Kanadiana

Burda Książki
2020-06-17
2020-06-17
podróże literatura podróżnicza literatura faktu Kanadyjczycy Kanada

Książka jest napisana dosyć nierówno. Początek jest świetny, bardzo szybko można go przeczytać, jest sporo interesujących informacji, stanowi w moim odczuciu pewną całość (tak jakby fragment większego pamiętnika). Potem - tak mniej więcej od połowy zaczynają się schody. Niby treść jest ciekawa, ale taka jakaś poszarpana. Momentami pojawiają się jakieś spójne dłuższe opowieści ale w większości są to krótkie wstawki tematyczne, coś jakby porada, ciekawostka historyczna lub etnograficzna. Trudno to sklasyfikować. A ponieważ pojawią się co rusz w nich powtórzenia tych samych zdań, to mam wrażenie że to jakieś notatki "napisane na serwetkach" a potem poupychane w miarę logicznie do książki by była grubsza. Materiał o doświadczeniach autorki jako fotografki jest (dla mnie) kompletnie zbędny i mało interesujący.
Książkę bronią niektóre ładne fotografie, dosyć szybkie tempo narracji (można przeczytać w 2-3 dni) i niektóre interesujące i przydatne informacje. In minus - wszystkie fotki na których widnieje autorka są "od dupnej strony". Widać głównie plecy.

Poznać i poczuć jakiś kraj, zrozumieć jego obywateli poprzez prawa, zwyczaje i reguły rządzące ich życiem (często te niepisane) – determinowane przez historię, położenie geograficzne i wynikające z tego warunki klimatyczne – niewątpliwie wymaga czasu. Czy można to zrobić w 9 lat?
Czy mieszkając w Polsce od urodzenia można powiedzieć, że poznało się i poczuło ten kraj?

Monika Grzelak z okładki swej książki o Kanadzie, kusi nas stwierdzeniem, że ją „poznała, poczuła i zrozumiała”. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nazbyt zuchwały tytuł, mając na uwadze fakt, że Kanada to kraj ponad 30 razy większy od Polski, a autorka spędziła w nim – o czym dowiadujemy się w trakcie lektury – 9 lat właśnie. Czy naprawdę udało Jej się zrozumieć ten kraj i czy po przeczytaniu Jej wspomnień, nam czytelnikom, uda się poczuć arktyczny mróz, zapach syropu klonowego i emocje towarzyszące grze w hokeja?

Wiedziałeś, że gęstość zaludnienia w Kanadzie wynosi 3,5 osoby na kilometr kw., że najwyższym szczytem jest góra Logan o wysokości prawie 6000 m n.p.m, że to w niej powołano do życia postać Supermana, a polonia liczy ponad 1 000 000 osób? Jeśli nie, to po przeczytaniu tej książki nadal nie będziesz tego wiedzieć.

Na próżno szukać w tekście osi przewodniej – autostrady – która wyznaczałaby kierunek i cel zwiedzania Kanady, a z której to zjeżdżalibyśmy co jakiś czas do miast i miasteczek, by poznać różne wymiary i płaszczyzny tego drugiego co do wielkości kraju na świecie. Choć jedzie się z autorką bardzo szybko - bo wątki są krótkie – ma się wrażenie odwiedzania tych samych miejsc. W różnych bowiem momentach książki zdarzają się powtórzenia tych samych wątków.

Autorka stara się nam uzmysłowić, że to wszystko co składa się na tytułową kanadianę ( a więc na to wszystko co kanadyjskie w Kanadzie),jest zlepkiem zwyczajów i religii wielu kultur. Pokazuje, że Kanada jest domem dla wielu nacji imigrantów i to oni w głównej mierze ze swoim sposobem bycia, składają się na to, czym aktualnie jest Kanada. Myślą, która będzie się przewijać w trakcie czytania książki będzie właśnie multikulturowość i wynikający z niej brak jednej, dominującej religii.

Dowiemy się, jak radzą sobie z tym Kanadyjczycy i czy ze swoimi „small talks”, „last call” czy np. „waiting clinic” naprawdę są – jak się ich często określa – najmilszym narodem na świecie. Wspólnie z autorką na blisko 300 stronach zastanowimy się, czy styl ubierania się Kanadyjczyków, panujące wewnątrz ich kraju wzajemne antagonizmy wynikające m.in. z jego dwujęzyczności i codzienne życie z piętnem hasła, że „Kanada to 51 stan USA”, pozwala czuć się Kanadyjczykom dumnymi.

Wszystko to okraszone zdjęciami miejsc, w których autorka koncentrowała swoją życiową aktywność będąc w kraju klonowego liścia oraz zapierającej dech w piersiach przyrody, przeplatane pewną formą anegdot, których sama – tam na miejscu – była bohaterką.

Jeśli szukasz typowego przewodnika po Kanadzie albo zbioru najważniejszych o niej informacji, to ta książka nie jest dla Ciebie. Sięgając po nią, popatrzysz na Kanadę przez pryzmat osoby, która zawodowo zajmowała się fotografowaniem ceremonii zaślubin. Z tej perspektywy łatwiej spojrzeć na osobowy, ludzki wymiar Kanady, tj. na to, jacy są sami jej mieszkańcy, a trudniej na kraj jako taki, w którym przyszło im żyć.

