Kocham Cię! Współczesne mity o miłości

Okładka książki Kocham Cię! Współczesne mity o miłości Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski
Okładka książki Kocham Cię! Współczesne mity o miłości
Piotr KlimskiWojciech Sulimierski Wydawnictwo: W drodze nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
W drodze
2020-09-01
2020-09-01
związki relacje mity męskość kobiecość psychologia par

Okładka książki Miłość to wybór. O terapii współuzależnień Robert Hemfelt, Paul Meier, Frank Minirth
Miłość to wybó... Robert Hemfelt, Pau...
Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Stoicyzm na ka... Stephen Hanselman, ...
Okładka książki Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski
Niepewność. Ro... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Mamo, to moje życie Henry Cloud, John Townsend
Mamo, to moje ... Henry Cloud, John T...

Wciągająca książka, która dotykająca tematu bliskiemu każdemu człowiekowi, wokół którego narosło jednak wiele błędnych przekonań, nadmiernych oczekiwań lub też fałszywych schematów postępowania. Lektura pozwala usystematyzować swoją wiedzę na temat miłości kobiety i mężczyzny, a także zmierzyć się ze swoimi przekonaniami na jej temat. Będziemy zaskoczeni jak wiele mitów podpowiadanych nam przez kulturę buduje w nas błędne przekonania, w które jednak mimo wszystko zaczynamy wierzyć. Idealna lektura zarówno dla tych, którzy pierwsze poważne relacje mają jeszcze przed sobą, jak i doświadczonych małżonków - być może to właśnie niektóre z mitów przedstawionych w książce zniekształcają naszą rzeczywistość i nie pozwalają na dalszy rozwój naszej wzajemnej miłości.

Książka potwierdziła moją już jakiś czas temu uformowaną opinię, że kto przeczytał jedną książkę poświęconą katolickiemu nauczaniu o seksie i miłości, ten przeczytał je wszystkie.
Po tę sięgnąłem z nadzieją, że terapeuta z wieloletnim doświadczeniem będzie miał coś więcej do powiedzenia niż przeciętny duszpasterz. Niestety zawiodłem się - wszystkie elementy absurdalnie kazuistycznej teologii moralnej są tu obecne i argumentowane dokładnie tak samo jak w większości innych publikacji katolickich, które w ostateczności i tak sprowadzają się do przedkładania moralnych propozycji Wojtyły jako niepodważalnych i obowiązujących każdego i zawsze.

Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski w pozycji "Kocham Cię!" omawiają współczesne mity o miłości wywodzące się z naszej kultury.

Autorzy po kolei obalają wszystkie podane przez siebie mity, podając logiczne argumenty. Nic mnie szczególnie tutaj nie zaskoczyło, niektóre ich argumenty wydawały mi się lekko konserwatywne, jednak wszystko w książce jest wartościowe, poparte badaniami i literaturą. Niektórym może pomóc w uporządkowaniu swojej wiedzy na temat miłości.

Jak to jest, że kiedy widzimy reklamy, to nie dajemy się nabrać na super właściwości proszku do prania, irtuje nas kolejny specyfik czy suplement diety, a te wyświetlające się przed filmami w internecie znamy na pamięć, i wcale nie jesteśmy zainteresowani? Ale ciągle łapiemy się w pułapkę 'romantycznej miłości' z amerykańskich produkcji?
Autory podeszli do tematu w sposób popularnonaukowy. Mamy parę mitów (tzn. mitów tak określanych przez autorów, dla niektórych czytelników owe mity moga sie okazać faktami),które autorzy krok po kroku dementują. Mamy podłoże naukowe, mamy także doświadczenie autorów z ich pracy z ludźmi w gabinetach terapeutycznych. To sprawia, że ja w wiele z tych wyjaśnień uwierzyłem.
Czy miłość równa się zakochanie? Czy ślub to grób miłości? Czy każde małżeństwo kończy się własnym telewizorem i lodówką?
Książka ta świata nie zmieni, nie sprawi że każdy kto ją przeczyta stanie się idealnym partnerem do życia. Niemniej jednak pozwala zrozumieć dlaczego wiele związków dziś się rozpada, dlaczego wielu dzisiejszych 30-sto latków ląduje w gabinetach terapeutycznych w związku z 'nieudanym życiem miłosnym', w końcu dlaczego miłość powinna być pielęgnowana każdego dnia, i nigdy nie powinniśmy powiedzieć "ja już tutaj swoje zrobiłem, teraz ty mnie kochaj".

Autory podeszli do tematu w sposób...

Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski w swojej książce „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” postanowili rozprawić się z popularnymi mitami związanymi z budowaniem związków, przy okazji dzieląc się wskazówkami tworzenia zdrowych relacji. Pozycja ich autorstwa to sporo wartościowej wiedzy opartej o solidne fundamenty: badania naukowe, doświadczenia z terapii, ale też o kontakty z młodymi ludźmi i małżeństwami w kryzysie. Dzięki temu jest dopracowaną i rzetelną lekturą odpowiadającą na realne potrzeby osób, które chcą budować szczęśliwe relacje.
Oprócz skarbnicy konkretów (bardzo ważnych i potrzebnych!),spodobała mi się również forma książki. Autorzy nie narzucają „jedynych słusznych” rozwiązań, ale zachęcają czytelnika do myślenia. Treści są zaprezentowane w taki sposób, by żadne wrażliwe serce nie doznało szkody. :)
Jestem zachwycona tą pozycją! Od dawna brakowało mi źródła, do którego mogłabym odsyłać zakochanych poszukujących wiedzy o budowaniu dojrzałej relacji (pod kątem psychologicznym i nie tylko). „Kocham Cię!” nadaje się do tego idealnie. To ważna lektura, którą bardzo polecam.

Znam wiele lektur o miłości i związkach.

Niektóre dobre, inne oderwane od rzeczywistości. Ostatnio pochłonęłam tę książkę i zdecydowanie dorzucam ją do kategorii „lepsze, mądrzejsze”.

Piotr Klimski i Wojciech Sulimierski rozkładają miłość (i to, co powszechnie jest za nią uważane) na czynniki pierwsze. Tak głębokiej analizy nie znalazłam jeszcze nigdzie!

Ogromnym walorem tej publikacji jest uporządkowanie treści. Autorzy pokazują fałszywe mity o miłości, jeden po drugim. W sposób obiektywny światopoglądowo pokazują jakie niosą one za sobą zagrożenia, nie pomijając jednak pozytywów pewnych wyobrażeń.

Popkultura, zranienia, niezrozumienie – nie sposób nie wychwycić tego, co autorzy próbują przekazać czytelnikowi.

Czy to prawda, że istnieją związki idealne, w których nigdy nie dochodzi do kłótni? Czy kryzys równa się rozstanie? Czy istnieje miłość od pierwszego spojrzenia? Czy miłość jest czymś tak subiektywnym, że każdy może interpretować ją po swojemu? Czy istnieją biologiczne różnice płci i jak to się ma do gender?

Namiętność, zaangażowanie, a intymność. Oddanie się drugiemu w codzienności. On nie rozumie, ona jest nielogiczna. Seks jest dla przyjemności. Pierwsza randka i granice intymności. Wypróbowanie siebie przed ślubem. Zasady udanego małżeństwa. Chemia jest na początku, potem zostaje przyzwyczajenie. Wolny związek lepszy od papierka. Małżeństwo jako grób miłości.

Jeśli któreś z tych zagadnień w jakikolwiek sposób cię zainteresowało – śmiało sięgaj po lekturę!

Lektura zawiera w sobie wiele treści, od różnic między zakochaniem, a miłością, po głęboką analizę psychologiczną np. w pokazaniu czym są uczucia. Pokazuje w sposób bardzo wszechstronny życie seksualne człowieka.

Mnie osobiście bardzo ubogaciła uporządkowana wiedza na temat różnic między płciowych i ich źródeł (biologicznych, kulturowych, wynikających z wychowania). Mimo tego, że ta wiedza nie była czymś zupełnie nowym, to sposób w jaki autorzy ją zaprezentowali, był dobry dla mnie jako odbiorcy szukającego rzetelnej analizy.

Dodanie na końcu słów piosenki „Weź nie pytaj” Pawła Domagały uważam za idealne zwieńczenie tej lektury!

Publikację polecam szczególnie osobom zaangażowanym w prowadzenie poradni rodzinnych i kursów dla narzeczonych.

Autorzy nie narzucają nikomu swojego światopoglądu, więc ta książka może być idealną lekturą dla każdej pary, która myśli o sobie poważnie. Publikacja ma zalążki do tego, by nieuporządkowane relacje wywrócić do góry nogami i bardzo dobrze – korzystajmy z tego bez oporów!

Znam wiele lektur o miłości i związkach.

Ogromnym...

Lubię uporządkowane treści. Książka nie jest dla mnie wielce odkrywcza, ale jest bardzo solidnie napisana, poparta bibliografią, doświadczeniem terapeutycznym etc. Dobra na prezent :)

Bardzo ciekawy opis stereotypów i wypaczeń dotyczących miłości. Pozwala nastawić się na długoterminową pracę wbrew dyskursowi współczesnej kultury popularnej.

Bardzo mnie zawiodła ta książka. Nie dowiedziałam się kompletnie nic nowego i bardzo ciężko się czytało.

• Psychologia
  • » miłość&związki