Okładka książki Dogadać się z innymi, czyli porozumienie bez przemocy nie tylko w życiu organizacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Joanna BerendtAgnieszka Kozak Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2019-09-17
2019-09-17

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...

NVC jest czymś co odmieniło moją codzienną rzeczywistość. Bardzo ważny jest dla mnie rozwój, dlatego tym bardziej cieszę się, że (dzięki warsztatom prowadzonym przez autorkę) trafiłem na tę pozycję.

Systematycznie porządkuje wiadomości, pomaga zrozumieć podstawy myśli porozumienia bez przemocy. Podejrzewam, że dobrze się sprawdza w biznesie, ale dla codziennej lektury też dobrze się nadaje - dla mnie właśnie czymś takim była: codzienną pomocą w radzeniu sobie z (nieraz przemocową) rzeczywistością.

NVC w praktyce. bardzo praktycznie, konkretnie i jednocześnie z dużą czułością i wrażliwością. Często do tej książki zaglądam, jak chcę sobie przypomnieć tematy związane z uczuciami i potrzebami.

Jest to książka, która zbiera najważniejsze informacje na temat nvc i przedstawia je w sposób przystępny. Przedstawione przykłady odnoszące się do organizacji w wielu przypadkach można wykorzystać w życiu codziennym. Autorki szczegółowo opisują jakie uczucia i potrzeby mogą stać za zachowaniami oddalającym i od relacji tj.dawanie rad, porównywanie i in. Cenne są propozycje możliwych rozwiązań w sytuacjach konfliktowych. Jest to książka, która w pigułce zbiera założenia nvc i odnosi się do konkretnych przykładów. Dla mnie w formie audiobooka brakuje ekspresji, dlatego polecam wersję ebooka.

O ile sama koncepcja porozumienia bez przemocy jest bardzo wartościowa, to omawiana książka nie jest najlepszą metodą do jej poznawania.
Wydanie audio jest słabe i nie mogę polecić go zamiast druku/ebooka.
Same treści są niestety wtórne i co chwile natykamy się na odwołania do Marshalla Rosenberga. Do tego dopasowanie ich do realiów korporacyjnych jest przeciętne i w niektórych rozdziałach razi sztucznością.
Osobiście bardzo raziło mnie posiłkowanie się przez autorki definicjami z Wikipedii. Na pewno dało się znaleźć lepsze źródła.
Reasumując, jeśli ktoś chce dowiedzieć się czym jest porozumienie bez przemocy, powinien sięgnąć do źródła, czyli książek Rosenberga. Jeżeli już je zna, to z tej nie dowie się raczej nic nowego, raczej pozna jego możliwe zastosowania w biznesie czy mówiąc dokładnie w zespołach działających w ramach korporacji. Chwali się to, że autorki piszą o tym, co znają, niemniej jest to książka dla wąskiego grona czytelników.

Wydanie audio jest słabe i nie mogę polecić go zamiast druku/ebooka.

Ciekawa pozycja. Zdecydowanie do przemyślenia. Niestety lektorka, w którą wcieliła się autorka jest nie najlepsza. To trochę zniechęcało do słuchania, ale w ogólnym odbiorze treści - pozytywnie. Interesujące spostrzeżenia i rady.

• Psychologia
  • Rozwój