Operacja Bałwan

Okładka książki Operacja Bałwan Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Okładka książki Operacja Bałwan
Jørn Lier HorstHans Jørgen Sandnes Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 18) literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Biuro Detektywistyczne nr 2 (tom 18)
Jakten på den avskyelige snømannen
Media Rodzina
2020-10-30
2020-10-30
40 min.
Katarzyna Tunkiel
literatura norweska Katarzyna Tunkiel Hans Jørgen Sandnes opowiadania mali detektywi

Okładka książki Operacja Król Kempingu Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Król ... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja gra pozorów Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja gra p... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Operacja Burzowa Chmura Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Burzo... Jørn Lier Horst, Ha...

Okładka książki Pan Patyk Julia Donaldson, Axel Scheffler
Pan Patyk Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Ivar i zagubiony diplodok Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar i zagubio... Lisa Bjärbo, Emma G...
Okładka książki Diamentowa gorączka Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Diamentowa gor... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Z pozdrowieniami, Żyrafa Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Z pozdrowienia... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Zielone piórko... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Szym Pansik ma własne zdanie Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik ma... Max Lang, Suzanne L...

Jørn Lier Horst zawsze kojarzył mi się z książkami dla dorosłych, a okazuje się, że tworzy również dla dzieci i Biuro Detektywistyczne nr 2 ma już sporo części. W nasze ręce wpadł tom 18, będący jednym z trzech dodatków. I nie wiemy jak inne tytuły, ale Operacja Bałwan miło nas zaskoczyła.

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Na dworze 35 C. Ufff… Znacie sposoby jak się ochłodzić? Lody, szklanka zimnej wody, kąpiel, … a może książka o tematyce zimowej.
„Operacja Bałwan” Jorna Lira Horsta z ilustracjami Hansa Jorgena Sandnesa to idealna propozycja na skwar za oknem.
Mieszkańcy Elvestad szykują się do świąt Bożego Narodzenia, pieką pierniki, ozdabiają domy lampkami ,figurkami, świerkowymi gałązkami, nucą świąteczne piosenki. Amelie Andersen już kilka dni temu wystawiła przed domem figurkę wielkiego plastikowego bałwana. Okazało się mimo iż była to najbrzydsza ozdoba w całym mieście ktoś ją sobie przywłaszczył.
Starsza pani prosi o pomoc detektywów Biura Detektywistycznego nr 2 Tiril Olsen- pseudonim SOKÓŁ, Oliviera Tangstad- pseudonim KRUK. W operacji pomaga jak zawsze najlepszy pies tropiący o imieniu Otto.
Spróbujcie razem z Tiril , Olivierem i Ottonem rozwiązać zimową zagadkę. Na każdej stronie czeka na Was nowa misja.
Znajdźcie ślady złodzieja.
W którym z miejsc mógł zniknąć bałwan?
Jak wygląda auto złodzieja ?
Który śmieć ma związek z kradzieżą bałwana?
Co zaznaczono na pewnej tajemniczej mapie?
Spróbujcie złamać tajemniczy szyfr złodzieja?
„Llaelgkoa”
„Smainskiiu”
A na końcu jak zawsze czekają na Was zlecenia od Ottona: odnajdźcie świątecznego skrzata, rudego kota, domek z piernika i brody św. Mikołaja
Tyle emocji i niespodzianek, że ja już zapomniałam o upale ;). Radośnie, żarliwie, wakacyjnie polecam. Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Zaginiony bałwan.

Seria "Operacja" to cykl detektywistycznych opowieści, których rozwiązywaniem zajmuje się para bystrych dzieciaków, Olivier i Tiril. Dzieciaki zamieszkują małe nadmorskie miasteczko w dalekiej Norwegii i co rusz natrafiają na jakąś zagadkę do rozwiązania. Tym razem zagadka będzie typowo świąteczna.

