Sklepik z marzeniami

2004-01-01
837359230X
Krzysztof Sokołowski
powieść zniewolenie śmierć magia Stephen King

Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Jedna z najlepszych książek Kinga. Zapada w pamięć, zostaje długo i co najlepsze: pokazuje prawdziwego człowieka i zadaje pytanie: "a ty? Jakbyś postąpił na jej/jego miejscu?"

Gawędziarz King, i maleńka osada na końcu świata, to ponad 600 stron opowieści o ludzkich słabościach i konsekwencjach ulegania swoim zachciankom. Okazuje się, że wszystko ma swoją cenę, a tajemniczy sklepikarz, Leland Gaunt doskonale o tym wie. W książce jest dużo przemocy, okrucieństwa i zwykłej ludzkiej głupoty. King uwielbia obnażać takie grzeszki. Myślę, że puenta tej książki zawarta jest w zdaniu:
To miejsce całego świata, bo ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciały dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim.
A jaką cenę jesteś w stanie zapłacić za swoje marzenia?
Polecam, głównie fanom Kinga – gawędziarza. Warto przeczytać i wsłuchać się we własne refleksje wypływające z tej lektury.

Jak to u Kinga. Próbuje trzymać w napięciu snując intrygę. Czyta się z ciekawością, ale miewał lepsze utwory.

Gawędziarstwo Stephena Kinga na poziomie hard. Kto czytał "starego" Kinga, wie o co chodzi. Dobrze się tego słucha (lektor robi doskonałą robotę),jednak... No przecież zawsze musi być jakieś "ale". Należy się cieszyć, że autor nie zaplanował liczby mieszkańców Castle Rock na kilka tysięcy. Być może wtedy książka wcale by się nie kończyła. A tak, tylko po pewnym czasie "mistrz" zaczyna trochę nudzić.

Ostatnimi czasy nie miałem szczęścia do porządnych horrorów. Te które przeczytałem okazywały się dobre, jednak nie robiły na mnie większego wrażenia. Postanowiłem sięgnąć po sprawdzonego w tym gatunku mistrza Kinga.
Plusy:
- każdy w życiu ma swoje marzenia, dąży do tego aby się spełniły;
- człowiek jest gotowy zapłacić wiele i zrobić wszystko aby jego najskrytsze pragnienia miały szansę na realizację;
- jednak ślepa chciwość i żądza posiadania są wręcz niszczycielskie;
- niesamowita kreacja portretów psychologicznych dużego grona ludzi;
- pokazanie, jak umiejętność manipulowania człowiekiem ma potężną moc;
- konflikty rodzą się i narastają z każdą mijającą godziną;
- jeden niewinny „żart” może jak pojedynczy kamyk wywołać lawinę zdarzeń;
- zbyt atrakcyjne oferty w stylu prawie za darmo zawsze kryją jakiś haczyk;
- już dawno nie widziałem u Kinga nawet w horrorach takiej ilości przemocy i krwi;
- marzenia trzeba realizować stopniowo, nawet jak zmusza nas to do wysiłku;
- epilog i kolejny pomysł na sklepik gdzie „wysłuchane są modlitwy”.
Minusy:
- ocena byłaby wyższa, gdyby nie zakończenie które nie przypadło mi do gustu.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- każdy w życiu ma swoje marzenia, dąży do tego aby się spełniły;
- człowiek jest gotowy zapłacić wiele i zrobić wszystko aby jego najskrytsze...

Jedna z tego rodzaju powieści Kinga, które szczególnie lubię. Fabuła i elementy grozy stają się nośnikiem dla innych, ważniejszych kwestii - społecznych i psychologicznych. Pod tym względem książka przypomina nieco Stukostrachy. Tutaj również mamy niewielką społeczność małego miasteczka, na przykładzie której King naświetla kilka problemów. Ukazuje genezy jak i absurdy konfliktów międzyludzkich, zarówno tych osobistych, jak i tych na większa skalę. Tutaj fajnie pokazane, kto na tym korzysta - handlarze bronią. Unaocznia dość ciekawą kwestię handlu - sprzedawanie ludziom badziewia, chęć posiadania czegoś za nic, obsesje na punkcie różnych rzeczy. Pojawia się też problematyka radzenia sobie z przeszłością, "odpuszczania sobie", czy częsty dość temat u Kinga - wolnej woli. Co zaś do elementów fantastycznych były również całkiem udane. Musze przyznać, że widać tutaj podobieństwo do Bastionu w postaci otwarcia i zamknięcia powieści - motyw wiecznie odradzającego się zła. Właściwie nie ma się tutaj do czego przyczepić. Jest to z całą pewnością porządna pozycja, choć do wyższej oceny czegoś mi jednak brakowało.

Chyba przestają mi się podobać książki Kinga. Wszystko jakieś, takie przewidywalne. Za dużo deus ex machina

Sietna lektura! Polecam!

Sietna lektura! Polecam!

Świetna książka! Polecam

Świetna książka! Polecam

Tak jak na początku czytałam z zapałem i śledziłam losy bohaterów tak później mi się dłużyła i nudziła.
Pomysł na sklepik, w którym możemy dostać wszystko to czego pragniemy najbardziej i to jeszcze po taniości a przy tym spłatać figla brzmi jak marzenie. Szybko jednak z pozoru niewinne żarty niosą za sobą ogromne konsekwencje. W pierwszej części byłam bardzo zaangażowana, chciałam wiedzieć co jeszcze gorszego się może wydarzyć, jak się ojazało może się stać. Niestety druga część jest jakby nie potrzebna, bo tylko ciągną się pozaczynane konflikty i wiadomo do czego doprowadzą, a nawet można się domyślić jak to wszystko się zakończy.
Niestety nie było to najlepsze spotkanie z Kingiem.

• Stephen King
  • Horror