Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei

Okładka książki Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei Mirosław Ganobis, Tomasz Klimczak, Iwona Mejza
Okładka książki Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei
Mirosław GanobisTomasz Klimczak Wydawnictwo: Oficynka literatura piękna
Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei
Oficynka
2020-08-01
2020-08-01

Nasuwa mi się jedno słowo: perełka. Właśnie dla takich książek wciąż chce się być czytelnikiem. Cudownie utkana opowieść o mało znanym epizodzie historycznym, podana w tak angażującej i lekkostrawnej formie, że sama wchodzi do głowy. Niesamowite jest to, jak czytelnik zanurza się w fabule, nie uroniłam ani jednego słowa, a nie czułam się zmęczona - wrosłam w nią samoczynnie. Perfekcja.

Oświęcim Praga czas miłości i nadziei to piękna opowieść o czasach ktorych juz nikt z nas nie pamieta a ktore przyblizyla nam Iwona Mejza a tej wspanialej ksiazce. Moja ulubiona ksiazka, mojej ulubionej pisarki.

Czas dokończyć niektóre sprawy. Książkę Oświęcim Praga czas miłości i nadziei zaczęłam czytać jakiś czas temu. Musiałam ją odłożyć na jakiś czas, ale dokończyłam lekturę.

Oświęcim kojarzy się mam głównie z obozem koncentracyjnym. Mało kto pamięta, że przed wojną powstawał tam uchodzący w latach 30-tych za pojazd luksusowy - samochód Oświęcim Praga. Jeździły nim wybitne osoby jak malarz Wojciech Kossak, śpiewak Jan Kiepura czy polski mistrz rajdowy Jan Ripper. Samochód ten produkowany w czeskiej Pradze montowany był właśnie w Oświęcimiu. A w 1931 roku zimą przejechał rajd Monte Carlo pokonując zagraniczne marki. Fabrykę założyli dwaj hrabiowie Artur Potocki i Roger Raczyński.
Książka opowiada o czasach świetności i upadku fabryki oraz o życiu które toczyło się wokół niej. Dała pracę wielu ludziom. Między innymi możemy poznać losy Jana Kozaczka, który mieszkając w złych warunkach i wciąż walcząc o każdy grosz dzięki pracy w zakładzie dostał szansę na poprawę sytuacji życiowej i materialnej swojej i swojej rodziny. Później został jednym z najlepszych fachowców. Poznajemy również losy dyrektora oraz założycieli fabryki, czytamy o wyścigach w których brały udział Oświęcim Pragi i o kobietach które brały udział w wyścigach. Szczególnie o Halinie Toeplerowej, która jak się okazało miała romans z Potockim. Przedstawione zostały czasy świetności fabryki oraz próba ratowania jej w czasach kryzysu. Czytamy o codzienności o trudnych decyzjach a przede wszystkim o przepięknych samochodach jakim były Oświęcim Pragi.
Książka bardzo mi się podobała. Lubię zabytkowe auta i cieszę się, że znalazły się osoby które przypomniały, że Oświęcim to nie tylko Auschwitz, ale też historia fabryki która dała nie tylko pracę ale i wiele szczęścia.

POLECAM SERDECZNIE.

Lokalna historia jest zawsze fascynująca. Mieszkam niedaleko Oświęcimia, więc obowiązkiem było dla mnie poznanie opowieści nietuzinkowej... historii fabryki samochodów Oświęcim Praga, powstałej na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Przy okazji jej losów, poznajemy też dzieje ludzi związanych z fabryką – m.in. hrabiego Artura Potockiego, jego romansu z przebojową Haliną Toeplerową – kierowczynią (tak, kierowczynią – słowo naturalnie używane w prasie, nie wzbudzające żadnego zdziwienia ;P) wygrywającą rajdy samochodowe, jednym z modeli specjalnie dla niej przygotowanym (Oświęcim Praga Piccolo),czy rodzin robotniczych, dla których praca w fabryce była szansą na lepsze życie. Świetnie uchwycony klimat i piękna historia.
Równocześnie do książki powstał film, w którym w role wcielili się amatorzy, mieszkańcy Oświęcimia i okolic – rewelacyjnie było zobaczyć znajome twarze.

Oświęcim Praga czas miłości i nadziei to piękna opowieść, dzięki któremu możemy przenieść się w czasy, których już nie ma. To także zupełnie inna odsłona Iwony Mejzy, którą dotąd znałam z zupełnie innej strony – z lekkich i zabawnych komedii kryminalnych. Szukacie opowieści o wielkiej pasji, wielkiej miłości i marzeniach? Lepiej trafić nie mogliście!