Biuro Detektywistyczne Oliviera i Tiril zmierzy się z problemem zaginionego... bałwana. Mowa o świątecznej ozdobie miasteczka, której zaginięcie dziwi tym bardziej, im bardziej ów bałwan był brzydki - a, umówmy się, do najpiękniejszych ozdób bożonarodzeniowych to on nigdy nie należał. A jednak zaginął... Dlaczego? Kto lub co stoi za owym zaginięciem?

"Operacja" to ciekawa propozycja dla dzieci, które czują w sobie żyłkę detektywistyczną. Książeczki z serii to nie tylko lektury do czytania (także samodzielnego!),ale również zagadki do samodzielnego rozwiązania - wystarczy uważnie czytać, a także posiłkować się zamieszczanymi u dołu stron podpowiedziami; gdy to zrobimy, rozwiązanie zagadki wyda nam się banalne ;)

Choć kalendarzowo mamy już wiosnę, to aura jeszcze chwilami przypomina świeżo minioną porę roku. „Operacja Bałwan” – zimowy zeszyt w dużym formacie, z mnóstwem zadań i zagadek zapewni dzieciom rozrywkę na długie wieczory.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

#operacjabałwan #mediarodzina #mediarodzina

Zaginiony bałwan.

Biuro Detektywistyczne Oliviera i Tiril zmierzy się z...

To propozycja dla dzieci, które lubią książki detektywistyczne, takie z dreszczykiem emocji, z zagadką do wyjaśnienia. Biuro detektywistyczne Nr 2 tworzą Tiril, Oliver i Otto. Ten ostatni to pies. Cała trójka działa w miasteczku Elvestad – u ujścia rzeki Svenny, rok założenia 1884, liczba mieszkańców 943. Trio zajmuje się sprawą nr 204: Bałwan.
Tym razem zaginęła najbrzydsza ozdoba świąteczna w miasteczku – tytułowy bałwan. Jednak nie taki ze śniegu, ale z plastiku, w cylindrze, z pomarańczowym nosem (te ze śniegu, zwłaszcza ulepione przez dzieci, są piękne). Kto mógł ukraść takiego brzydala? Oliver i Tiril snują już pewne podejrzenia. Dużą zaletą tej książki jest to, że pokazuje ona techniki stopniowego odkrywania sprawcy. Dzieci za pomocą wskazówek szukają śladów, zwracają uwagę na szczegóły i szczególiki. Trzeba być kreatywnym i spostrzegawczym. Należy połączyć w całość wyrzucone przez złodzieja kawałki papieru, znaleźć podejrzany samochód, odwiedzić podejrzane kąty. Ciekawe, czy komuś uda się samodzielnie wytropić sprawcę. Dużo ilustracji, ciekawa historia, wskazówki dla początkujących detektywów i … atrakcyjna cena. Zimowy kryminał na zimowe wieczory.

Tym razem zaginęła...

Biuro Detektywistyczne nr 2 kolejny raz rozwiązuje zagadkę. Seria „Operacja” ma już 15 książek głównych, szesnasta ma ukazać się niebawem oraz 3 książki poboczne. „Operacja Bałwan” jest jedną z ostatnich pozycji z tego świata wydanych przez Wydawnictwo Media Rodzina i należy właśnie do tych trzech wspomnianych, pobocznych historii. Przede wszystkim książka ma nieco inaczej stylizowaną grafikę, niż pozostałe części, a także zdecydowanie inne wymiary. Nie miałam w rękach poprzednich dwóch „odmieńców”, ale podejrzewam, że zarówno „Operacja Królowa Dżungli”, jak i „Operacja Złoto” są stylizowane podobnie do tej opisywanej przeze mnie tutaj książki. Najważniejszą jednak różnicą jest przede wszystkim to, że tym razem młody czytelnik może wraz z bohaterami rozwiązywać sprawę kryminalną. Na każdej stronie umieszczone zostały wskazówki i pytania, więc odbiorca podąża śladami Detektywów z uwagą, skupiając się także na wielu ukrytych na rysunkach podpowiedziach. Nic nie może umknąć oczom dziecka, aby śledztwo mogło zostać rozwiązane.

