The Invited

The Invited
Doubleday
2019-04-30
2019-04-30
Literatura amerykańska powieść grozy ghost story Vermont nawiedzony dom

Głosem Macieja Kossowskiego "W moim domu, strasznej budzie, zamiast duchów straszą ludzie (...) straaaaaaaaach skręca mnie po całych dniach".

"The Invited" Jennifer McMahon to smakowity kąsek dla wszystkich fanów powieści o duchach rozgrywających się w prowincjonalnych amerykańskich miasteczkach. Prowincja, w rozumieniu amerykańskim, to wioseczka w okolicy której są knajpy, kina, sieci handlowe i szpitale. Słowem, klasyczna wieś zabita dechami.

Ta akurat wioszczyna zlokalizowana jest w przepięknym stanie Vermont, skądinąd ulubionej lokalizacji autorki. Nie dziwota - nie dość, że tamtejsza architektura i krajobrazy są niepowtarzalne to dodatkowo panuje tam spora wolność obywatelska (a to w dzisiejszych czasach nie jest wcale takie oczywiste.) Nie jest więc wielkim zaskoczeniem, że miejsce to upodobały sobie duchy i młodzi nauczyciele, którzy "rzucają wszystko i wyjeżdżają w Bieszczady" - skreśl, "w Zielone wzgórza" jak nazywają Vermont mieszkańcy.

Główni bohaterowie powieści to para belfrów, którzy w wyniku dość niefortunnych rodzinnych zdarzeń, otrzymują mały majątek. Jak przystało na złote rączki, postanawiają przeznaczyć spadek na zrealizowanie marzenia jakim jest samodzielne wybudowanie drewnianego domku w stylu salt box, czyli bardzo urokliwej chatki w klimacie purytańskim.

Rozpoczynają poszukiwania idealnego miejsca na zapuszczenie korzeni, a jak już na nie natrafiają to okazuje się, że ich wyśniona nieruchomość gruntowa słynie nie tylko z przepięknych bagien ale również z ducha kobiety, którą prawie 100 lat temu okoliczni gospodarze powiesili na drzewie bo stwierdzili, że to baba jaga była.

Kim była owa nieszczęśnica? Jaki wpływ jej śmierć miała na losy innych osadników i czy rzeczywiście mieszkańcy widzą pokutujące dusze czy może przemawia przez nich przyjaciółka gorzałka?

Na te pytania stara się odpowiedzieć autorka obdarzona doskonałym stylem. Książkę czyta się lekko, płynnie przechodząc między poszczególnymi rozdziałami. Pochłania się nią w sposób wręcz bezwstydny.

A mimo to pozostawia po sobie duży niedosyt.

Brakuje w nim bardziej zarysowanego tła historycznego, szerszego opisywania niektórych (niesamowicie ciekawych!) wątków, zatwardziałych antagonistów (wszyscy nagle wierzą w duchy?!).

Wisienką na torcie jest słodkie zakończenie rodem z powieści regencyjnych "i żyli długo i szczęśliwie", nad którym trzeba, z tej bezsilności, uronić łzę.

• Oryginał
  • Eng