Oświęcim Praga czas miłości i nadziei
Gdy pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku rozpoczęto w Polsce produkcję samochodów Oświęcim Praga, nikt nie przypuszczał, że będą cieszyć się one tak wielkim powodzeniem. Piękne nadwozie, dobra jakość, szybkość pobudzały wyobraźnię i zachęcały do kupowania. Samochody te stanowiły tym większy smaczek, że już od kilku lat można je było nabyć u naszych południowych sąsiadów. Umowa pomiędzy Towarzystwem Aukcyjnym w Pradze a reprezentantami ze strony polskiej Rogerem hr. Raczyńskim i Arturem hr. Potockim została wpisana do rejestru handlowego spółki 22 maja 1929 roku. Po stronie polskiej znalazło się 35% udziałów, a po czeskiej 65%. W grudniu 1929 r. nazwę zmieniono na „Oświęcim” Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów S.A. Stanowiła gwarancję bytu dla wielu polskich rodzin. Z czasem zaczęła produkować również motocykle, autobusy oraz ciężarówki dla wojska. Niestety, z czasem i ją dopadł kryzys. Pogłębiające się problemy finansowe oraz wybuch drugiej wojny światowej sprawiły, że przestała istnieć.

Historia, pasja i motoryzacja
Oświęcim Praga czas miłości i nadziei to książka o ludziach związanych z powstaniem i funkcjonowaniem fabryki. Nie jest dokumentem samy w sobie, lecz opowieścią opartą na faktach. Została napisana pięknym językiem, a autorzy wiernie oddali klimat minionej epoki i tło historyczne. Książka ta stanowi odskocznię od XXI wieku, może być fantastyczną podróżą do przeszłości, jeśli tylko zechcemy po nią sięgnąć. Perełka na rynku wydawniczym! No i ta klimatyczna okładka – całość to prawdziwy majstersztyk.

lady-in-red.pl

Oświęcim Praga czas...

Oświęcim kojarzy nam się dość jednoznacznie i te skojarzenia są bardzo negatywne. Miasto, w którym hitlerowcy dokonali potwornych zbrodni na ogromną skalę stało się synonimem obozów koncentracyjnych.
A tam przecież toczy się normalne życie. Ludzie mają swoje mniejsze i większe problemy oraz radości. Jest to miasto z naprawdę ciekawą historią 'przedwojenną', pozwolicie, że tak to nazwę. Czy wiedzieliście, że montowano tam czeskie samochody, których ogromnym pasjonatem był m.in. Wojciech Kossak, który wraz z Janem Kiepurą reklamował samochody Oświęcim-Praga.
Dlaczego o tym piszę? Ano, w moje ręce trafiła świetna książka autorstwa Iwona Mejza - autorka i jej książki, Tomasza Klimczaka oraz Mirosława Ganobisa. Pozycja idealna dla fanów motoryzacji, ale i dla tych, którzy chcieliby spojrzeć na Oświęcim inaczej - ponad wielkim cieniem, który spowił to miasto w czasie wojny i trzyma do dziś.

Ocena może trochę na wyrost, ale bardzo podobał mi się klimat tej książki i przedstawienie historii powstania, funkcjonowania i upadku fabryki z różnych punktów widzenia (właściciele, klienci, pracownicy, mieszkańcy),a co ważniejsze: Oświęcim nie będzie mi się już kojarzył wyłącznie z KL Auschwitz.

Opowieść o tym co zdarzyło się naprawdę, a o czym mało kto wie - o czeskich samochodach montowanych w Polsce, w Oświęcimiu.
I o ludziach, dzięki którym było to możliwe, o miłości, rajdach samochodowych i wielkiej historii ....
Dziś samochód Oświęcim Praga możemy obejrzeć w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Dziś samochód Oświęcim Praga możemy obejrzeć w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

2030

Uwielbiam klimatyczne opowieści retro, a tutaj Iwona memejza do spólki z Tomaszem Klimczakiem i Mirosłąwem Ganobisem pozytywnie mnie zaskoczyli.

Świetna pozycja dla miłośników motoryzacji i historii. To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Warto obejrzeć film pod tym samym tytułam. Na youtube można zobaczyć wywiady z członkami rodzin ludzi pracujących w tej fabryce w Oświęcimiu oraz filmiki jak powstawał film. Mam wrażenie, że najpierw powstał film, a potem książka. Znakomita historia. Chciałbym więcej książek w takim formacie.

• Polskie
  • Literatura piękna