Książka odrobinę przypomina mi komiksy paragrafowe, tylko w wydaniu dla najmłodszych. Ilustracje są tutaj rewelacyjne, skupiają wzrok i z przyjemnością szuka się ukrytych na kartach podpowiedzi. Jak sam tytuł wskazuje, akcja osadzona jest w zimowej scenerii, dlatego akurat ta część przygód Biura Detektywistycznego nr 2 najlepiej sprawdzi się właśnie zimą. Myślę, że „Operacja Bałwan” będzie idealną rozrywką dla dzieci w wieku 5+.

________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2021/01/operacja-bawan-jrn-lier-horst.html

Każdego dnia, niemal w każdym zakątku świata, ktoś rozwiązuje zagadkę. Pewnie i w tej chwili kilka tajemnic ma swój finał, przestając być nierozwiązywalnym wyzwaniem. Czy zimą łatwiej jest zrobić coś złego i nie dać się złapać, a może śnieg to raczej sprzymierzeniec tych dobrych?

Zima nie zwalnia działań Klubu Detektywistycznego nr 2. Jak się dość szybko okazuje śnieg i świąteczna aura wcale nie powstrzymują złodziejaszków, a mróz nie zniechęca ich przed kradzieżami. Ale żeby ich łupem padł Bałwan? Tak, to właśnie na poszukiwania tejże ozdoby należącej do Amalie Andersen, słynącej z najbrzydszych ozdób świątecznych mieszkanki miasteczka, wybierają się Tiril i Oliwer. Dzieciaki już nie raz wykazały się bystrością i sprytem, więc i odnalezienie plastykowej ozdoby nie powinien być problemem. Wystarczy odnaleźć ślady, jakie z pewnością pozostawił po sobie złodziej. Operacja Bałwan może się jednak okazać nie tak prosta, ze względu na warunki pogodowe i nietypowość skradzionej rzeczy. Tiril i Oliver mają jednak swojego psiego kompana, który pomoże im wywąchać każdą poszlakę.

Któż z nas nie chciał zostać nigdy małym detektywem? Ja od dziecka uwielbiałam zagadki, tajemnice i wszelkiej maści rebusy. Teraz czas na zaszczepienie tej miłości moim dzieciom, a cykl o Klubie Detektywistycznym stworzonym przez Jørna Lier Horsta zdaje się idealnym narzędziem. Czy faktycznie tak jest?

Naszą przygodę z serią przewrotnie zaczęliśmy od zeszytowego dodatku, w którym główną atrakcją jest śnieg oraz skradziony bałwan. Nietypowa przygoda, która kusi masą zagadek i poszlak zaciekawiła dafciki w mgnieniu oka. Każda strona zawiera tekst historii, ilustracje i zadania dla młodych poszukiwaczy. Barwne i niezwykle klimatyczne obrazy działają na wyobraźnie naszych małych odkrywców, a zadania wplecione w fabułę rozwijają ich umiejętność abstrakcyjnego myślenia i szybkiego kojarzenia faktów, łączenia pozornie zbędnych informacji w ścieżkę prowadzącą do rozwiązania. Sokole oko i bystry umysł z pewnością przydadzą się bardzo podczas lektury i podróży przez świat ilustracji.

Operacja Bałwan to dodatek do serii, wydanie świąteczno-zimowe, które sprawdzi się idealnie na próbę. Na każdej stronie czeka na nas zagadka do rozwiązania, ale warto rozglądać się dokładnie, gdyż wskazówki mogą być na wyciągnięcie ręki. Przygody tej rezolutnej trójki są niesamowitą formą wspólnie spędzonego czasu. Dzieci z radością odkrywają, że każdy może odkryć coś magicznego, tajemniczego i niespotykanego i stać się ważną częścią tej opowieści.

