieć. Choć oczywiście taka nieco archaiczna - nastrojowa narracja pewnie będzie dla wielu czytelników atutem.

Trzeba pochwalić to wydanie za ogromną ilość bajek (około 200)i wspaniałe ilustracje.

Merytorycznie są to wszystko utwory z morałem, w których zawarte jest wiele mądrości dla każdego.

Czasami można mieć wątpliwości co faktycznego autorstwa niektórych bajek np; "Wilk i Żuraw" oraz "Dąb i Trzcina" znalazłem w zbiorze przypisywanym zarówno Ezopowi oraz La Fontaine'a. Jednak nie wchodząc w niuanse świadczy to tylko o genialności tych bajek i nieprzemijających wartościach w nich zawartych.

Na koniec polecam przejrzenie dwudziestu kilku cytatów z morałami, które zamieściłem obok.

uważam,że są to utwory zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych-błyskotliwy humor,za którą kryje się wnikliwa analiza naszego zachowania

wspaniałe,mądre baśnie-dla dzieci i dla dorosłych

wspaniałe,mądre baśnie-dla dzieci i dla dorosłych