Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego

Okładka książki Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego Agata Kondzińska, Iwona Szpala
Okładka książki Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego
Agata KondzińskaIwona Szpala Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2020-06-19
2020-06-19
Polityka Kaczyński PiS korupcja biznes

Okładka książki Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. ... Iwona Szpala, Małgo...

Paradoksalnie, nie mówi tak wiele złego o prezesie. Pokazuje go jako człowieka stonowanego, ale zdeterminowanego. Widać, że kariera polityczna była zawsze na pierwszym miejscu. To, co to najbardziej przeraża to fakt, że wysokie stanowiska ministerialne obsadzane są nie przez ludzi kompetentnych, ale przez tych, których Kaczyński znał ze szkolnej ławy.

Obraz narodzin i działania partyjnego układu. Układu genseka z Żoliborza, udającego Sprawiedliwego i mającego gdzieś Prawo. I to wszystko okraszone kłamstwami, "swoimi" komunistami, "swoimi" TW, mocnym połączeniem biznesu z polityką, wielkimi pieniędzmi, pseudo-katolicyzmem, łapówkami, nepotyzmem, umorzeniami długów i zwykłym, pospolitym chamstwem.

Autor sledzi i rzuca swiatlo na majatek PISu oraz wczesniejsze ustawki w Porozumieniu Centrum. Wyjasnia historie pozyskania lokali na Nowogrodzkiej, Srebrnej oraz Alejach Jerozolimskich. Dowiadujemy sie sporo o przeszlosci politykow. Az dziw ze te rzeczy uchodza na sucho.

Dla rownowagi chetnie przeczytalbym podobna pozycje o SLD oraz PO. Czy naprawde nikomu to nie przeszkadza, czy to niewiedza? Szok.

Książka bardzo wymagająca, przede wszystkim potrzeba dużo pamięci zarówno tej operacyjnej jak i długotrwałej, bo po pewnej ilości przekrętów nie pamięta się już tych wcześniejszych. :)

cdn....
Niestety :/

cdn....
Niestety :/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia człowieka, który nie wierzy w bezinteresowność. Chciał być współczesnym Piłsudskim, a wyszedł z niego karzeł Dmowskiego. Ta książka jest tylko niewinnym wstępem do obecnych wydarzeń, do tego jak Kaczyński i jego pomagierzy niszczą Polskę.

Długo czytałem tę książkę. Ma w sobie dwie interesujące rzeczy - jedna z nich jest dobra i ciekawa, druga niestety trochę słabsza. To co jest dobre w tej książce to nauka współczesnej historii i polityki od kuchni. Przypomnienie sobie najważniejszych nazwisk, wydarzeń i klimatu lat 90' (szczególnie dla tych, którym spodobał się serial "Rojst 97". Natomiast w kwestiach biznesowo-ekonomicznych autorki nie dały sobie rady. Sam pomysł budowania zaplecza finansowego działalności politycznej Kaczyńskiego raczej nie budzi wątpliwości - wręcz pomysłem jest dobrym. Problemem może być ocena przedstawionych działań, jednak brakuje podstaw do oceny. Z jednej strony to dobrze bo zachowany jest obiektywizm, ale z drugiej mówimy o trudnych operacjach prawno-księgowych w przeistaczającym się prawnie kraju. Ocena moralna i prawna zmieniają się. Książka oczywiście wciąż szokuje butnością wybranych polityków i bezczelnością działań, ale też ukazuje kulisy nieporadności finansowej i zarządczej.

Treść ciekawa i niezwykle ważna, ale sposób przekazywania tej treści - męczący.

Treść ciekawa i niezwykle ważna, ale sposób przekazywania tej treści - męczący.

Takie książki niektórzy z chęcią przeczytają a inni nawet tego nie zrobią i dadzą jedynkę. Ciężkie to czasy ,polityka tak ludzi podzieliła ,że nie ma już miejsca na rozsądną dyskusje.
Książka wydaje się napisana rozsądnie i fakty zostały zweryfikowane bo gdyby tak nie było to pewnie skończyło by się na rozprawie i publicznym spaleniu wydania :) Wyborcy PiS pewnie sądzą że to kolejny atak ciemnych mocy wymierzony w ukochanego prezesa. Ta książka poprostu pokazał ,że Kaczyński podobnie jak reszta polityków ma te same problemy które nazywają się władza i pieniądze, chociaż umiejętnie wykreował swój wizerunek na kogoś kto nawet nie wie że ma dwa różne buty. Niestety obraz Kaczora jaki chcą widzieć jego wyborcy jest mocno subektywny i odległy od rzeczywistości. To nie jest przecież nic złego ,jak ktoś idzie do polityki to trzeba się z tym liczyć ,najgorsza w tym wszystkim jest ta obłuda świętego.

Polityka, to nie tylko dbanie o dobro Polaków, ale również dbanie o własną partię.

• Przeczytane w 2020
  • Reportaż