Zapach makadamii

Lucky
2020-07-12
2020-07-12
literatura polska

Matylda jako dziecko ma wszystko. Duży dom, bogactwo, nianię i gosposię. Kiedy w torebce matki znajduje zdjęcie tajemniczego Roberta, jeszcze nie wie, że ten człowiek na długie lata będzie jej jedynym przyjacielem, powiernikiem. Po tragicznej śmierci rodziców musi sama zmierzyć się z całym ciężarem, jakie przynosi życie. Jej przeszłość różnie ją kształtuje. Od pewności siebie i odwagi, po strach w zaangażowanie się w prywatne sprawy. Jest prawnikiem, narzeczoną, kiedy pewnego dnia trzydzieści lat od odnalezienia zdjęcia, w telewizji rozpoznaje twarz Roberta. Kim jest mężczyzna z fotografii, który na odwrocie zdjęcia napisał dla jej mamy „Mojej jedynej i najpiękniejszej Mirandzie kochający Robert.” Matylda postanawia odnaleźć mężczyznę i dowiedzieć się całej prawdy o ich relacjach.
Autorka stworzyła historię, która wciąga od samego początku. Wydobyła z niej dość duży pokład emocji. Daje nam możliwość na własną interpretację wydarzeń. Dostajemy w pakiecie radość i łzy, zmieszane ze zwątpieniem i rozczarowaniem. Bohaterowie są wyraźni, plastyczni. Jednych pokochamy od pierwszej chwili, inni nie zdobędą naszej sympatii. Otrzymujemy ciepły romans, trochę komedii i kryminału. Wszystko subtelne i ze smakiem. Do tego język! Bez udziwnień i niepotrzebnych dodatków. Z czym związany jest zapach makadamii? Musicie sami się o tym dowiedzieć. Polecam

Dzieciństwo Matyldy jest bardzo szczęśliwe. Dziewczynka ma bogatych i kochających się rodziców i nie brakuje jej niczego. Ale pewnego dnia jej szczęście pęka jak bańka mydlana. Kiedy Matylda ma 6 lat w wypadku ginie jej matka, a potem umiera ojciec. Dziewczynka trafia pod opiekę ciotki. Przed wypadkiem matki Matylda znajduje w jej torebce fotografię mężczyzny, którego spotyka na jej pogrzebie. Zdjęcie tajemniczego Roberta towarzyszy jej przez całe życie i staje się powiernikiem jej radości i trosk. Trzydzieści lat po tych tragicznych wydarzeniach Matylda jest bardzo atrakcyjną i bogatą kobietą. Od dziesięciu lat wiedzie spokojne życie u boku narzeczonego, z którym prowadzi kancelarię prawniczą. Jednak głęboko w sercu cały czas skrywa bolesną traumę z dzieciństwa. Pewnego dnia Matylda rozpoznaje Roberta w jednym z telewizyjnych bohaterów wiadomości. Postanawia go odszukać i rozwiązać tajemnicę z przeszłości. Co wyniknie z tego spotkania? I co z tym wszystkim ma wspólnego zapach makadamii?
Książka wciąga od pierwszych stron. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Dużo w niej ciepła i zaskakujących wątków. Autorka pokazuje nam jak wielki wpływ na ludzką psychikę mają wydarzenia z dzieciństwa. To opowieść o pragnieniu miłości, o odnajdywaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. Polecam szczególnie wielbicielom literatury obyczajowej.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Powieść wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Autorka przedstawiła nam tak ciekawą historię, że nie można się od niej oderwać. To powieść pełna ciepła i miłości. W książce jest tak dużo roznych wątków, że nie mogłam doczekać się ich zakończenia. Główna bohaterka Matylda Łozińska to sympatyczna, młoda trzydziestoparoletnia Pani prawnik. Poznajemy jej historię. Razem z nią przeżywamy jej życiowe zawirowania, rozterki, radości i problemy. Matylda ma bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Ma kochających rodziców i niczego jej nie brakuje. Nagle wszystko ulega zmianie. Najpierw tragicznie ginie jej mama potem tata. Dziewczynka przed wypadkiem mamy znajduje w jej torebce zdjęcie tajemniczego mężczyzny. Po śmierci rodziców to ten mężczyzna z fotografii towarzyszy jej przez całe trzydziestoletnie życie. To jemu powierza swoje tajemnice i się zwierza. Pewnego dnia przypadkiem rozpoznaje w telewizji mężczyznę z fotografii i postanawia go odszukać. Jeśli chcecie się dowiedzieć czy Matylda odnajdzie Roberta? Czy to coś zmieni w jej życiu? Co się stanie gdy Matylda dowie się prawdy? Jeżeli jesteście tego ciekawi to gorąco zachęcam do przeczytania książki.

Książkę miałam zaszczyt przeczytać dzięki Book Tour Czytam Dla Przyjemności przy współpracy z autorką Anną Wojtkowską-Witala.
Matylda jest piękną prawniczką odnoszącą sukcesy zawodowe i współwłaścicielką kancelarii, którą prowadzi z narzeczonym. Od lat zastanawia się kim jest mężczyzna ze zdjęcia, które przed wypadkiem wyciągnęła matce z torebki. Gdy życie Matyldy przewraca się do góry nogami, ta postanawia wyruszyć na poszukiwania Roberta. Powrót do czasów dzieciństwa jest dla bohaterki bardzo trudny i bolesny, ale rozprawienie się z przeszłością jest konieczne, by móc ruszyć naprzód.
Porywająca akcja, fantastyczni bohaterowie i nawet wątek kryminalny się trafił! Świetna książka, polecam serdecznie!

Czym jest zapach makadamii? Jak pachną orzechy makadamii? Czy ten delikatny, ulotny i niepowtarzalny zapach jest w ogóle możliwy do spreparowania perfumów? Otóż okazuje się że tak. Po lekturze książki zadałam sobie trud i próbowałam znaleźć ten zapach za pomocą różnych środków. Bezskutecznie...
Od najmłodszych lat główna bohaterka powieści kojarzy swoją mamę Mirandę pachnąca perfumami o zapachu makadamii, ubraną w niebieską sukienkę i ze starannie nałożonym makijażem. Miranda zginęła tragicznie w wypadku samochodowym, gdy jej córka Matylda była kilkuletnią dziewczynką. Dziewczynka tuż przed jej śmiercią wyjęła z jej torebki kopertę, a w niej znalazła zdjęcie tajemniczego mężczyzny, Roberta. Kim był? Tego nie wiedziała. Za to pewnym się stał fakt, że od tego momentu Robert towarzyszy dziewczynce dzień po dniu, a ona sama mówiąc do zdjęcia powierza mu swoje radości i smutki, dzieli się z nim najskrytszymi myślami.
Jako dorosła już kobieta jest związana ze swoim partnerem Jackiem, również zawodowo, wspólnie z nim prowadzi kancelarię prawną. Zbieg okoliczności sprawia że Matylda dowiaduje się kim jest mężczyzna ze zdjęcia. To Robert Helsztyński, właściciel pensjonatu
w Łąkach Zielonych.
Czy relacja nawiązana przez kobietę przed laty za pośrednictwem zdjęcia może prowadzić do poważniejszej, osobistej relacji z zupełnie obcym mężczyzną? Czy zawsze można zacząć wszystko od nowa, a spotkane na naszej drodze życiowej osoby mogą zmienić nasze życie?
Powieść przypadła mi do gustu, podobała mi się choć były momenty, że trochę odnosiłam wrażenie że jest oderwana od rzeczywistości, a telepatia myśli między Robertem a Matyldą była mocno metafizyczna i zwyczajnie nierealna. Mimo tego serdecznie ją polecam! Czyta się z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością, a historia opisana w powieści jest szalenie interesująca! ☺️

Od najmłodszych lat główna bohaterka powieści kojarzy swoją mamę Mirandę...

