Basni
bajki
Grot

Ilustrowane bajki Iwana Kryłowa, które pamiętacie zapewne z dzieciństwa :-)
Słoń wojewoda, pracowity niedźwiedź, małpa sprawdzająca, do czego służą okulary... to tylko wybrani z bohaterów bajek Iwana Kryłowa - utworów niezwykłych, bo w wyśmienity sposób, na przykładzie zachowań zwierząt, ukazujących ludzkie wady i słabości.

Około 200 bajek podzielonych na IX ksiąg z ilustracjami.Twarda oprawa.

źródło opisu: PIW, 1979

źródło okładki: Antykwariat Atticus

Dominika | 2018-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2018

"Bajki" Iwana Kryłowa to króciutkie opowieści przede wszystkim o zwierzętach, choć ludzie także się w tych historyjkach pojawiają. Zwierzęta uosabiają cechy człowiecze oraz charakterystyczne dla swojego gatunku, przykładowo natura lisia, lwia, niedźwiedzia. Oczywiście mamy nieodłącznego towarzysza bajek, czyli morał. Niekiedy w formie znanego nam przysłowia, innym razem dowiadujemy się czegoś niby nowego. Niby, ponieważ błędy nie są nam obce. Natomiast bajki są dla przestrogi, nauki i przyjemności płynącej z dobrze opowiedzianych historii.

Te bajki są naprawdę dobre, ale czasami trochę archaiczny język sprawiał, że się wyłączałam i dobrze "nie słuchałam", co autor chce nam przekazać.

Grot | 2016-04-27

Są tu bajki wybitne, ale daje jedną gwiazdkę mniej - raz, zbiór jest niezwykle obszerny i zdarzają się też utwory słabsze, dwa - tłumaczenie nie wydaje mi się najlepsze. Polski przekład jest nieco przestarzały, tłumacz skupił się na poetyce przekazu kosztem spójności i nie brakuje tu określeń przestarzałych, staropolskich, które już dawno wyszły z obiegu, skutkiem czego niektóre bajki trzeba jeszcze raz uważniej przeczytać, aby je zrozumieć. Choć oczywiście taka nieco archaiczna - nastrojowa narracja pewnie będzie dla wielu czytelników atutem.

Trzeba pochwalić to wydanie za ogromną ilość bajek (około 200)i wspaniałe ilustracje.

Merytorycznie są to wszystko utwory z morałem, w których zawarte jest wiele mądrości dla każdego.

Czasami można mieć wątpliwości co faktycznego autorstwa niektórych bajek np; "Wilk i Żuraw" oraz "Dąb i Trzcina" znalazłem w zbiorze przypisywanym zarówno Ezopowi oraz La Fontaine'a. Jednak nie wchodząc w niuanse świadczy to tylko o genialności tych bajek i...

Prez | 2018-01-07
Przeczytana: 1979 rok

Do dziś nie jestem pewien, czy to Kryłow zrzynał z zachodu, czy zachód zrzynał z Kryłowa.

Sasha Krajewska | 2012-04-03

wspaniałe,mądre baśnie-dla dzieci i dla dorosłych

Sasha Krajewska | 2012-04-03

uważam,że są to utwory zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych-błyskotliwy humor,za którą kryje się wnikliwa analiza naszego zachowania

Muminka | 2019-02-02
Janina | 2018-08-20