Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń

Wydawnictwo: Oficyna 4eM
zdrowie, medycyna
mariola

źródło okładki: www.4em.pl

Katarzyna | 2018-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Trudno mi zawsze opiniować takie książki.
Dlaczego?
Ponieważ są ŚWIADECTWEM. Ponieważ bohaterzy są prawdziwi; prawdziwe są ich emocje i przeżycia.
Bo są naszpikowane emocjami i zostawią ślad na długo.
A przecież o to chodzi.
To piękny – jeśli można w tym kontekście użyć tego słowa – reportaż o niesamowicie dzielnych kobietach.
O tym jak przeżyły chorobę, o nadziei, o tym jak trudno wciąż w naszym społeczeństwie o akceptację dla łysej głowy…
Że wciąż się krępujemy, wciąż nie wiemy jak się zachować, wciąż to dla nas smutek i litość.
A Bohaterki chcą żyć zwyczajnie. Chociaż myślę, że żyją nadzwyczajnie – potrafią teraz doceniać, dziękować, szanować.
To przekaz tej książki. Ja tak ją czytam.
Dziękuję Wam za te wywiady, rozmowy, zdjęcia.

Anna | 2018-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2018

Często słyszę wokół mnie słowa: "A po co ja mam iść do lekarza? Przecież jestem zdrowa!", "Mam ważniejsze rzeczy na głowie", "Jestem młoda, mnie to nie dotyczy", "Nie teraz, pójdę na badania w innym terminie, badania nie zając nie uciekną"... Czy warto jednak odkładać nasze zdrowie i jednocześnie życie "na później"?
"Niezwykłe dziewczyny" to reportaż napisany przez kobietę, dziennikarkę i reporterkę, która w wieku 32 lat (a więc bardzo młodo) zachorowała na raka piersi, rok po tym, gdy została mamą.
Książka opisuje historie dziesięciu kobiet, które zachorowały na raka piersi. Reportaż zupełnie różni się od innych tego typu pozycji. Wychodzi poza stereotypowe myślenie o chorobie. Daje wiarę, nadzieję, siłę, pokazuje, że jest życie po chorobie, po chemioterapii. Pokazuje, że nawet po wielu przejściach można spełniać swoje marzenia.
Tym dziesięciu niesamowitym kobietą choroba nie była wstanie stanąć na przeszkodzie, by dążyć do celu i spełniać marzenia! To właśnie one pokazują, że...

Asia | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2018

Poradnik optymizmu - wzruszająca i pełna pozytywnej energii :)

bellson | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Nie krytykuję tematyki podjętej w książce ani odwagi rozmówczyń autorki. Jednak całość to kiepsko zredagowane czytadło jak z podrzędnego pisemka dla kobiet. Wszystkie panie to oczywiście mamy pulchniutkich wesołych dzieci, ah to życie młodych mam, uśmieszek zrozumienia. Ale wtrącenia z forów czy hasthagi #polishgirl w treści nieco podbiły stawkę. Zabrakło rozmowy o emocjach, a jest o zakładaniu chustek i 'dbaniu o siebie mimo choroby'. Tylko wierzch góry lodowej, która jest tematem-rzeką, i powinno skupiać się na emocjach i głębokiej ich analizie, z różnych perspektyw. Nie mówię już o części gdzie odbywają się rozmowy ze specjalistami, gdzie lekarze na pytania odpowiadają jakże specjalistycznym "To zależy". Odrobina pomyślunku, przeredagowania tekstu i może coś by z tego wyszło.

annchor | 2018-12-04
Przeczytana: 27 października 2018