Zawód: aktor

2020-10-14
2020-10-14
9788366219373
aktorstwo teatr

Zawód aktor to zbiór 15 rozmów z ludźmi, którzy dzięki swojej profesji są znani szerszej publiczności z kina, teatru czy telewizji. Muszę przyznać, że lubię mieć do czynienia z tego typu publikacjami. Zwłaszcza wtedy kiedy mam pewność, że nie będę miała styczności z czymś co przypomina językowo i stylistycznie pomponikowe wypytywanie przekraczające granice prywatności. Gdybym miała wyróżnić trzy rozmowy, które podobały mi się najbardziej to postawiłabym na wywiad przeprowadzony z:
*Agatą Kuleszą, z której bije tak ogromne ciepło, które przenika w każdym wypowiedzianym przez nią zdaniu,
* Adamem Woronowiczem, do którego od kilku lat mam słabość i bardzo cenię sobie jego podejście do zawodu,
* Arkadiuszem Jakubikiem, który ma zawsze coś mądrego do powiedzenia i jest świetnym aktorem. A, że pochodzi z mojego rodzinnego miasta to sprawa drugorzędna. Mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na tej jednej książce i poprowadzi cykl wywiadów z innymi osobami związanymi z aktorstwem. Ode mnie 8/10.

Na książkę składają się wywiady przeprowadzone przez autora z wieloma znanymi aktorami. Poznajemy ich tajniki warsztatu aktorskiego. Dowiadujemy się co zadecydowało, że wybrali właśnie ten, a nie inny zawód, jak przygotowują się do ról i które z nich najbardziej zapamiętali. Wreszcie są też wspomnienia z ich lat dzieciństwa, młodości i jak spędzają wolny czas.
Ciekawa lektura. Polecam osobom zainteresowanym tą tematyką.

Ciekawa...

Miałam duży problem z oceną tej książki. Większość z nazwisk, znajdujących się na okładce znałam mniej lub bardziej. Książka jest dosyć ciekawa, niektórzy rozmówcy autora naprawdę fajnie się wypowiadali i można było się dowiedzieć skąd pomysł na bycie aktorem, jak przebiegał rozwój kariery i co jest dla nich ważne w tej pracy oraz jaki wpływ na nich miała pandemia. Mam natomiast wrażenie, że niektóre z Pań, które wzięły udział w tej rozmowie były sztuczne i sprawiały wrażenie, jakby były najważniejsze i najwybitniejsze spośród aktorów. Czcionka przyjemna, papier i wydanie również. Podsumowując, książka wzbudza mieszane odczucia. Z jednej strony dużo postaci, fajne wywiady, wygodny format. Z drugiej, niektóre osoby zamiast zyskać sympatię w moim odczuciu ją straciły. Ale mimo wszystko polecam, nie trzeba być wielkim fanem kina, żeby ją przeczytać i kojarzyć osoby, które się w niej pojawiają.

Jeśli lubicie poznawać świat filmu, teatru, kina oraz podglądać pracę aktorów to ta książka jest właśnie dla was. Autor w formie wywiadów rozmawia z Tomaszem Kotem, Agatą Kuleszą, Arkadiuszem Jakubikiem, Andrzejem Chyrą, Mają Ostaszewską, Krystyną Jandą, Jackiem Braciakiem, Adamem Woronowiczem, Borysem Szycem, Piotrem Adamczykiem, Olafem Lubaszenką, Bartoszem Bielenią, Małgorzatą Kożuchowską, Tomaszem Karolakiem i Dorotą Kolak. Jak widać jest tu cały przekrój osobowości aktorskim o różnorakim dorobku. Bohaterowie opowiadają o swojej drodze do aktorstwa, która czasami wcale nie była łatwa i tylko dzięki swojemu uporowi są w tum miejscu obecnie. To także wspomnienia z najpiękniejszych chwil na planach filmu i na deskach teatru.
Ale znani wspominają także innych znanych czyli swoich kolegów z pracy oraz wielu reżyserów, scenarzystów , którzy swoją twórczością wzruszają nas, bawią na szklanym ekranie czy deskach teatralnych.

Oprócz czytania książek oglądamy filmy czy seriale. Najważniejsi dla nas widzów są aktorzy, którzy kreują cały świat filmowy. Co widzimy na ekranach to jedno, a co jest w rzeczywistości nie wiemy. Jacek Wakar rozmawia z 15 najbardziej popularnymi aktorami i aktorkami, którzy opowiadają o swojej pracy i jej ciemnych stronach, ale także tych pozytywnych. Forma wywiadów pozwala na swobodne wypowiedzi aktorów.
Dzięki tej książce poznajemy ich początki pracy, ciekawostki z popularnych produkcji, a także tajemnice z życia prywatnego.

• Kraków
  • Reportaże, wywiady, felietony
  • Biografie, dzienniki wspomnienia i literatura faktu.
  • Z Legimi
  • Telewizja, kino, teatr, radio

Dodaj cytat z książki Zawód: aktor