Petersburg

2020-09-16
2020-09-16
Władysław Jeżewski
historia Rosja Petersburg

Bardzo ciekawie opisane dzieje Petersburga polecam.

Bardzo ciekawie opisane dzieje Petersburga polecam.

Ciekawa podróż przez dzieje Petersburga/Piotrogrodu/Leningradu/Petersburga (takie były kolejne nazwy miasta założonego przez Piotra I),wycieczka historyczna, kulturalna, militarna, ... Napisana dobrym językiem, popularnym, prawidłowo przetłumaczona. Wiele faktów z całej historii miasta, ukazanie czym się różni od Moskwy, innych miast Imperium.
Niestety moim zdaniem dość nierówna - fantastyczny opis od początków dziejów do 1917 r., potem znacznie gorzej, tak jakby zabrakło pomysłu z jakiej perspektywy pisać. Okres II wojny światowej i po opisany wyrywkowo, wyraźnie odczuwa się brak wiarygodnych źródeł, ta część ma charakter jakby reportażu. Odczuwa się dysonans pomiędzy obydwoma częściami. autor nie ustrzegł się też kopii propagandowych np. w zakresie wielkości armii III Rzeszy w 1941 r która zaatakowała Związek (dane są z historiografii radzieckiej).
Reasumując - warto przeczytać, posmakować, niedostatki nie odbierają generalnie pozytywnej oceny.

Niestety moim zdaniem dość...

„Petersburg to miasto niezwykłe. Niezwykłe było jego powstanie, bo został zbudowany na pustkowiu z rozkazu cara Piotra I, niezwykłe jest jego położenie, bo leży – niczym Wenecja – nad licznymi kanałami i odnogami rzeki, i niezwykłe są jego dzieje, bo trzy razy zmieniał nazwę, był kolebką trzech rewolucji i przeżył trzysta powodzi.

Wspaniale oddany, zbiorowy portret wielkiego, doświadczonego przez wichry historii miasta, które wciąż uwodzi, porywa i zachwyca. Wyrazisty, wielopłaszczyznowy, i urzekający obraz dawnej, rosyjskiej stolicy, która wciąż przyciąga i w której nadal tak wiele pozostało do odkrycia.

To rozpisany na wiele głosów obraz metropolii w którym odbijają się, niczym w zwierciadle, burzliwe dzieje narodu i państwa rosyjskiego w jego różnych aspektach i odsłonach. Miasto Piotra Wielkiego i Katarzyny II, Aleksandra I i Mikołaja II, Puszkina, Dostojewskiego i Maksima Gorki, Lenina i Trockiego, dekabrystów, anarchistów, bolszewików oraz całej plejady naszych rodaków (to szczególnie ciekawe dla nas wątki) przez których życiowe losy, na pewnym etapie, przewinęło się to miejsce: ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (tu, w kościele św. Katarzyny, znalazł miejsce swojego wiecznego pochówku),Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliana Ursyna Niemcewicza i wielu innych

Burzliwe dzieje Petersburga ukazane są nam przez autora na przestrzeni wieków w określonym ( i znakomicie oddanym co trzeba podkreślić) kontekście historycznym, polityczno- społecznym, kulturowym, religijnym, umysłowym i artystycznym. Pokazuje nam jak miasto powstawało, zmieniało się i ewoluowało w różnych kierunkach przez pryzmat doniosłych wydarzeń oraz ludzi, którzy mieli wpływ na jego dzieje, rozwój, charakter, określony wizerunek a niekiedy i upadek. Postaci, które pozostawiły tu na zawsze swój ślad i ważną cząstkę siebie: władców, arystokratów, mieszczan, polityków, wojskowych, artystów, pisarzy, architektów, ideologów…

„Pewien Rosjanin przeszedł na świat w Petersburgu, dorastał w Piotrogrodzie a zestarzał się w Leningradzie”.

To fascynująca, miejscami trochę sentymentalna i nostalgiczna, podróż przez przestrzeń i czas, przez lata świetności i czasy upadku, wspaniałe osiągnięcia kulturowe oraz straszliwe wojenne zniszczenia. Przez życiorysy wybitnych władców i okrutnych tyranów, znamienitych wodzów i okrutnych zbrodniarzy, fanatycznych, komunistycznych ideologów oraz trzeźwo kalkulujących polityków, którzy wszyscy razem i każdy z osobna, na pewnym etapie tworzyli obraz i dzieje tego miasta.

Poznamy niesamowitą historię, niesamowitego miejsca, które oparło się wszelkim dziejowym burzom, zakrętom losu i kataklizmom.
Autorowi udało się stworzyć panoramę miasta i jego mieszkańców, wpisaną w szerokie, charakterystyczne dla opisywanych epok tło, Pełno tu mało znanych faktów (również tych pikantnych z życia władców i znanych postaci historii),zdjęć, ciekawostek, interesujących opowieści, niewyjaśnionych czy nawet niewygodnych faktów i wydarzeń z różnych etapów życia Petersburga.
Miasta, które wciąż, pobudza naszą wyobraźnie, emocje i pragnienia. Gorąco polecam lekturę.
Duży plus za naprawdę profesjonalne wydanie publikacji.

Wspaniale oddany, zbiorowy portret ...

• Rosja, ZSRR
  • @na więcej