Zimowa magia

Okładka książki Zimowa magia Amy Alward, Emma Carroll, Berlie Doherty, Abi Elphinstone, Jamila Gavin, Michelle Harrison, Michelle Magorian, Geraldine McCaughrean, Lauren St. John, Piers Torday, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Okładka książki Zimowa magia
Amy AlwardEmma Carroll Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Winter Magic
Wilga
2020-10-28
2020-10-28

Do sięgnięcia po „Zimową magię” zachęca kilka czynników: intrygujący tytuł, dzięki czemu czytelnik wie czego może się spodziewać, opis wychwalający zimowe i magiczne opowieści, a także przepiękna okładka, pełna wielu intrygujących szczegółów. Jest to zbiór jedenastu opowiadań zimowych (a właściwie dziesięciu i jednego wiersza),każde z nich napisane przez innego autora i opowiadające o zupełnie innej historii, w której główną rolę gra tytułowa zima.

„Zimowa magia” to zbiór magicznych historii, w których zima faktycznie bryluje. Czuć jej magiczny, fascynujący klimat na każdej kartce. To książka skierowana głównie dla młodzieży, choć niektóre historie są wręcz za bardzo dziecinne, a rozwiązania fabularne zbyt naiwne. Opowieści są napisane prostym stylem i – jak to bywa w zbiorach opowiadań – są one nierówne, niektóre bardziej, a inne mniej fascynują i wciągają czytelnika. Niektóre opowiadania zaś stanowią zupełną przeciwwagę do tego, czego się spodziewałam – wieją grozą, kryminałem, się wręcz nie nadają do czytania najmłodszym. Często jadą torami zupełnie do siebie niepasującymi, a mimo to, historię chce się poznawać. Każdy z autorów dodał do tego zbioru coś od serca, w ich historie od razu się wierzy, pobudzają one wyobraźnię i uczą o wielu ważnych wartościach. Polecam.

"Zima to skrząca się magią pora roku, która zmienia zwyczajny świat w czarodziejskie królestwo blasku: dachy domów zasypane śniegiem, jeziora pokryte gładkimi taflami lodu, oszronione szyby w oknach".
Niestety takiej zimy na próżno u nas szukać. Przynajmniej u mnie zima bardziej przypomina paskudną jesień. I tak też jest z tą książką.
11 opowiadań pełnych zimowej magii? Nic bardziej mylnego. Z trudem skończyłam tą antologię i tak trochę na siłę wybrałam pięć opowiadań, które podobały mi się choć trochę:
❄️ "Noc na Lodowym Jarmarku" Emmy Carroll
❄️ "Casse - Noisette" Katherine Woodfine
❄️ "Pokój z widokiem na góry" Lauren St John
❄️ "Książka spełniająca życzenia" Piersa Torday'a
❄️ "Śnieżny smok" Abi Elphinstone

11 opowiadań pełnych zimowej magii?...

To jedna z tych pozycji literatury dziecięcej, którą dobrze jest poznawać będąc przykrytym ciepłym kocem, z parującym kakao w ręce. Oczywiście, mając zbiór takich opowiadań, niektóre historie będą lepsze od innych. Moje ulubione to „Magia zimowego przesilenia” Amy Alward, „Zimne serce” Geraldine McCaughrean i „Casse-Noisette” Katherine Woodfine.
„Zimowa magia” to cudownie świąteczny zbiór dziesięciu opowiadań i jeden wiersz różnych autorów książek dziecięcych i młodzieżowych. To historie przepełnione wesołymi przygodami na śniegu, błyszczącymi oszronionymi drzewami, cichymi wioskami, ciemnymi nocami, gorącą czekoladą i piernikami, prezentami, elfami, magią, przyjaźnią, czyli wszystkimi tymi rzeczami, które dają radość szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

Więcej na: https://konfabula.pl/zimowa-magia-opowiadania-dla-dzieci/

„Zimowa magia” to cudownie...

Zbiór zimowych opowiadać dla dzieci. Są historie ciekawe, jak również nudne, których fabuła jest bez pomysłu, przewidywalna.

Zimowa magia przyciągnęła mnie pierw do siebie okładką, a gdy przeczytałam opis, byłam kupiona. Uwielbiam takie książki i nawet fakt, że są to opowiadania, mnie nie zniechęcał. Czułam, że się nie zawiodę. Czy tak było?

