Młoda gwardia. Tom 1

Okładka książki Młoda gwardia. Tom 1 Aleksander Fadiejew
Okładka książki Młoda gwardia. Tom 1
Aleksander Fadiejew Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Zwycięstwa literatura piękna
Biblioteka Zwycięstwa
Molodaâ gvardiâ
Czytelnik
1977-01-01
1975-01-01
Leopold Lewin
literatura rosyjska

Młode pokolenie nie rozumie wyrzygu nienawiści. Takich czasów doczekali, że neguje się istnienie partyzantki radzieckiej, obecność młodych idealistów i chęć młodzieży do wzięcia udziału w walce (jakby S. Aleksjiewicz nie pisała o młodych kobietach, które z własnej chęci poszły do wojska). Odmawia się bohaterstwa i człowieczeństwa Rosjanom, bo dla "czarnych panter" sowiecki sołdat to wilkołak, który za każdym ruchem pali i gwałci, a jakie pozytywne pokazanie lub po prostu zwykłego człowieka to koniec świata, relikt dawnej epoki.
Faktycznie dzisiejsze czasy lepsze, może pokazywać jednostronność i negować fakty. Że pojawiają wtrącania ideologiczne - cóż takie były czasy i ustrój. Zawsze będzie jakiś ustrój, który będzie narzucał polityczne wizję. Zawsze znajdą takie książki, dzisiaj w kraju piszą podobnym stylu o tzw. wyklętych, całkowicie ich idealizując i romantyzując ich działalność. Gdyby w książce, w magiczny sposób podmienić młodzież rosyjską na młodzież z AK, zaraz byłoby cmokanie od profilów powyżej. (Rozlega w recenzjach na najbardziej wyidealizowanymi "Kamieniami na Szaniec", gdzie młodzież tylko myśli o Ojczyźnie i cytuje Słowackiego). Dzisiaj neguje istnienie żołnierzy albo partyzantów na wschodzie, opluwa się, gdy z kolei masówkę płodzi książki idealistyczne, patetyczne np. o powstaniu warszawskim (pisząc "sympatyczne" książki dla dzieci o rzezi miasta) albo o lotnikach polskich w Anglii (samo naj, innych to nie było wcale).
Nie jest aż taka straszna książka, jak maluje prawactwo wyżej. Oczywiście komu przeszkadzają wstawki o NKWD albo Leninie, pała wielką nienawiścią do ZSRR (i na myśl oni walczyli z nazistami dostaje wścieklizny, a od czegokolwiek z komunizmem wysypki) niech po prostu nie czyta.
Historia młodych ludzi, którzy postanowili walczyć z niemieckim okupantem. Wstępują do wojska albo tworząc partyzantkę. Jest heroizm, patos i patriotyzm oraz poświęcenie. Przez co naiwne i biało-czarne (pokazanie walczących stron, ale to częste w temacie wojny),a postacie wydają się mało realistyczne.

I takie "dzieła" usiłowano nam wtłaczać do głów. Młode pokolenie tego nie zrozumie. A takie były to czasy, że bohaterstwo młodych sowieckich sołdatów było bardziej bohaterskie niż wszystkie inne bohaterstwa na świecie. Dzięki Bogu, że ta epoka doczekała swojego końca.

Bardzo słaba powieść. Naprawdę nic ciekowego. Typowa radziecka propaganda. Jak sowieta to zawsze uciśniony dobry, zaradny, bohaterski, itp. Jak Niemiec to zły faszysta, gruby, śmierdzący, psychol.

• Literatura piękna
  • Pożyczone/Wypożyczone