Ewangelia według św. Mateusza

Okładka książki Ewangelia według św. Mateusza Curtis Mitch, Edward Sri
Okładka książki Ewangelia według św. Mateusza
Curtis MitchEdward Sri Wydawnictwo: W drodze Seria: Katolicki Komentarz do Pisma Świętego religia
religia
Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
W drodze
2020-01-01
2020-01-01
Eliza Litak
komentarze Nowego Testamentu Ewangelia wg św. Mateusza

Kolejna dobra pozycja w tej serii, choć nieco słabsza niż "Komentarz" do św. Marka. Brakuje mi głębi historycznej, wyjścia poza teologię. Trzyma jednak bardzo wysoki poziom i z pewnością przybliża nas do Tego, co najważniejsze.

Komentarz do Pisma Świętego jest tym, bez czego nie wyobrażam sobie mojej półki z książkami. I wcale nie jest tak, że brakowało na niej takiego tytułu. Owszem, zanim zacząłem zakupy serii, do której należy ta konkretna książka, miałem w swojej biblioteczce inne komentarze. Ale miały już swoje lata.
Z biblistyką jest jak z każdą inną dziedziną. Rozwija się. Nie można więc zatrzymywać się na pewnym etapie, bo prowadzi to do systematycznego pozostawania w tyle za resztą. Tak było trochę z moimi komentarzami. Są dobre, ale mają swoje lata.
Stało się więc tak, że zauważyłem gdzieś reklamę tej serii i postanowiłem sobie, że będę sukcesywnie kupować kolejne tomy, żeby zaktualizować swoją biblioteczkę.
Z komentarzami jest tak, że zazwyczaj sięga się po nie wtedy, kiedy przygotowuje się kazanie (mówię o sobie). Rzadko kiedy czyta się je w całości. Zresztą rzadko kiedy (oceniam na postawie moich doświadczeń) są przygotowane z takim założeniem, że ktoś przeczyta dany komentarz "od deski do deski". Poza tym, wcale nierzadko pojawia się w nich bardzo hermetyczny język, który zniechęca do czytania dłuższych fragmentów.
Z tym komentarzem jest inaczej.
Jest napisany bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że ten konkretny komentarz jest "przyjazny dla użytkownika". Nie wydaje się być pisany z myślą o specyficznej grupie ludzi jaką są księża czy teologowie. Jest napisany "dla każdego". I to moim zdaniem jest jego największa wartość.
Dlaczego w ogóle postanowiłem przeczytać ten komentarz? W końcu - jak napisałem wcześniej - większość z nich nie nadaje się do tego za bardzo. Z uczciwości wobec tych, którzy słuchają moich homilii. Chciałem przestrzec się przed zbytnim pokładaniem zaufania w swoją wiedzę i w swoje własne interpretacje. To ostanie było dla mnie szczególnie ważne, bo mam wrażenie, że to szczególna plaga dzisiejszych czasów. Każdy interpretuje Pismo Święte tak, jak mu się podoba. Nierzadko w ogóle nie przejmując się zasadami, nauką Kościoła i całym bagażem dokonań nauk biblijnych w tym zakresie. Nierzadko więc dziś dochodzi do tego, że przychodzi mi stanąć wobec "proroka", który ignorując to wszystko stwierdza coś w rodzaju: "Nikt przede mną nie rozumiał tego dobrze, dopiero ja wam powiem jak to ma być." I co z takim począć?
Ten komentarz polecam nie tylko księżom. Polecam go każdemu, kto chce lepiej rozumieć Słowo Boże. Członkom Kręgów Biblijnych, lektorom, liderom grup modlitewnych...
I na koniec jeszcze jedno. Coś co mnie zachwyciło. Na samym końcu znajduje się jedna strona, która może być bezcenna, a która zawiera propozycje lektur. Złoto!!!

Z biblistyką jest jak z każdą inną dziedziną. Rozwija się. Nie można więc...

Bardzo porządna pozycja, doskonała do czytania po kawałku. Jest warstwa "kaznodziejska", jest teologiczna i jest historyczna. Ta ostatnia sporo wnosi, pozwala zrozumieć kontekst - przykład pierwszy z brzegu: Jezus mówi, że jeśli ktoś chce, żebyś przeszedł z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące; wg ówczesnego prawa Rzymianie mogli zmusić do przejścia (ew. przeniesienia czegoś) na odległość tysiąca kroków. Słabością książki są pewne powtórzenia - czasem jakiś wers nie wymaga wyjaśnień, wtedy po prostu jest streszczany w książce, bez dodatkowych informacji czy komentarzy. Już odebrałem drugi tom serii.

Bardzo obszerny, wieloaspektowy komentarz do Ewangelii św. Mateusza. Można dzięki niemu poznać kontekst kulturowy, historyczny i teologiczny danego tekstu. Komentarz napisany jest jasnym,prostym, zrozumiałym językiem, co sprawia, że czytanie nie męczy, a wiele informacji zostaje w pamięci.
Zdecydowanie polecam!

Zdecydowanie polecam!