Nie przepadam za opowiadaniami, ale zrobiłam wyjątek zachęcona opisem i chyba sezonem zimowym. Kupiłam. Zaczęłam czytać i....odpłynęłam w cudowny świat magii. Te opowiadania są cudowne. Każde bez wyjątku. Niosą magię, niosą dzieciństwo, niosą to, co najwspanialsze. Każde jest piękne, plastyczne, niebanalne. Motyw Królowej Śniegu i Szczurołapa, Cyganie, Cyrkowcy... Polecam. Zwłaszcza na zimne zimowe wieczory :)

Lubię zimę i opis magicznych zimowych opowieści w połączeniu z piękną okładką zachęcił mnie do przeczytania tej książki.
Trochę inaczej wyobrażałam sobie fabułę. Opowiadania są faktycznie pełne magii, ale raczej skierowane są do starszych dzieci niż dorosłych. Język jest bardzo prosty, a puenty dosyć naiwne. Nie są to obyczajowe opowieści o rzeczywistym świecie.
Młodsze dzieci mogą się nieco bać, w opowiadaniach sporo Złego, a nastrój często wieje grozą, ale jak to w bajkach i baśniach bywa dla równowagi jest i sporo Dobrego ;)
Nie żałuję, że przeczytałam tę pozycję, szczególnie przypadły mi do gustu dwa ostatnie opowiadania.
Jeśli ktoś jednak nastawia się na opowiadania obyczajowe dla dorosłych, będzie rozczarowany.

Młodsze...

❄️ "Można się spóźniać przy różnych okazjach, ale nigdy nie wolno pozwolić czekać przygodzie."

❄️ Jedenaście opowiadań, w których widać odwieczną przepychankę między sercem, a rozumem. O lawirowaniu na granicy dzieciństwa i dorosłości. Pojmowaniu unikalnych prawd o tym, co jest dobre, a co złe, a przede wszystkim o tym, że nie wszystko jest czarne lub białe.

❄️ Czytelnik wsiadając do tego papierowego pociągu, zatrzymuje się na różnych stacjach. Na jednej spotyka dziewczynkę, która cofa się w czasie, na innej zapozna się z nowoczesną wersją Królowej Śniegu, a na jeszcze kolejnej przekona się do czego prowadzi posiadanie książki spełniającej życzenia. Jeśli chodzi o mnie - na dłużej zostanie ze mną wspomnienie peronu, na którym mogłam musnąć płaszcz, pod którym skrywała się prawdziwa historia Stanisławy Bielińskiej.

❄️ Dla kogo jest ta antologia? Teoretycznie dla młodzieży. Praktycznie również dla wiecznie młodych duchem dorosłych, którzy pod skórą czują przyjemny dreszcz ekscytacji, na myśl o baśniowych klimatach ☺️ Wbrew pozorom nie są to opowieści lukrowane. Pomimo pewnych uproszczeń, dużo w nich nostalgii, pewnego rodzaju ulotności i równowagi między tym, co radosne i przykre.

❄️ I Was zachęcam do wskoczenia do tego pociągu!

❄️ Czytelnik...

"Zimowa magia" to zbiór 11 opowiadań,
a właściwie 10 opowiadań i jednego wiersza, które napisali:
Amy Alward, Emma Carroll, Berlie Doherty, Abi Elphinstone, Jamila Gavin,
Michelle Harrison, Michelle Magorian, Geraldine McCaughrean, Lauren St. John,
Piers Torday, Katherine Woodfine.

Opowiadania różnią się bohaterami, formą, treścią, zakończeniem, przesłaniem.
Łączy je tylko zimowy czas.

Jeśli stęskniliście się za prawdziwą zimą, to sięgnijcie po tę książkę.
Znajdziecie tu śnieg, mróz, lód, bałwany, śnieżki, sanie, a nawet zamarzniętą Tamizę.
Spotkacie elfy, śnieżnego smoka, Królową Śniegu oraz książkę spełniającą życzenia.
Swoje role dostali tu też m.in. cyrkowcy, baletnice, sieroty, ptaki i Szczurołap z fletem.

Znajdziecie tu m.in. nowe wersje baśni, kryminał, romans, opowieść o podróży w czasie,
trochę marzeń, dużo magii, odrobinę wzruszeń i mnóstwo śniegu.
I jednego wirusa (nie, nie tego ;-)

Jedno z opowiadań mnie urzekło; jest cudowne!
Jest kilka świetnych i kilka bardzo dobrych.
Jedno nijakie i dwa dziwne.
Oczywiście to subiektywna ocena ;-)

Wszystkie opowiadania skierowane są do starszych dzieci / młodszej młodzieży.
Wiersz adresowany jest do młodszych dzieci.

"Zimowa magia" to zbiór 11 opowiadań,
a właściwie 10 opowiadań i jednego wiersza, które napisali:
Amy Alward, Emma Carroll, Berlie Doherty, Abi Elphinstone, Jamila Gavin,
Michelle Harrison, Michelle Magorian, Geraldine McCaughrean, Lauren St. John,
Piers Torday, Katherine Woodfine.

Opowiadania różnią się bohaterami, formą, treścią, zakończeniem, przesłaniem.
Łączy je...

Prawdziwie urokliwa książka. Nie przepadam za opowiadaniami, ale cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję, bo jestem oczarowana. Tylko jedna opowieść jest nieudana, ta o cyrkowcach w górskiej miejscowości, pozostałe tchną prawdziwą magią, chwilami mroczną, innym razem jaśniejącą. Cudowna!

• Świąteczne
  • Wypożyczone z biblioteki