Elementarz mądrego dziecka

Okładka książki Elementarz mądrego dziecka Wiesław Błach, Urszula Kamińska, Izabela Michta, Grzegorz Strzeboński, Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Józef Wybicki
Okładka książki Elementarz mądrego dziecka
Wiesław BłachUrszula Kamińska Wydawnictwo: Greg literatura dziecięca
literatura dziecięca
Greg
2020-05-15
2020-05-15

Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata. Z pewnością każdy z nas odpowiadał na liczne pytania swoich pociech o wszystko, co je otacza. Co to są podatki? Dlaczego w czasie burzy najpierw widać błysk, a dopiero potem słychać grzmot? Gdzie mieszkają niedźwiedzie? Jeśli Wasze dzieci są głodne wiedzy i pragną odkrywać otaczający je świat, to koniecznie sięgnijcie po „Elementarz mądrego dziecka”. Jest to nowość od wydawnictwa GREG, która z pewnością przyjdzie z pomocą małym odkrywcom!

W „Elementarzu mądrego dziecka” wiersze podzielone są tematycznie na 10 rozdziałów. Czym jest Droga Mleczna? Jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym? Jakie miasto leży idealnie pośrodku naszego kraju? Gdzie śpi niedźwiedź oraz gdzie mieszkają dziki? Jak powstaje smog? Dlaczego spaliny są trujące? Czym są podatki? Skąd biorą się pieniądze? Dlaczego umowa o pracę jest tak ważna? Czym grozi rozpalenie ogniska w lesie? Jakich informacji nie należy podawać w Internecie, dlaczego nie należy rozmawiać z nieznajomym oraz jak wezwać pomoc gdy komuś stanie się krzywda? Odpowiedzi na te wszystkie oraz inne pytania znajdziecie właśnie w „Elementarzu mądrego dziecka”!

„Elementarz mądrego dziecka” to świetna książka dla przedszkolaków ciekawych świata. Naprawdę warto sięgnąć po te wydanie, jeśli Wasze dzieci zadają mnóstwo pytań na temat otaczającej ich rzeczywistości. Zabawne, wpadające ucho wierszyki oraz urocze ilustracje sprawiają, że czas spędzony nad elementarzem będzie bardzo przyjemny. Dodatkowym atutem, który pomoże dzieciom samodzielnie poznawać książkę jest oznaczenie i wyjaśnienie wszystkich trudnych wyrazów występujących w wierszykach.

Polecamy wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym!
czytelniczepodworko.pl

Jest to lektura dość niecodzienna, gdyż wiedza jaką skrywa przedstawiona została dzieciom w formie krótkich, zabawnych wierszyków. Rymowanki mówią o kosmosie, o naszym pięknym kraju, o zjawiskach atmosferycznych, porach roku, ekologii, najpopularniejszych gatunkach zwierząt, ważnych zasadach bezpieczeństwa, dobrego wychowania, o rzeczach ze świata dorosłych. Na końcu na maluchy czeka alfabet i cyferki. Taki elementarz najlepiej sprawdzi się w rękach przedszkolaków i dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

W książce zawarto szereg informacji z bardzo różnicy dziedzin. Autorzy wybrali dla dzieci te najciekawsze, a zarazem te o których warto, a czasem nawet wypada wiedzieć rozpoczynając naukę w szkole podstawowej. Dzięki temu, że wiadomości te przekazane są w formie wierszyków maluchy uczą się przez zabawę i robią to z przyjemnością.

Atutem lektury są niewątpliwie współczesne, kolorowe ilustracje, zdjęcia czy mapy, które są dla dzieci ogromną atrakcją i niezwykle ważnym elementem lektury. Niemniej ważne jest to, że elementarz wydany został w twardej oprawie, a jego śnieżnobiałe i grube strony są szyte. Takie rozwiązanie sprawi, że posłuży dzieciom przez wiele lat dostarczając potrzebnej wiedzy, bawiąc i pozwalając w ciekawy sposób spędzić wolny czas.

