Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach

Okładka książki Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach Agnieszka Witkowicz-Matolicz
Okładka książki Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach
Agnieszka Witkowicz-Matolicz Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2020-09-07
2020-09-07
rak choroba nowotwór

Bardzo ważna pozycja, bo pokazuje autentyczne historie, przez które autorka przeprowadza nas bardzo płynnie. Super, że jest także poruszony temat wsparcia osób chorych onkologicznie.

Ważna i dobra książka.

Ważna i dobra książka.

Ta książka powinna trafić na każdy oddział onkologiczny! Dołączana do karty DiLO (Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego),byłaby jak pomocna dłoń uspokajająca drżące ręce osoby, która właśnie dowiedziała się, że ma nowotwór, że jej życie się zmieni. Usłyszałaby wtedy, że nowotwór to nie wyrok, ale choroba, którą się leczy.

Ta książka dedykowana jest pacjentom, którzy właśnie słyszą taką diagnozę. Tym którzy są w trakcie leczenia, ukończyli je i nadal wykonują badania kontrolne. Tak naprawdę chory, który przeszedł chorobę nowotworową, jak nikt zrozumie piękne przesłanie płynące z każdej kartki. Znajdzie na nich również dokładny przewodnik po leczeniu i emocjach, uwierzy że jeszcze może być normalnie, zobaczy – dlaczego warto walczyć o tu i teraz, i o jutro.“Oswoić raka” jest też dla wszystkich bliskich, którzy zachorowali razem z ukochaną osobą.
– "Po raku można normalnie żyć. Dobrze wyglądać, sprawnie funkcjonować. Moje przesłanie dla innych ludzi jest bardzo proste: nie bądźmy nadwrażliwi, nie stresujmy się byle czym, nie bierzmy na siebie za dużo, nie bądźmy zbyt ambitni, nie tkwijmy w związkach, które dobrze nie rokują i nie niosą za sobą żadnych wartości, nie poświęcajmy się pracy, która nas nie satysfakcjonuje, nie cieszy, a za to nadmiernie stresuje, nie martwmy się na zapas."

Ta książka dedykowana jest pacjentom, którzy...

Rak to nie wyrok!
To choroba, którą się po prostu leczy. Ola już żegnała się z najbliższymi i uprzątnęła swoje rzeczy, dziś wspólnie z mężem się z tego śmieją. Ela panicznie bała się chemii – dziś wie, że tylko dzięki niej żyje i ma się dobrze. Robert z determinacją rozprawił się z chorobą. Dziś namawia mężczyzn do regularnych badań. Nie potrafimy rozmawiać o raku. Dotychczas nikt nie powiedział nam jak to robić. Zamiatamy temat pod dywan. Słysząc diagnozę swoją, kogoś bliskiego czy koleżanki z pracy nie wiemy, jak się zachować. Co mówić? Udawać, że nic się nie dzieje czy zapewniać, że „wszystko będzie dobrze”?
Rak to temat tabu. A przecież niemal każdy z nas zna kogoś chorego. Może sami zmagamy się z nowotworem. Potrzebujemy przewodnika, który pomoże nam zrozumieć siebie lub drugiego człowieka. Nic nie daje takiej nadziei jak poznanie historii ludzi, którzy mają podobne doświadczenia i po prostu żyją. Nic tak nie pomaga, jak poukładanie emocji i uświadomienie sobie, że w tym trudnym czasie nie jesteśmy sami.
Co robić po usłyszeniu diagnozy? Co się dzieje w głowie pacjenta onkologicznego? Jak się zachować, gdy spotykamy kogoś chorego na raka? Czy terapie alternatywne mogą wyleczyć raka? Jak przetrwać leczenie? Czy jest życie po chorobie? Czy rak może przynieść coś dobrego?
Ta książka to nie tylko inspirujące historie ludzi. To także przewodnik po leczeniu i emocjach, które mu towarzyszą. Oswaja raka, pomaga skupić się na życiu i uwierzyć, że jeszcze może być normalnie.
Ta książka to świetne kompendium wiedzy na temat walki z chorobą. To także doskonały przewodnik po leczeniu i emocjach, które nam wtedy towarzyszą. Pozwala nam skupić się na naszym życiu, uwierzyć że z tego naprawdę można wyjść oraz w jakimś stopniu "oswoić tego raka".
W książce nie tylko znajdziecie historie osób, które pokonały tę chorobę, ale także otrzymacie garść naprawdę interesujących informacji jak np. co robić po ogłoszeniu takiej diagnozy, jak przetrwać leczenie, co dzieje się wtedy w głowie osoby, która zachorowała czy chociażby takie dziwne pytanie : czy rak może przynieść nam coś dobrego ?!
Znajdziecie tu odpowiedzi na te oraz wiele jeszcze innych pytań, a także sporo informacji o tym jak zachować się w towarzystwie osoby chorej.
Niby nic i niby łatwo napisać o tym jeśli nie miało się nic wspólnego z taką chorobą, ale to nie jest tak!
Przecież tak naprawdę mniej więcej większa część wygranej z tak ciężką oraz trudną chorobą to też odpowiednie podejście do niej. O tym przede wszystkim warto i trzeba pamiętać!
A ta książka, ten poradnik w pewnym stopniu na pewno pomaga!

Gorąco polecam po nią sięgnąć! I pamiętać : RAK TO NIE WYROK, TO WYZWANIE!

I najważniejsze : BADAJMY SIĘ!