Śnieg, zagadki i mnóstwo śladów

Nasze maluchy bez problemu odnajdą się w szeregach Klubu. Autor zadbał, by jego bohaterowie byli równie zwyczajni, co nasze pociechy. Tiril i Oliver nie posiadają drogich gadżetów, czy pomocy dorosłych. Wystarczy im bystry umysł i dokładność. O tak, Operacja Bałwan z pewnością przekonała moje dzieciaki, że nie warto się spieszyć, tylko dokładnie i w przemyślany sposób zbadać każdy ślad. Zabawa okazała się nad wyraz ciekawa i pouczająca. Bohaterowie skradli nasze serca, ilustracje wzmogły marzenia o śniegu i zagadkach do rozwiązania.

Jeśli mowa o zagadkach, to są one skonstruowane w ciekawy i wciągający sposób. Nie są zbyt trudne, ale i nie można ich rozwiązać po łebkach. Sama opowieść to wciąż za mało? Nawet gdy uda się rozwiązać zagadkę zaginionej ozdoby, to na detektywów czekają też zadania dodatkowe: pomoc w misjach czy poszukiwania dodatkowych przedmiotów skrytych gdzieś na ilustracjach. Jørn Lier Horst połączył przyjemne z pożytecznym, dając dzieciakom masę radości i możliwość zdobywania nowych umiejętności.

Podsumowanie

Choć to wydanie zeszytowe to Operacja Bałwan świetnie uzupełnia całą serię. Każdy tom można czytać oddzielnie i na nowo zakochiwać się w rezolutnych i bystrych detektywach. Dzieci sporo wyciągną z tej lektury, nasz egzemplarz sporo już przeszedł, ale chyba to jest najlepszym wyznacznikiem dla tego rodzaju historii i książek dla dzieci. Jørn Lier Horst potrafi zachęcić do zagadek i kreatywnego myślenia, a także zabawy, bo czymże byłyby takie poszukiwania, gdyby nie wywoływały uśmiechu i uczucia satysfakcji?

Historia i ilustracje na równi zachwycają, uzupełniając się i tworząc całość, od której nie sposób się oderwać. My już rozpoczynamy poszukiwania kolejnych tomów. Jestem zachwycona tym, z jaką łatwością twórczość Horsta trafiła do moich pociech i skłoniła ich do nauki przez zabawę. Polecam z czystym sercem. Gdy tylko pojawi się śnieg, sami wyruszymy na poszukiwania poszlak i tajemnic.

-----------
------------------------------

"Tajemnicze sprawy to nasza specjalność."

Wcześniej zaprezentowałam "Operację Rupieciarz", wypełnioną kryminalnymi nutami powieść dla młodych czytelników, a teraz osiemnastą odsłonę serii. Zaznaczam, że tomy można czytać bez konieczności znajomości poprzednich. "Operacja bałwan" to fabularyzowany zeszyt książeczka wypełniony po brzegi, wcale nie tak łatwymi, zadaniami i zagadkami. Ukrywają się w tekście i na ilustracjach. Para dzielnych detektywów, Tiril i Oliver, a także towarzyszący im pies Otto, zajmują się wielce osobliwą sprawą zaginięcia ozdoby świątecznej. Co ciekawe, przedmiot ten słynął z tego, że był koszmarnie brzydki, zatem kto i po co go ukradł?

Biuro detektywistyczne musi dokładnie obejrzeć miejsce przestępstwa, sprytnie wywnioskować, jakimi metodami posłużył się złodziej, szybko podążyć tropem znikających śladów, uważnie przepytać świadków, skrupulatnie zbadać odkryte dowody, zmyślnie połączyć fragmenty kartek w całość, pospiesznie odszukać kluczowy dla sprawy przedmiot, niewidzialnie zajrzeć do starego budynku, właściwie zinterpretować mapę, zidentyfikować kogoś w przebraniu, złamać trudny szyfr. Przydatne będą dwie cechy: sokole oko i krucza mądrość. Czy udało się młodym detektywom odnaleźć złodzieja bałwana i powstrzymać go przed popełnieniem innego przestępstwa? Na końcu książeczki proponuje się czytelnikom udzielenie pomocy Ottonowi. Niezwykły pies otrzymywał wymagające zlecenia, by się do nich przymierzyć nieodzowna jest znajomość całej historii i wyjątkowa spostrzegawczość, trzeba po prostu mieć dobrego nosa do wywąchiwania tajemnic.

