Gdańsk wojenny i powojenny

Wydawnictwo: Bellona
historia
anulka

Rok 1939 rozpoczął się od złowieszczego znaku. 22 stycznia najstarszy gdański dziennik, konserwatywny i szacowny "Danziger Neueste Nachrichten", poinformował czytelników: "Wczoraj, około godz. 22.03, zauważono nad Wrzeszczem, z kierunku południowego, wielki meteor, którego blask oświetlił mieszkania jak za dnia. Z początku meteor wyglądał jak jasne, błyszczące słońce, toczył się po firmamencie w skrętach, potem przybrał barwę czerwoną i zgasł". Ta prasowa notka okazała się trafną i prawie dosłowną przepowiednią nadchodzących wydarzeń. Jeszcze w tym samym roku w Gdańsku wybuchła wojna, w której zginęło ponad sześćdziesiąt milionów ludzi. Dokładnie pięć i pół roku od pierwszych strzałów na Westerplatte Gdańsk był dopalającym się morzem ruin. Gasła gwiazda Hitlera. W dziejach Gdańska rok 1945 był wydarzeniem bez precedensu. Zabudowa historycznego centrum została zniszczona całkowicie. Odbudową Gdańska zająć się mieli przybysze z Mazowsza, Galicji, z polskich Kresów. W rzeczywistości stworzyli zupełnie nowe miasto.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2016

źródło okładki: www.bellona.pl

Zaczytana | 2019-05-20

Książka jest bardzo dobrze napisana, nie męczy, nie nudzi, choć zgodzę się, że Pani od korekty nie wyłapała prostych błędów, a redaktor przepuścił liczne powtórzenia, których szczególnie dużo jest pod koniec tekstu... Szkoda, bo trochę całość na tym traci. Niemniej jednak książka wg mnie jest idealna dla osób zainteresowanych historią Gdańska w okresie przed II wojną światową, poprzez czasy wojenne i powojenne. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę.

goskrzys | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, II wojna
Przeczytana: 10 lipca 2017

To dość ogólnikowe opracowanie, w zasadzie bez jakichś niespodzianek, podparte na kilku relacjach świadków. Sporo tu powtórzeń, momentami trochę chaosu i zamieszania stylistycznego, ale w sumie czyta się to dość dobrze.

Może trochę zbyt skrótowo, zabrakło też głosu niemieckich Gdańszczan do pełnego obrazu. Niemniej jednak dość obrazowo ukazane zostało to, jak bardzo zmieniła się cała struktura Gdańska w momencie zakończenia wojny. W końcu większość ludności, która zamieszkała w mieście, pochodziła zupełnie skądinąd (tu bardzo ciekawe było odniesienie do kwestii odbudowy zabytków Gdańska: znacznej części napływowej ludności nie podobała się myśl o odbudowie dawnych budynków, bo kojarzyły się one z niemiecką przeszłością). Mało tego: stare miasto, które dzisiaj zachwyca swoim specyficznym klimatem, też nie jest wcale takie stare - zostało odbudowane po wojnie, jak w Warszawie (procentowe zniszczenie starówki było największe w całym mieście). Warto dzisiaj zwiedzać Gdańsk mając tę...

haLina | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

Mimo wszystko, dla mnie spore rozczarowanie. Spodziewałam się pogłębionej analizy, spojrzenia na Gdańsk jako miasto niemieckie a potem polskie. Dostałam zwięzłe streszczenie kilkunastu lat historii Gdańska wyłącznie z polskiej perspektywy. Książka godna polecenia dla nastolatka interesującego się historią. Ale nic ponadto.