Niebieska klepsydra

Sowello
2019-01-01
2019-01-01
56 min.

Niebieska Klepsydra, jest to książka, która zachęca do podróży na różnych poziomach świadomości, emocji i uczuć. Autor jest bardzo dokładny i z niezwykłą precyzją dopracował każdy szczegół słownego obrazu, który zamierzył przekazać czytelnikowi. Dla mnie osobiście, najsubtelniejszą moc przekazu w tej książce, mają sonety. Napisane są w sposób bardzo dojrzały, ujmując w swej formie wszystko to, co gra na strunach duszy. Emanuje z nich niezwykła głębia uczuć, poruszających serce i wyobraźnię. Szczególny dla mnie w odbiorze jest Sonet Pierwszy. Urzeka mnie w nim to, w jaki sposób autor nadaje wartość i znaczenie osobie, o której pisze. Wydaje się, jakby trwał przy niej, a jednocześnie delikatnie pozostawał w jej cieniu. Nie gasi blasku, a wręcz przeciwnie, podsyca go pozytywną treścią, współistnieniem. Krok za nią, lecz obok. Jakby trochę w służbie. I ta służba rozciąga się niczym pajęczyna na kolejnych stronicach tomiku poezji. Życie, jak ukazuje poeta, jest dla niego ciągłą wędrówką, podróżą, zmaganiem się z przeciwnościami losu, samym sobą, a przede wszystkim upływającym czasem. Pragnie go oszukać, smagając kolejne karty zapiskami z ponadczasowym dla niego znaczeniem. Po latach, sięgając po tekst, powróci nie tylko do ich treści, ale wspomnień, zapisanych przemyśleń, fantazji, realnych przeżyć. Początków związku, domu, małych, zaciekawionych życiem dzieci. Jako marynarz, podróżnik, ukazuje swoją siłę, powagę, życiową odwagę, lecz zagłębiając się w treść wierszy, daje się odczuć jego kruchość, wrażliwość, zachwyt. Podsumowując, „Niebieska Klepsydra”, to galeria obrazów, rozwieszona pod powiekami czytelnika. Osobiście, na obrazach tych, podziwiałam piękno oddania się drugiemu człowiekowi w służbie życia, najprzeróżniejsze odcienie miłości, podróże, błękitne marliny, a także zwyczajne, codzienne pejzaże. Autor ma wszechstronną wiedzę, pisze z namysłem, zapałem, zapraszając do bogatego, artystycznego wnętrza. Zwieńczeniem jest wiersz „Artysta” z ciekawym mottem: ”Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.”(Winston Churchill). Niech odwaga ta towarzyszy i Tobie w dalszej twórczości literackiej oraz zachęca do wydania kolejnego tomu poezji, po którego pewnie nie tylko ja chętnie sięgnę.

Autor osiągnął hipnotyzujący stan skupienia. Wszedł w fazę, pociągając za sobą czytelników. Zamienił przemyślenia w martwe piksele i ciąg spacji. Każdy znak ma znaczenie, każde słowo sens.
Spojrzenie w przeszłość, rozważanie o przyszłości, zachwyt, obowiązek, duma, kontemplacja piękna, zakochanie. Tomik mieści wszystko to, czego czasami w głowie pomieścić się nie da. Serdecznie polecam

Dodaj cytat z książki Niebieska klepsydra