"Operację bałwan" rozwiązywałam z dzieckiem koleżanki, z uśmiechem obserwowałam, jak pięcioletnia dziewczynka angażowała się w zabawę, zaskakiwała silnym pragnieniem wyjaśnienia kradzieży bałwana, bardzo starała się dostrzec wszelkie ślady, tropy i dowody. Książeczkę może samodzielnie czytać już ciut starsze dziecko, duża czcionka ułatwia ćwiczenie biegłości w poznawaniu treści, zaś ciekawe i barwne ilustracje pełnią równorzędną rolę we współtworzeniu interesującej i wciągającej rozrywki. Jørn Lier Horst fantastycznie zachęca młodych czytelników do zmierzenia się z łamigłówkami. Przygotował sporą pulę detektywistycznych przygód, co kartka to mini misja do wypełnienia. Publikację przerabia się przez kilka dni, zatem zimowe wieczory to doskonałe okazje do spotkań z sympatycznymi bohaterami. Tytuł warto uwzględnić na liście udanych pomysłów na prezent dla dzieciaków pragnących poćwiczyć pracę szarych komórek.

bookendorfina.pl

"Tajemnicze sprawy to nasza specjalność."

Poniższy tytuł to jedna z wielu części serii "Operacja" o przygodach Biura Detektywistycznego nr 2, do którego należą Tiril, Oliver i piesek Otton.
"Operacja Bałwan" to nie tylko zimowa opowieść o kolejnym zadaniu detektywów, ale również zbiór zadań i zagadek, które zapewnią małym czytelnikom mnóstwo zabawy. Jest to wydanie zeszytowe.

Historia przedstawiona w książce jest dość prosta, nadchodzą święta Bożego Narodzenia, ludzie szykują się na ten piękny czas, ozdabiają swoje domy i ogrody. Jedną z takich osób jest Amalie Andersen, która w miasteczku słynęła z tego, że w okresie świątecznym w jej ogrodzie stawał wielki, plastikowy bałwan. W tym roku jednak w niewyjaśnionych okolicznościach bałwan zniknął i do akcji musiało wkroczyć Biuro Detektywistyczne numer 2. Czytelnik ma możliwość rozwiązać zagadkę wraz z Tiril, Oliwerem i ich futrzastym przyjacielem.

Oprócz tego w książce znajduje się również 6 dodatkowych zleceń dla małych detektywów, które zapewnią im ogrom zabawy. Są to zadania typu "odszukaj na obrazku", więc będą idealne dla najmłodszych i pozwolą im się poczuć bohaterem tej historii.

Całość jest przepełniona kolorowymi i bardzo urozmaiconymi ilustracjami, które przykuwają uwagę nie tylko najmłodszych i sprawiają, że historia jest jeszcze bardziej porywająca.

Zeszytowe wydanie i jego niska cena są też dobrym pretekstem do tego, żeby kupić ten tytuł dziecku "na próbę" i sprawdzić, czy zainteresuje się ono tego typu historiami i polubi serię o przygodach Biura Detektywistycznego nr 2.

Osobiście bardzo mi się podoba i polecam ♥

Historia przedstawiona w książce jest...

Ciekawie poprowadzona historia. Piękne ilustracje. Różnorodne zagadki, na odpowiednim dla dziecka 6-7 letniego poziomie trudności.

• Dla dzieci
  • Dla szkrabów