Kombinacje szachowe

hobby
Wydawnictwo RM
2020-02-07
2020-02-07
gry planszowe szachy kombinacje szachowe

Okładka książki Mistrzowie Polski w Szachach. Część 2. 1979-2021 Jacek Gajewski, Jerzy Konikowski
Mistrzowie Pol... Jacek Gajewski, Jer...
Okładka książki Mistrzowie Polski w Szachach. Część 1. 1926-1978 Jacek Gajewski, Jerzy Konikowski
Mistrzowie Pol... Jacek Gajewski, Jer...

Cześć!
Niniejszą książkę dostałem w prezencie i był to świetny pomysł. Widać znają mnie. Książka ta przeznaczona jest do samodzielnego treningu. Ponad 600 zadań. Omówione pokrótce wszystkie ważniejsze motywy taktyczne w szachach. Nie jest to jednak kompendium czy podręcznik a raczej taka mała książka ćwiczeń(porównując to do szkolnej nomenklatury). Nie nauczysz się z niej ruchów. Wymaga więc już pewnego obeznania. Jednak z całą pewnością wiele na niej zyskasz.

Warto się zastanowić czy w dobie internetu i wielu stron z zadaniami szachowymi online ma ona rację bytu!?! Na takim lichess można robić nielimitowaną ilość zadań kompletnie za darmo. Na chess.com ilość zadań jest ograniczona do 3 chyba, że konto premium.
Moim zdaniem warto. Osobiście mniej się stresuje, gdy nie pika mi zegar czy nie tracę rankingu. Mogę skupić się na treningu. Osoby początkujące powinni przerabiając te zadania używać szachownicy by przestawiać figury. By lepiej widzieć. Jeśli masz jednak dobra wyobraźnie szachową to nie trzeba. Zadania mają rozmaity poziom trudności czasem wiedziałem od razu co trzeba zrobić. Części jeszcze nie rozgryzłem. Ale zrobię to o własnych siłach. Bez pośpiechu.

Pytanie mam do ciebie. Chcesz być lepszy w szachy?
Twój ruch!

Cześć!

1903

Książka zaczyna się od długiego wywodu teoretycznego na temat strategii i taktyki, przy czym autorzy obficie cytują von Clausewitza, po co teoretyk wojny w książce szachowej nie wiem; potem mamy sporo ćwiczeń kombinacyjnych, ale bez wyjaśnień; jako podręcznik rzecz jest słaba, dużo lepsza książka Weteschnika.

• Szachy
  • Przeczytane w 2021 r.
  • 01. Epub+

Dodaj cytat z książki Kombinacje szachowe