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki book tour u Czytam dla przyjemności.Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki.Uczucia po przeczytaniu mam mieszane choć ogólnie książka podobała mi się.Główna bohaterka wzięta prawniczka kobieta,która wydawałoby się ma wszystko .Tkwi jednak w nieudanym związku i zmaga się z traumą z dzieciństwa.Tragicznie zginęła jej matka potem zmarł ojciec ,a nią zajmowała się ciotka potrafiąca dać wszystko oprócz czułości.Matylda przez całe życie ze swoich trosk i radości zwierza się mężczyźnie z fotografii,którą...zabrała z torebki matki w dniu jej śmierci.Kim on jest?Kobieta stara się go odnaleźć.Całe życie towarzyszy jej zapach,którego nie potrafi określić.Czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane?Oglądając przypadkowo wiadomości rozpoznaje swojego powiernika ze zdjęcia i...odnajduje go.Jak dalej potoczy się ta historia?Powieść przynosi dużo emocji i tych pozytywnych i negatywnych.Bohaterowie zaskakują odkrywając karta po karcie prawdę z przeszłości.Wspomnienia są bolesne,ale dają ukojenie.Czy dwoje ludzi z poharataną przeszłością i dużą różnicą wieku może połączyć coś więcej?O tym przekonacie się sięgając po powieść,która polecam.Zakończenie przynosi też wyjaśnienie tytułu.W książce urzekła mnie inna postać niż główni bohaterowie.Postać poboczna gospodyni pani Władzia.Kobieta z charakterkiem życiowym doświadczeniem i zawsze będąca tam gdzie powinna.

Kolejna książka Pani Anny, która trafiła do mnie dzięki Book Tourowi organizowanemu przez bloga Czytam dla przyjemności i kolejna piękna a zarazem trudna opowieść.
Historia Matyldy jest usiana trudnymi i dramatycznymi chwilami jednak w najtrudniejszych momentach ukojenie przynosi jej tajemniczy mężczyzna, a właściwie jego zdjęcie, które wykradła z torebki matki. To on staje się powiernikiem jej największych sekretów, to on "wysłuchuje" o problemach i to on staje się oparciem dla małej dziewczynki, jej zmyślonym przyjacielem. Matylda popada niejako w obsesję na jego punkcie i postanawia go odnaleźć. Czy jej się to uda i co wyniknie z odkrywania starych tajemnic ? Jak postępowanie rodziców może wpływać na dzieci ? Czy miłość jest dla każdego ? Ile jest w stanie zaryzykować człowiek aby osiągnąć swoje cele ?
Ponieważ rozterki moralne i osobiste Matyldy i Roberta same w sobie są trudne i z pewności przytłoczyłyby całą historię autorka dodała wiele wątków, które łączą się w spójną całość a każdy wnosi do tej opowieści coś ważnego, humorystycznego czy sensacyjnego, wszystko to razem dało bardzo fajny efekt przez co nie czułam się przytłoczona.
To książka z tych, o których pamięta się długo a styl pisania autorki zachęca do sięgnięcia po kolejne jej książki.

Pierwszy raz czytałam książkę tej autorki. Jestem zauroczona, napisana w sposób lekki,chce się czytac I czytać. Polecam z serca 💖💖 książka lekka,przyjmą chociaż tematyka do łatwych nie należy. Pokazane życie,trudne chwile, chce się więcej.

Kłamstwa rozciągają wokół nas swoją sieć. Oplatają nas, chcemy się z nich wyplątać jednak nie udaje się nam, tkwimy w samym ich środku. Dla swojej przyjemności, korzyści? Po pewnym czasie szukamy wyjścia z całej sytuacji jednak ta sieć jest tak mocna, iż okazuje się, że żadne wyjście nie jest dobrym, bo zawsze kogoś skrzywdzimy.
W wypadku samochodowym gnie mama sześcioletniej Matyldy Łozińskiej - Miranda. Po śmierci żony, ojciec dziewczynki Adrian szanowany lekarz popada w alkoholizm i nie potrafi zająć się córką. Poprosi o pomoc swoją siostrę Ewę Szklaną i jej męża Piotra. Pewnego dnia umiera. Matylda zostaje sama. Ciotka ją przygarnęła jednak nie umie okazać jej miłości, mimo to dziewczynce niczego nie brakuje poza... uczuciem. Przed śmiercią mamy wyjęła z jej torebki kopertę, w której było zdjęcie młodego mężczyzny. Na jego odwrocie było napisane imię Robert. Matylda nie znała tego Pana. Od tej pory to zdjęcie będzie jej towarzyszyć w złych i dobry chwilach. To zdjęcie stanie się powiernikiem jej sekretów. Jej przyjacielem.
Matylda ukończyła studia prawnicze. Razem ze swoim chłopakiem Jackiem wspólnie założyli i prowadzą kancelarię prawniczą. Jacek jest jej pierwszym chłopakiem, kochankiem. Są para od 10 lat, od 4 wspólnie mieszkają. Jednak Matylda nie czuje się w tym związku dobrze.
Od tylu lat szuka tajemniczego Roberta aby wyjaśnić z nim wszystko. Pewnego dnia widzi go w telewizji i postanawia jechać do Łąki Zielonej. Chce w końcu zamknąć przeszłość i dowiedzieć się prawdy. Na miejscu okazuje się, że Robert Helsztyński prowadzi pensjonat Miranda
Matylda to młoda, ambitna kobieta z mocnym charakterem, która ceni prawdę ponad wszystko. Nie umie kłamać. Przeszłość rodziców zwłaszcza matki towarzyszy jej na każdym kroku. Te tajemnice, które zostawiła, związały jej córkę i tajemniczego Roberta. Tylko poważna rozmowa, poznanie prawdy i rozliczenie się z przeszłością, pozwoli Matyldzie żyć teraźniejszością, Ale i ona nie jest kolorowa. Człowiek, któremu ufała i kochała zdradził ją z inną kobietą. Okazał się tchórzem, ponieważ o wszystkim poinformował ją telefonicznie. Znowu została sama. Ale czy na pewno? O tym dowiecie się czytając „Zapach makadamii”
Książkę czyta się szybko, bo czytelnik chce dowiedzieć się prawdy tak jak Matylda. Tej prawdy w punktu widzenia Roberta. Jego wspomnień, uczuć. Pojawia się również wątek kryminalny – podpalenie i porwanie. I mnóstwo mniej lub bardziej pozytywnych bohaterów, którzy wpłyną na życie Matyldy i Roberta. Czy im pomogą, czy wręcz przeciwnie zaszkodzą? Odpowiedź, znajdziecie Drodzy Czytelnicy na stronach powieści. Ja POLECAM!!!
Czytam dla przyjemności dziękuje za kolejny wspólny Book Tour.

W wypadku samochodowym gnie mama...

Bardzo przyjemna książka, opowiadająca o pragnieniu miłości, bliskości drugiej osoby i poczuciu bezpieczeństwa. Matylda w dzieciństwie traci matkę w strasznych okolicznościach, później umiera ojciec. Dziewczynka trafia do ciotki, wyrasta na piękną i silną kobietę. Robert jest tajemniczym mężczyzną ze zdjecia. Matylda go odnajduje, poznają się. Kobieta poznaje fakty dotyczące przyczyny śmierci rodziców. Rodzące się uczucie między bohaterami jest pełne emocji, niedomówień, łez. Czy miłość zagości w ich sercach? Dopiero pożegnanie się z przeszłością daje im szansę na lepsze życie. Książka jest napisana lekkim językiem, wciąga od pierwszych stron, a zakończenie daje wiele do myślenia. Polecam

• Półka Mamy

Dodaj cytat z książki Zapach makadamii