Uwielbiam takie publikacje, które poprzez zabawę zaspokajają dziecięcą ciekawość trochę przy okazji ją podsycając. Dla rodziców są natomiast wskazówką naprowadzającą na to co maluch powinien wiedzieć rozpoczynając naukę w szkole podstawowej. Niewątpliwie wiedza zdobyta dzięki tej lekturze będzie przydatna w szkole i pozwoli uniknąć dzieciom niepotrzebnych stresów. Przyjemnie jest przecież usłyszeć od nauczyciela pochwałę, przynieść do domu dobrą ocenę, czuć się docenionym... Warto więc pokusić się o zakup takiego elementarza i sprawić aby już od początku edukacyjnej ścieżki naszym maluchom kroczyło się po niej lekko i przyjemnie. Gorąco polecam ;)

Podobnie jak mój sześcioletni synek, jestem szczerze zachwycona całą serią elementarzy od Wydawnictwa Greg. To prawdziwe perełki, które przekazują dziecku rozległą wiedzę na tematy, w jakich zdecydowanie powinien orientować się każdy przedszkolak czy początkujący uczeń szkoły podstawowej. Dodatkowo robią to w sposób przystępny, często humorystyczny,okraszony pięknymi kolorowymi ilustracjami. Choć elementarze są na naszej półce już od jakiegoś czasu, nadal sięgamy po nie praktycznie codziennie i jesteśmy pod ich wielkim wrażeniem.

W "Elementarzu mądrego dziecka" poruszone zostały bardzo istotne kwestie, związane z przyrodą i ekologią. Otaczająca nas rzeczywistość została opisana tutaj w myśl zasady "od ogółu do szczegółu". Najpierw nieskończony kosmos, Układ Słoneczny i planeta Ziemia. Potem znajdujące się na niej kontynenty. Następnie nasz kraj, jego najbardziej charakterystyczne miasta i walory przyrodnicze - a jeszcze później zjawiska atmosferyczne, pory roku, wierszyki dotyczące zmian klimatu, smogu i recyklingu.

W obliczu tego, co aktualnie dzieje się z naszą planetą i jej naturalnym środowiskiem - uważam, że naprawdę warto (a wręcz trzeba!) uświadamiać dziecko, czym może grozić zbyt lekceważące, lekkomyślne i zachłanne ludzkie podejście. Prawda jest taka, że jeśli już teraz nie zmienimy pewnych naszych nawyków i upodobań, nie przestaniemy dewastować Ziemi i bez ograniczeń korzystać z jej zasobów - to dla następnych pokoleń może tych zasobów po prostu nie wystarczyć...

Poza ekologią równie istotna jest chociażby szczątkowa wiedza ekonomiczna, której przekazywanie ma nauczyć dzieci szacunku do pracy i pieniędzy, życiowej oszczędności i rozsądnego gospodarowania własnymi finansami.  Oprócz tego książeczka zawiera też kilka stron opatrzonych hasłem "Jestem bezpieczny". Mały czytelnik dowiaduje się z nich między innymi, że nie powinien ufać nieznajomym ani podawać im jakichkolwiek swoich danych - natomiast bardzo wskazane jest, by znał numery alarmowe i potrafił skorzystać z nich w sytuacjach zagrażających czyjemuś zdrowiu lub życiu.

Nie brak tam także treści utrzymanych w duchu patriotyzmu oraz zabawnych wierszyków dotyczących zasad dobrego wychowania. Można powiedzieć, że to takie kompendium przedszkolnej i wczesnoszkolnej wiedzy :)

Książka, której jestem współautorką- można w niej znaleźć moje wiersze opisujące zjawiska pogodowe oraz przyrodę znane z książek "Co warto wiedzieć o przyrodzie" i "Skąd się wzięła ta pogoda? czyli fascynująca przyroda".

Zgrabny elementarz, w którym nazwy są pogrupowane w kilka tematyczne rozdziały :
• świat,
• mój kraj,
• zwierzętaw powietrzu,
• zwierzęta w lesie,
• przyroda,
• dobre maniery,
• ekologia,
• szkoła oraz bezpieczeństwo.

Całkiem udany elementarz.

• świat,
• mój kraj,
• zwierzętaw powietrzu,
• zwierzęta w lesie,
• przyroda,
• dobre maniery,
• ekologia,
• szkoła oraz bezpieczeństwo.

Całkiem udany elementarz.

• Nuka
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • .2020
  • Kocham
  • Biblioteka
  • Mam i nie oddam
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Elementarz mądrego dziecka