Wirus resetuje świat

reportaż
Świat Książki
2020-09-30
2020-09-30

Okładka książki Nie budujemy IV Rzeszy Jędrzej Bielecki, Arndt Freytag von Loringhoven
Nie budujemy I... Jędrzej Bielecki, A...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 / lipiec 2018 Jędrzej Bielecki, Bolesław Chromry, Sylwia Chutnik, Urszula Chylaszek, Juliusz Ćwieluch, Natalia Fiedorczuk, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Julia Lachowicz-Nowacka, Ewa Łętowska, Małgorzata Nowaczyk, Dariusz Rosiak, Tomasz Różycki, Paweł Sajewicz, Krzysztof Siwczyk, Zadie Smith, Paweł Sołtys, Katarzyna Tubylewicz, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Jędrzej Bielecki, B...

Pandemia tym razem osadzona w realiach politycznych i gospodarczych. Cały świat boryka się z coraz większym kryzysem, nie wszystkie kraje chcą lub potrafią współpracować z innymi i to jest przyczyną tragicznych porażek w walce z wirusem, a także rodzących się coraz większych napięć międzynarodowych. Książka jest ciekawa i warta przeczytania, choć dziś już wiadomo, że nie wszystkie prognozy autora były trafione. Niestety czyta się ją dość trudno, bo znajduje się w niej bardzo dużo błędów stylistycznych, gramatycznych, składnia zdań bywa na tyle skomplikowana, że trzeba się mocno zastanawiać co autor miał na myśli (nie zawsze udaje się rozszyfrować!)

Bardzo ciekawa pozycja !! Ona jest idealna na ten moment, gdyż autor przekazał nam bardzo dużo informacji o tym, jak funkcjonuje gospodarka światowa po pandemii, wspomina o konfliktach i podziałach między państwami, przerażające jest to, że dzisiaj w 3 roku pandemii( której wciąż nikt nie odwołał) a po wybuchu wojny w Ukrainie to wszystko jakby układa się w całość... człowiek czytając tę książkę dzisiaj, zadaje sobie pytanie czy nasze rządy mówią nam prawdę, i czy to wszystko co się aktualnie dzieje to naprawdę wina wojny...?? Wydaje się, że nie i ktoś tu chce zwalić winę na konflikt, który może być wszystkim na rękę, bo to co się dzieje ( inflacja, drożyzna itd) to stało się już dawno... My szary naród wielu rzeczy nie wiemy :( strach pomyśleć co nas tak naprawdę czeka w niedalekiej przyszłości. Naprawdę warto przeczytać, a potem bacznie obserwować świat i to co wokół nas.

Książka jest bardzo ciekawą opinią na temat pandemii oraz jej możliwych skutków dla ludzkości. Wskazuje, że jest to początek "rachunku", jaki środowisko wystawia człowiekowi za rabunkowe korzystanie z zasobów i bezmyślną dewastację środowiska.

Książka ciekawie przedstawia wątek walki z wirusem w najbardziej istotnych krajach świata, aczkolwiek jest napisana pod tezę o słuszności lockdownu, która to aktualnie teza jest obalana przez: 1) naukowców, 2) czystą logikę. Dodatkowo nie spodobało mi się wtrącenie o wątku Floyda i ewidentnie postawienie się autora po stronie BLM. Pisanie o tym, że protesty nie wyrządzały żadnych szkód jest absurdalne w zestawieniu z różnymi materiałami udostępnionymi w internecie.

Mimo wszystko warto przeczytać, bo za to końcówka oceny relacji pomiędzy Chinami a resztą świata jest jak najbardziej rzetelna.

Wchodzimy w II falę pandemii. Myślę, że warto obejrzeć się wstecz i wyciągnąć pierwsze wnioski. One z pewnością mogą pomóc w przygotowaniach do drugiej fali.

Dlatego, po krótkim odpoczynku powracam do tematyki chorób zakaźnych. Zaczynam od podsumowania pierwszej fali. „Wirus resetuje świat” to pierwsza analiza tego co było, jaka wpadła mi w ręce. Nazwałabym ją społeczno-polityczno-gospodarczą. To podróż po różnych częściach świata i podpatrywanie komu jak się udaje walka z wirusem. To opis i ocena różnych podejść do sprawy epidemii. To próba podania przyczyn niepowodzeń i wyjaśnienia co poszło nie tak.

Jednym, co uderza w tej książce, to brak współpracy na różnych szczeblach, brak działania ponad podziałami. Między podziałami państwowymi, politycznymi, rasowymi. Z drugiej strony wirus uwidocznił braki i błędy systemowe Służby Zdrowia, szczególnie wśród biedniejszych.
Obok tego wychodzą problemy społeczne; praca na czarno, niż demograficzny i związane z nim starzenie się społeczeństwa, niedocenianie pracy najniższych warstw społecznych. A do tego produkcja skupiona poza granicami państwowymi.

Autor pisze też o możliwych zmianach jakie pozostawi po sobie nowy patogen. Jest jeszcze dość wcześnie na takie gdybanie, ale myślę, że powoli trzeba zacząć wyciągać pierwsze wnioski. Długofalowe prognozy zakładają, że to nie będzie pierwsza i ostatnia pandemia. Zresztą o tej obecnej ostrzegano zanim się pojawiła. Potrzebne są mechanizmy, procedury, prawa pozwalające na skuteczne i szybkie wykrywanie nowych patogenów i ognisk epidemii. A co najważniejsze potrzebne jest zjednoczenie w tej walce ponad podziałami.

Książka ta daje do myślenia. Napisana jest przystępnym stylem. Ma trochę sensacyjny charakter, nie unika trudnych tematów. W śród minusów wymienię strasznie brzydką (moim zdaniem) okładkę i błędy w składzie i łamaniu stron (pierwszy wers strony jest jednocześnie ostatnim wersem strony poprzedniej – tak jest dwukrotnie.). Niestety to jest zwykle problem robienia książek na chybcika i na fali popularności jakiegoś tematu. Zawsze boje się takich pozycji i ich poziomu. Tu z poziomem jest ok., ale wykonanie leży i to może być powód rezygnacji z jej lektury.

Powiem, że nieco mnie przeraziła. Faktycznie układ sił Ameryka-Chiny, wschód-zachód itd. ulega przeobrażeniom. Ciekawa analiza. Warto przeczytać, tym bardziej, że ma się wrażenie, że to już historia... a to niestety teraźniejszość. Opis skąd, gdzie, kiedy, jak - jaki to ma wpływ na poszczególne kraje, gospodarkę, świat. Polecam!

• Literatura faktu
  • Storia 14,07,2016
  • Medyczne
  • Legimi fakt
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Wirus resetuje świat