Na książkę składają się doświadczenia i spostrzeżenia osoby, która jako imigrant, dokładała swoją cegiełkę do...kanadiany. Te krótkie i luźno ze sobą powiązane historie, stanowią subiektywny zbiór myśli i odczuć, któremu należy dać szansę. W końcu rozciągnięta na 6 stref czasowych, zamieszkała przez 37 mln mieszkańców Kanada, pozostawia mnóstwo miejsca na różne inne subiektywne jej interpretacje. Ta książka to tylko jedna z nich.

Poznaj więc Kanadę oczami autorki, ale poczuj i zrozum ją po swojemu.

Szybki przewodnik-ciekawostka o Kanadzie. Nie jest to w żaden sposób wyczerpujący opis kraju, ale po prostu opowieść autorki o swoich perypetiach w tym kraju, zaskoczeniami które napotkała, zakończona opisem jej podróży po różnych turystycznych miejscach oraz praktycznymi wskazówkami.
Szybka, bezproblemowa lektura na 1-2 wieczory. Jeśli ktoś myśli o wypadzie do Kanady - warto zajrzeć.

Ogólnie książka bardzo fajna, ale trochę denerwują te powtórzenia. Sprawia wrażenie, jakby była sztucznie przedłużana.

Bardzo dobra książka. W przystępny i ciekawy dla czytelnika sposób, opowiada o różnych obliczach Kanady. Dodatkowo wzbogacona jest fotografiami oddającymi klimat tego miejsca. Polecam.

Kilka lat temu miałem przyjemność odwiedzić Kanadę i zakochałem się w tym kraju, podobnie jak autorka. Gdy zobaczyłem książkę o Kanadzie, pomyślałem - to coś dla mnie. Zacząłem czytać i mam mieszane uczucia i pewnie dlatego nie wiem czy dobrą ocenę wystawiłem.
Ogromnym plusem jest łatwość przekazu wszystkiego co widziała autorka. Ma zdecydowanie dryg do opisywania miejsc, ludzi i wydarzeń. Czytając czułem się jak w domu, przynajmniej w niektórych momentach.
Minusem niestety jest, że bardzo często się powtarza i informacja, która była zaledwie rozdział wcześniej, znowu jest powielana. Przy tym nie przypadła mi do gustu, bo nie umiem powiedzieć jaka to kategoria: przewodnik? zbiór osobistych refleksji?
Jednak mimo minusów cieszę się, że ją przeczytałem, bo znowu mogłem znaleźć się w Kanadzie.

Książka jest okropnie płaska. Miałam wrażenie, ze autorka stara się opowiedzieć o Kanadzie ale tak żebyśmy nie poznali ani samej autorki ani jej opinii ani jej doświadczeń związanych z Kanada. Z przykrością musze stwierdzić ze całość stanowi przypadkowy zbiór opowieści o strzepach Kanady i jej historii. Za to zdjecia rzeczywiscie robia wrażenie i są warte wiecej niz tysiace slow.

Książka z cyklu "pisać każdy może".
Ani to przewodnik, ani jakaś głębsza analiza "kanadyjskości". Ot, opowieści przy browarku z cyklu "weź opowiedz jak tam w tej Kanadzie", płytkie i sztampowe. Niestety, dużo takich pozycji ostatnio na rynku, dobrze, że ja przeczytałem ebooka, bo szkoda lasu.

Książka z cyklu "pisać każdy może".

Świetnie napisana książka z pozycji emigrantki. Bardzo wiele przydatnych porad, piękne zdjęcia. Myślę, że największym plusem jest dzielenie się swoimi doświadczeniami z pobytu w Kanadzie. Lekki niedosyt jeśli chodzi o końcowy rozdział książki, mam wrażenie, ze trochę potraktowany po macoszemu.

Sięgnęłam do tej pozycji, bo podrzuciła mi ją przyjaciółka z Polski. Mieszkam w tym samym mieście co autorka, czyli w Toronto. Moim osobistym zdaniem książka jest po prostu kiepska. Warsztat pisarski autorki to dramat prześcigający się z tragedią. Autorka to instagramerka, która gdy przestawałam ją obserwować miała 3,5k obserwatorów. Dzisiaj ma ich 4k. Idę zatem dalej i pokuszę się o stwierdzenie, że ta książka to niestety pokłosie nowej mody, którą jest pisanie książek, aby je tylko pisać, bo każdy teraz książki pisze. Szkoda pieniędzy. Książka pisana przez instagramerkę, która na swoim instastory mówi o najpopularniejszym moście w Kanadzie, który najpopularniejszym mostem nie jest, a jej po prostu brakuje contentu na story na instagramie więc wrzuca byle co, bo akurat obok mieszka. Sama autorka przeprowadza wywiady z Polakami mieszkającymi w Kanadzie i to akurat czasem wychodziło jej fajnie. Czasem. Ani autorki, ani książki nie polecę. Kanadiana to 300 stron memłanka o Kanadzie, tak wiecie... bez ładu i składu, coby sobie pomemłać.

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza