Doktor Śmierć. Sidney Gottlieb i najmroczniejsze eksperymenty CIA

Okładka książki Doktor Śmierć. Sidney Gottlieb i najmroczniejsze eksperymenty CIA Stephen Kinzer
Stephen Kinzer Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2020-07-20
2020-07-20
Łukasz Müller
Stany Zjednoczone USA historia USA CIA LSD narkotyki eksperymenty medyczne pseudomedycyna zbrodnie USA

Okładka książki Bitter Fruit: The Story of the American Coup in Guatemala Stephen Kinzer, Stephen Schlesinger
Bitter Fruit: ... Stephen Kinzer, Ste...

Książka porusza ciekawy wątek i przedstawia nieco obrzydliwe działania amerykańskich służb. Dla mnie nie jest jakoś wyjątkowo kontrowersyjna, jednak rzeczywiście momentami zdumiewająca. Bardziej daje do myślenia to, co w tej książce nie mogłobyć opisane. Ciekawe podsumowanie i refleksja dot. moralnego aspektu poczynań CIA. Na ile można się posunąć w obronie własnego kraju i w działaniach operacyjnych.
Wytłumaczenie, że daleki Wschód i Sowiety mają w głębokim poważaniu prawa człowieka i jednostkę jako taką, a żeby sie uchronić przed zagrożeniem potrzebne były tego typu eksperymenty jest pewnym usprawiedliwieniem tego co się działo w projekcie MK-ULTRA.
Powinno powstać więcej opracowań na tego typu tematy, bo są ciekawe, aczkolwiek mogłoby to co wrażliwszych delikatnie mówiąc zasmucić.
Wątpliwe jest również to aby CIA chciało narażać się na kolejne ataki ze strony dziennikarzy, polityków, jak i wrogich agencji.

Widać , że autor wykonał kawał bardzo dobrej pracy przy tworzeniu tej książki.
Historia ciekawa i jednocześnie niewygodna dla CIA.

Widać , że autor wykonał kawał bardzo dobrej pracy przy tworzeniu tej książki.
Historia ciekawa i jednocześnie niewygodna dla CIA.

Przeszłość jest jak wierny pies, który zawsze cię odnajdzie. Sidney Gottlieb, znany jako Doktor Śmierć, został dogoniony przez swoje złe uczynki… i nie poniósł kary. Stephen Kinzer przedstawił bolesną dziejową niesprawiedliwość i opisał jak rząd USA uzasadniał współpracę ze zbrodniarzami i zapominał o ich ofiarach. Czy rzeczywiście wybrano mniejsze zło?

„Doktor Śmierć...” to książka budząca odrazę, gniew i zaciekawienie. Tytułowy Gottlieb, czyli „oficjalny truciciel USA”, z pasją opracowywał dla CIA metody tortur, morderstw i manipulacji umysłem za pomocą narkotyków. Dowiemy się m.in. jak rząd USA wykonywał testy broni biologicznej na San Francisco, opracowywał metody przesłuchań, a amerykańscy naukowcy prowadzili na ludziach eksperymenty rodem ze Stranger Things.

Gottlieb jest przyczynkiem do ukazania mrocznej historii USA po II wojnie światowej. Zamiast ukarać m.in. zbrodniarzy z obozów koncentracyjnych, współpracowano z nimi dla ich "dorobku naukowego". Nawet Shirō Ishii z Jednostki 731 stał się dobrym wujkiem. Zbrodniarze zostali zalegalizowani.

Czy można zatuszować, że ktoś zabił tysiące osób? Gdzie jest granica między robieniem interesów z diabłem, a jego gloryfikacją? O tym jest właśnie „Doktor Śmierć”. Bardzo dobra książka o bardzo złych ludziach.

„Doktor Śmierć...”...

Wiadomości opisane w książce są bardzo ciekawe i jednocześnie niepokojące. Jest wiele filmów które obrazują do czego zdolne jest CIA, ale film to wydaje nam się z reguły fikcja. A co jeśli fikcja okaże się prawdą?
Kiedy uświadamiasz sobie ze jednak film to tylko namiastka tego nad czym pracują bądź pracowali naukowcy tajnych laboratoriów jest to przerażające.
Autor opowiada o eksperymentach prowadzonych na nieświadomej ludności cywilnej oraz nieświadomych i świadomych współpracownikach.
Jest wiele mrocznych zagadek nad którymi pracują naukowcy w tajnych laboratoriach na całym świecie o czym nawet nam się nie śni. A książka to tylko namiastka tego co sie dzieje. Wydaje się, że wszystko dzieje się bardzo daleko od nas. Ale nie zdajemy sobie sprawy że może jednk badania prowadzone są bardzo blisko. Tak blisko, że nieświadomi bierzemy w nich udział.

Autor opowiada...

Sięgnąłem z ciekawością po tą książkę i taka była, ale jednocześnie trochę mnie zmęczyła.
Polecam dla kogoś kto chce dowiedzieć się czegoś o tej mrocznej historii USA

Polecam dla kogoś kto chce dowiedzieć się czegoś o tej mrocznej historii USA

Świetnie napisana książka. Choć czasami żołądek podchodzi do gardła, czyta się jednym tchem.
Autor twierdzi, że wszystko co napisał to prawda. Cóż, niepotrzebne są obozy koncentracyjne, żeby robić doświadczenia na ludziach...
Opisane są lata pięćdziesiąte XX wieku. Zimna wojna. Uratować zbrodniarza wojennego przed egzekucją było ważniejsze niż jego ukaranie. Bo miał przecież takie szerokie doświadczenie... zdobyte na więźniach w obozie koncentracyjnym...
Czy można ufać, że dzisiaj jest inaczej?

Straszne rzeczy się dzieją na tym świecie.

Straszne rzeczy się dzieją na tym świecie.

Wydawać by się mogło, że Stany Zjednoczone od zarania dziejów, a przynajmniej od zniesienia niewolnictwa i wojny secesyjnej stoją na straży praworządności,obrony i ochrony praw człowieka i jeszcze kilkadziesiąt innych pięknych sloganów można by dodać. A tu proszę.... Takie rzeczy w takim cywilizowanym kraju.
Sidney Gottlieb ,bo o nim jest ta nieprawdopodobna historia był czołowym naukowcem CIA, w czasach zimnej wojny. John Lennon mówiąc" winni jesteśmy dozgonną wdzięczność CIA" nieświadomie bił pokłony właśnie temu człowiekowi. To
właśnie ten Amerykanin spopularyzował LSD ( wykorzystywał je do badań nad ludzkim mózgiem.) Gottlieb nie tylko podawał ten siejący spustoszenie narkotyk jeńcom wojennym,pacjentom szpitali psychiatrycznych,ale też o ironio swoim kolegom z pracy. Dodajemy że zarówno jeniec wojenny jak i kolega zazwyczaj tego faktu nieświadomy.Gottlieb jawi nam się jako szalony naukowiec który w drodze do celu nie ma żadnych skrupułów,nie patrzy na krzywdę jednostki. Opracował ściśle tajny projekt MK -ULTRA o którym wiedziała garstka osób. Projekt haniebny i nierealny do urzeczywistnienia -kontrala nad ludzkim mózgiem.
Niektórzy czytelnicy zwracają uwagę na mnogość nazwisk pojawiających się w książce jak i częste powracanie do sytuacji, które już wcześniej zostały opisane. Mi to jednak nie przeszkadzało,a wręcz pomogło usystematyzować swoją wiedzę.
Zawodowe życie Sindney Gottlieba pokazuje do czego zdolny jest człowiek aby zyskać władze,aby jego kraj był hegemonem. Stany Zjednoczone jawią mi się teraz jako kraj w którym rządziła i pewnie nadal rządzi hipokryzja i niesprawiedliwość i dążenie do celu po trupach. Można myśleć że po zakończeniu zimnej wojny takich działań zaniechano. Ale nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że teraz walczymy z terroryzmem a sam Edward Snowdem w swojej autobiografii min
wspominał "Nie byłem szczególnie zachwycony perspektywą przelotu nad Polską, która w trakcie całego mojego życia robiła wszystko, żeby zadowolić amerykański rząd. Gościła nawet tajne.
więzienia CIA, gdzie moi byli koledzy z wywiadu stosowali wobec więźniów "wzmocnione techniki przesłuchań", co jest eufenizmem z czasów ery Busha oznaczający tortury".

Sidney Gottlieb ,bo o nim jest ta nieprawdopodobna historia był...

Dobra książka sensacyjna ukazująca okrutny obraz działań CIA po 2giej wojnie światowej

Masło maślane

Masło maślane

• Nie posiadam

Stephen Kinzer Doktor Śmierć. Sidney Gottlieb i najmroczniejsze eksperymenty CIA Zobacz więcej