No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku

Okładka książki No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku Beata Kowalik
Okładka książki No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku
Beata Kowalik Wydawnictwo: Mova reportaż
reportaż
Mova
2020-01-29
2020-01-29
literatura faktu Meksyk mentalność obyczajowość relacje międzyludzkie religia reportaż tradycja wierzenia współczesna kobieta życie codzienne

No pasa nada

Historie interesujące, opowiedziane z reporterskim zacięciem, pozwalają w miarę zgłębić temat, chociaż niektóre bohaterki potraktowane są bardzo pobieżnie, ledwo zarysowane. Dużym minusem jest niedokładna redakcja (po stronie autorki lub redaktorów): błędy składniowe ("do kobiet, którzy...", "było rok 2006"),literówki, nagminne braki akcentów graficznych w hiszpańskich słowach (!),błędy w zapisie słów hiszpańskich (mariKones, friColes, pan de muertEs [co prowadzi do nieszczęśliwych tłumaczeń: chlebek (!) śmierci]) i w nahuatl (Cuahtémoc zamiast Cuauhtémoc),swobodna odmiana słów typu pinole ("w fabryce pinoli", ani to pinol, ani pinoli),labilność nazw własnych (abuelita Tonalmitl/Tonalmitl),a do tego dochodzą nieścisłości (np. nazwanie pulque domowym bimbrem: pierwsze jest sfermentowanym sokiem z agawy, a drugie destylatem, jak mezcal czy tequila, też zresztą z agawy). Jedne terminy są tłumaczone na polski, a inne nie, a przecież nie wszyscy znają hiszpański w stopniu pozwalającym na domyślenie się, co oznacza np. Día Internacional Contra la Explotación Sexual y la Trata de Personas. Zwracam na to uwagę, ponieważ autorka sama przedstawia się jako "filolożka, dziennikarka...", co zobowiązuje do większej dbałości o kwestie językowe. Wyróżnia się ciekawa szata graficzna nawiązująca do tekstyliów rdzennych mieszkańców Meksyku.

Książka lekka, przyjemna, ciekawa i szybko się czyta. Jednak odnoszę wrażenie, że autorka nieco odbiegała momentami od głównego zamysłu książki. I tak naprawdę, jak lepiej miało się poznać historię i losy kobiet w Meksyku, to więcej dowiedziałam się o aktywistach, skorumpowanych rządach, czy rytuałach, czarach i złych brujo a o tym jak panie radzą sobie na co dzień w niesprawiedliwościami świata.
Czułam się, jakbym czytała o Meksyku, a meksykańskich kobietach.
Jednak na spokojne, wieczory z dobrą kawą w ręku, będzie trafną pozycją, gdyż przez potoczny styl, jakim została napisana, nie staję się po czasie nużącą.

Miło się czytało. Autorka próbuje przedstawić różne oblicza kobiet w Meksyku.

Niby wszystko poprawnie ale jakoś nie porwała mnie ta lektura.

Miło się czytało. Autorka próbuje przedstawić różne oblicza kobiet w Meksyku.

Niby wszystko poprawnie ale jakoś nie porwała mnie ta lektura.

Niestety zawiodłam się na tej pozycji. Jest to zbiór różnych historii kobiet z Meksyku. Historie te wydają się momentami niepogłębione czy też niedokończone. Rozdziały o kobietach z małych wsi są pisane w ten sposób, że czasowniki w zdaniach znajdują się na końcu. Domyślam się, że jest to zabieg literacki, jednak wyjątkowo irytujący. Sam tytuł jest dość nietrafiony, lepiej brzmiałoby „Así es” powtarzane przez autorkę wielokrotnie.

Kupiłam tą książkę z myślą o podróży do Meksyku. Potem zobaczyłam dosyć średnie opinie i tak książka leżała. Aż w końcu ją przeczytałam.
Książkę się czyta łatwo i przyjemnie, chociaż opowiada trudne historie. Kocham podróże i wszelkie programy w tej tematyce. I tutaj miałam wrażenie, że czytam/oglądam program w stylu Martyny Wojciechowskiej. Okej - nie ma tam nie wiadomo jakich odkryć, ale historie kobiet opowiedziane w książce łapią za serce. Jeżeli ktoś ma ogromną wiedzę o Meksyku, to pewnie się będzie nudził. Jeżeli nie - jest to bardzo przyjemna lektura.

Dla mnie na plus.

Zaczęłam to też skończyłam, ale do ostatniej strony czułam smak odgrzewanego - wielokrotnie - kotleta. Temat można ugryźć ciekawiej, dogłębniej i z różnorodniejszych perspektyw.

Trochę męczyłam tę książkę, temat ciężki bo dotyczący losów meksykańskich kobiet, ale pisany lekkim piórem.
Ksiazka pozwala „liznac” temat, i albo poszukamy wiecej info albo zostaniemy przy tym „streszczeniu”.

Książka przedstawia historie meksykańskich kobiet i ich znoje codziennego życia, z jakim muszą się mierzyć. Nadzieja na poprawę ich losu kiełkuje, ale bardzo powoli, aż chciałoby się tam pojechać i przeprowadzić rewolucję. Niestety mujeres są pogodzone z tym, co je spotyka; jak tłumaczą naszej rozmówczyni: "mąż czasem uderzy, ale przynajmniej za spódnicami nie lata. Asi es - tak już jest."
Autorka staje się spowiedniczką ich życia i trudności, które budzą w nas masę emocji, a o ich historiach chce się czytać więcej i więcej...
Jedynie forma książki pozostawia do życzenia - ucięte wątki i braki połączeń między rozdziałami nieco wpłynęły na taką ocenę.

Książka o tym jak to źle mają kobiety w Meksyku.

Książka o tym jak to źle mają kobiety w Meksyku.

Niesamowicie ciekawa książka o niebezpiecznym Meksyku, o kobietach w Meksyku i nie tylko.
Książka odkrywa przed nami najbardziej odległe zakątki tego kraju i najbardziej... pierwotne?
Kiedyś bardzo chciałam zobaczyć na żywo tamtą kulturę Indian. Teraz chyba bym się jednak nie odważyła.
Tam, gdzie w kościołach opala się kurczaki, gdzie przeprowadza się operacje w stanie transu, bez interwencji fizycznej, gdzie kobiety wydaje się za mąż (a raczej sprzedaje) w wieku już nawet 12 lat, nie ma sprawiedliwości. Zresztą, gdzie jest?
A przecież wszyscy jesteśmy zrodzeni z jednej kolby kukurydzy.
Świetna książka.

• Literatura faktu