Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek

Okładka książki Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek John M. Gottman, Julie Schwartz Gottman
John M. GottmanJulie Schwartz Gottman Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2020-01-01
2020-01-01
2019-02-05
Violetta Dobosz

Okładka książki Eight Dates To keep your relationship happy, thriving and lasting John M. Gottman, Julie Schwartz Gottman
Eight Dates To... John M. Gottman, Ju...
Okładka książki 10 sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo Joan DeClaire, John M. Gottman, Julie Schwartz Gottman
10 sposobów, k... Joan DeClaire, John...

Z ogromnym zaciekawieniem sięgnęłam po poradnik "Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek" (John M. Gottman, Julie Schwart Gottman).
***
Autorzy będący ekspertami w dziedzinie relacji partnerskich przedstawiają pomysły na spotkania i aktywności, które w ich ocenie mogą odmienić być może zaniedbaną relację. Od chwil intymności po wspólne cele, każda z zaproponowanych w książce ośmiu randek pomaga w budowaniu silniejszych więzi pomiędzy partnerami. To mądra i inspirująca lektura, skupiająca się w szczególności na praktycznych aspektach budowania udanych związków. Sądzę, że książkę wyróżnia konkretność porad oraz dostępność narzędzi do poprawy między innymi komunikacji czy też budowania zaufania. Autentyczne historie par, które autorzy przytaczają również stanowią niezwykłą wartość, gdyż pomagają spojrzeć na miłość w nowy sposób, z zupełnie odmiennej perspektywy.
***
"Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek" to książka dla wszystkich, którzy szukają inspiracji i praktycznych wskazówek w dziedzinie miłości i związków, niezależnie od tego czy znajdują się długotrwałej relacji czy dopiero rozpoczynają wspólną, romantyczną podróż. To króciutka lektura, którą w mojej opinii po prostu warto przeczytać.

***

🐷Osiem randek to dosłownie osiem randek do przeprowadzenia ze swoją bliską osobą - niezależnie, czy jesteśmy w związku partnerskim, narzeczeńskim czy małżeńskim. Nie ma znaczenia staż związku!

🐽Każda randka to inny temat - pieniądze, zabawa, dzieci czy seks. Na początku rozdziału mamy wstęp dotyczący danego tematu oraz historię jednej z par dotycząca konkretnie tej relacji. Następnie mamy krótkie próby wyjaśnienia najważniejszych przyczyn problemów w danej kategorii.

🐷O ile niezbyt dźwigam poradniki, a tutaj jest cień takowego, o tyle czytało się całkiem w porządku. Fajną rzeczą są pytania sugerowane do każdej randki, które można sobie wzajemnie zadawać. Co prawda nie realizowaliśmy z mężem konkretnie sugerowanych randek, ale wiele z proponowanych pytań sobie nawzajem zadaliśmy. Jestem pewna, że dla osób na codzień mających problemy w komunikacji takie gotowce mogą być całkiem przydatne! Autorzy ostrzegają również przed ewentualnymi kłótniami mogącymi wyniknąć z zadawanych sobie wzajemnie pytań. Przyznam, że jest to świetne zagranie, bo celem każdej randki i sugerowanych pytań jest przegadanie rzeczy ważnych i mających wpływ na związek, ale przegadanie ich jakby na zapas - zanim wynikną z nich problemy! Oraz od razu uniknięcie czynników zapalnych.

🐽Prowadzenie przez randki i pytania naprawdę może ułatwić zrozumienie drugiej osoby.

Po ocenie spodziewałam się czegoś lepszego ale nie urzekła mnie ta książka.

Po ocenie spodziewałam się czegoś lepszego ale nie urzekła mnie ta książka.

Interesująca książka, która pokazuje w jaki sposób można pracować nad swoim związkiem, aby stawał się coraz lepszy. Przedstawia tytułowe 8 randek, podczas których powinniśmy poruszyć, za pomocą pytań, ważne tematy dla każdej pary.

Na półkach: , , , , , ,

Fajnie napisana, pokazuje różne punkty widzenia i podrzuca tematy do poruszenia w relacji z ważnym dla siebie człowiekiem. Mega polecam!

Bardzo ciekawa książka napisana przez małżeństwo, które od wielu lat zajmuje się tematyką relacji. Są tu pomysły na osiem randek, na których omawia się najważniejsze tematy w każdej relacji. Wszystko jest oparte na wieloletnich badaniach i stanowczo jest to książka warta przeczytania. Myślę że jest to pozycja, która wykorzystana w relacji, może zbliżyć partnerów do siebie bardziej niż kiedykolwiek.

W skrócie: interakcje w związku/małżeństwie;

do pracy licencjackiej: komunikacja w związku,
jak się coś pisze o małżeństwach to pozycja obowiązkowa;
fajny rozdział o konflikcie;

mi osobiście się źle czytało ale to subiektywna opinia, trzeba ocenić samemu

Póki co odkryłam, czego zabrakło w moim 4-letnim związku. Zaangażowania. A jestem na samym początku książki

Bardzo dobry poradnik psychologiczny dla wszystkich, którzy chcą popracować nad relacją z partnerem. Autorzy dzielą najważniejsze tematy z punktu widzenia związku na osiem randek. Podczas nich powinniśmy szczerze porozmawiać o zaufaniu, seksie, pieniądzach, marzeniach, religii i kilku innych istotnych kwestiach. Podoba mi się, w jaki sposób autorzy podkreślają znaczenie rozmowy. Tak naprawdę tylko poprzez nią możemy lepiej poznać drugiego człowieka i zbudować z nim prawdziwą bliskość. A ta z kolei sprzyja byciu sobą i otwartości. Wielu mężczyzn narzeka na oziębłość kobiet, ale nie zdaje sobie sprawy, że swoim zachowaniem mocno nadszarpnęło ich zaufanie. Kobiety z kolei nie potrafią wprost powiedzieć o swoich odczuciach związanych z konkretną sytuacją.

Dla mnie najważniejsze w tej książce jest to, że nie jest to kolejny poradnik nt. związków w którym autor pisze, że relacja powinna być taka i taka bo on ta uważa, lub u niego to się sprawdziło. Każda teza postawiona w tej książce jest potwierdzona w wieloletnich badaniach autorów na temat miłości i tworzenia zdrowych związków. Forma książki opiera się na propozycji tytułowych 8 randek z czego każda randka porusza inna tematykę. Pozycje bardzo szybko i przystępnie się czyta i jest ona naszpikowana wiedzą i radami autorów, w bardzo skondensowany sposób. Autorzy również podają wiele przykładów. Polecam ją każdemu, nawet singlom, gdyż doskonale tłumaczy jak tworzy się relacja, na co zwrócić swoją uwagę przy rozpoczynaniu związku. Myślę, że powinna znaleźć się też w biblioteczce każdej osoby która planuje tworzyć z kimś związek lub jest w związku ale coraz częściej następują w nim "zgrzyty" i obawia się że mogą doprowadzić do rozstania. Dużym plusem jest to, że w przykładach podawanych przez autorów przytaczane są również pary nieheteronormatywne.

• Psychologia
  • Poradniki
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć udany związek