Choroby, wszelkie choroby otaczają nas od zawsze. I niestety wśród nich są takie z którymi ciężko jest nam sobie dać radę; jak na przykład RAK. Dla wielu osób usłyszenie o tym, że "masz raka" jest już samym w sobie wyrokiem. A wcale przecież tak nie musi być! Rak to przecież nie wyrok! I właśnie książki takie jak ta i historie w nich zawarte skutecznie nam to uświadamiają!...

Myślę, że to świetne kompendium wiedzy szczególnie dla osób, które są na początku walki z chorobą. Wywiady z osobami, które mimo druzgocącej diagnozy wciąż żyją, pozwalają na wniesienie choć odrobiny optymizmu.
Do niedawna ta choroba omijała moją rodzinę. Wiedziałam, że do czasu, że w końcu przyjdzie się nam z tym zmierzyć. Motto tej książki to "rak to nie wyrok" i uważam, że autorki świetnie wywiązały się z zadania, które przed sobą postawiły.
Najbardziej interesujące dla mnie były oczywiście wywiady, są świetne! Druga część książki przeznaczona jest dla osób chorych i blisko z nimi związanych, pozwala na zmierzenie się z tym, co może ich czekać w najbliższej przyszłości.
Badajmy się, dzięki czemu będziemy mieć większe szanse na całkowite wyzdrowienie (chociaż w dobie "covidowskiej" łatwo to powiedzieć...)

Ostatnio trafiła w moje ręce książka pt. "Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach"

Jest to książka napisana by pomóc pacjentom i ich bliskim w tej ciężkiej drodze.

"Ta książka ma dać nadzieję,  wsparcie i dodać energii na trudnej drodze, jaką jest leczenie onkologiczne"

Możecie przeczytać o 9-ciu niezwykłych osobach, które szczerze opowiadają o sobie i swojej walce z rakiem.
Ja to wszystko znam, ponieważ w 2019 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi.  Jestem tego zdania, że o raku trzeba rozmawiać. Choroba taka przychodzi niespodziewanie.
Warto przeczytać tę książkę i zapoznać się z tą tematyką.  To nie jest książka tylko dla chorych osób.  Każdy zna kogoś chorego, a nie zawsze wie jak zachować się w takiej sytuacji i jak wspierać chorego.

Dzięki tej książce możecie dowiedzieć się:

-Co myśli pacjent onkologiczny?

-Czego boi się?

-Jak wygląda leczenie?

-Jak rozmawiać z lekarzem i o co pytać?

-Czy jest życie po leczeniu? Jak wygląda?

W książce jest cała prawda o tym jak wygląda walka z chorobą.

"Gdy chorujesz, z każdym dniem dowiadujesz się, co ci wolno, czego ci nie wolno. Musisz zmienić swoje nawyki, zrezygnować z niektórych przyjemności"

"Uświadomiłam sobie, że do mojej choroby przyczynił się potworny stres i zmęczenie"

"Zawsze na pierwszym miejscu była praca bez opamiętania"

Ta książka skłania do refleksji i jeśli ją przeczytasz, może zrobisz badania profilaktyczne lub namówisz kogoś na badania.
Autorki napisały świetną książkę   którą będę polecała.

1977

Mam łagodny nowotwór piersi. Jestem pod stałą obserwacją lekarzy. Nie ma co prawda ryzyka, że choroba zmieni się w coś złośliwego, ale lepiej dmuchać na zimne. Wiem jednak, jak bardzo człowiek stresuje się, czekając na biopsję i na jej wynik. Wiem, jak straszne scenariusze układa sobie w głowie, gdy nagle znajduje w swoim ciele zmianę, której nie powinno być. Sama z płaczem pytałam męża, czy będzie mnie kochał, jeśli będę musiała przejść operację, w wyniku której stracę pierś. To było jeszcze zanim poznałam diagnozę. Miałam wtedy 28 lat. Rak nie pyta o wiek. On po prostu przychodzi i wystawia osoby chore na ciężką próbę.

Ta książka to zbiór opowieści o ludziach, którzy zmierzyli się z tym przeciwnikiem. Czytając je, śmiałam się i płakałam. Bliskie były mi zwłaszcza opowieści o raku piersi. Ci ludzie dają jednak nadzieję na to, że rak to nie koniec, to początek pewnej drogi. Bardzo trudnej, bolesnej, ale można dotrzeć na metę o własnych siłach, pokonując wroga.

W książce znajdziecie informacje, dzięki którym dowiecie się, jak wygląda walka z rakiem. Jakie leki zostaną Wam podane, jakie mogą być ewentualne skutki uboczne. Dowiecie się, gdzie szukać pomocy i jak przygotować się do leczenia. Ta książka naprawdę daje nadzieję na to, że mając raka, można żyć i można go również pokonać. To pozycja, po którą powinni sięgnąć zarówno pacjenci, jak i ich bliscy. Bo rak to przede wszystkim choroba rodziny. O ile osobie, która usłyszy diagnozę, jest w miarę w stanie wziąć to na klatę, o tyle z jej rodziną może być różnie. Często bliscy wypierają ten fakt i nie potrafią rozmawiać o chorobie.

Wciąż nie potrafimy mówić głośno o raku, jakby mógł z jednej osoby przejść na drugą albo sama myśl o nim spowoduje, że zachorujemy, albo ściągniemy śmierć na kogoś chorego. Ta książka przełamuje to tabu.

Obecnie medycyna poczyniła ogromne postępy i rak to nie wyrok. Z choroby śmiertelnej zmienia się często w przewlekłą. Nie bójmy się badać. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większą szansę mamy na to, że uda nam się z nią wygrać.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

• Psychoonkologia
  • Znaleźć
  • Reportaż
  • Fakty
  • Rak

Dodaj cytat z książki Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach