Bez zobowiązań

Okładka książki Bez zobowiązań Paulina Wysocka-Morawiec
Okładka książki Bez zobowiązań
Paulina Wysocka-Morawiec Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Bez zobowiązań (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Bez zobowiązań (tom 1)
Jaguar
2020-02-12
2020-02-12
literatura polska

„Kiedy ktoś udaje szczęście,
ma szansę choć na chwilę
sam w nie uwierzyć.”

Niektórych rzeczy pojawiających się w naszym życiu trudno przewidzieć i ułożyć wszystko tak, jakbyśmy chcieli. Bohaterka książki pt.: „Bez zobowiązań” podjęła taką próbę, decydując się na układ mający na celu jedynie przygodę bez ustalonych zasad. Jednak szybko przekonuje się, że nie jest to takie proste, gdyż miłość chodzi własnymi drogami.

Paulina Wysocka-Morawiec to urodzona w 1990 roku w Tarnowskich Górach. Laureatka Turnieju Jednego Opowiadania organizowanego przez OPK Gaude Mater w Częstochowie oraz Koło literackie Anafora. Publikowała opowiadania w Częstochowskim Magazynie Literackim GALERIA. Swoje miejsce na ziemi znalazła w niewielkiej miejscowości pod Częstochową.

„Bez zobowiązań” jest jej debiutem literackim i pierwszą częścią serii o Kubie i Majce. Akcja tej powieści została osadzona w Częstochowie, do której przeprowadziła się bohaterka, uciekając od swej dramatycznej i niezbyt miłej przeszłości. Wychowana przez dziadków, ma wpojone przez babcię konserwatywne zasady i za sobą burzliwy związek z chorobliwie zazdrosnym Jackiem. Była wówczas cicha, spokojna, zakompleksiona i zahukana, dlatego nie potrafiła zawalczyć o siebie. Przyszedł w końcu czas, gdy odważyła się wziąć życie w swoje ręce. Rozpoczęła studia w Częstochowie, gdzie w akademiku dzieli pokój ze swoją szaloną przyjaciółką, Magdą a dodatkowo pracuje w weekendy w barze MUR. Nowi ludzie, nowe warunki, nowe perspektywy sprawiły, że stała się pewną siebie kobietą, znającą swoją wartość i realizującą własne marzenia. Mimo to nie potrafi całkowicie wyjść poza swoją strefę komfortu. Nie pragnie nowego związku, nie szuka facetów aż na jednej z imprez spotyka Kubę.

Nie od razu wciągnęłam się w fabułę, gdyż na początku irytowała mnie Majka i jej przyjaciółki. Wciąż imprezowały, piły alkohol i to w dużych ilościach, chodziły na wykłady a potem znowu alkohol, imprezy, i tak w kółko. Właśnie na jednej z takich imprez w Klubie spotyka Kubę. Wówczas on szukał dziewczyny na jedną noc. W efekcie nie była nią ona. Gdy ponownie ich ścieżki się spotykają, zawierają specyficzny układ, którego finał trudno przewidzieć.

„nie można nikogo zmusić do miłości”

W tym kołowrotku zdarzeń najbardziej przykuł moją uwagę wątek relacji Majki z Piotrkiem i Adamem, z którymi łączą ją niemal braterskie, luźne układy. Z czasem okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak dziewczynie się wydaje. Nie zauważa rodzącego się uczucia, gdyż zaaferowana jest Kubą, który od pierwszej chwili wzbudził moją niechęć. Wprawdzie zyskuje on trochę w moich oczach w pewnym momencie, gdy pokazuje swoją wrażliwą i troskliwą stronę swojej osobowości, ale nawet to nie przekonało mnie do tej postaci i tak pozostało do końca. Bardziej kibicowałam chłopakom z baru, gdyż nie udawali nikogo, mówili co myśleli i wspierali Majkę w każdej chwili.

Fabuła złożona z kilku wątków nabiera tempa w dalszej części, gdy pojawia się ponownie Jacek, który próbuje odzyskać Majkę. Wraz z nim wyłania się kwestia stalkingu, ale nie jest ona dostatecznie wyeksponowana i nie dominuje w powieści. Nadaje jednak trochę dramatyzmu, niepewności, niebezpieczeństwa i urozmaicenia. Zdecydowanie najwięcej uwagi autorka poświeciła relacji Majki i Kuby oraz przyjaźni damsko-męskiej a także studenckiemu i imprezowemu, klubowemu życiu, które jest tłem dla dziejących się wydarzeń.

Narracja prowadzona jest w czasie teraźniejszym, co daje poczucie uczestniczenia w biegu zdarzeń na bieżąco, jakbyśmy podążali razem z bohaterką przez kolejne wydarzenia. Do tego jest ona wzmocniona perspektywą pierwszoosobową, dzięki czemu bardziej możemy wniknąć w umysł Majki i zrozumieć motywy jej działania. Dziewczyna opowiada o sobie żywiołowo i emocjonalnie, więc dodatkowo podsyca naszą ekscytację. Poza tym, śledząc wszystko jej oczami, znamy tylko jej punkt widzenia zastanawiając się, tak jak ona, nad wieloma dręczącymi ją wątpliwościami i problemami. Nie brakuje też namiętnych scen, ale nie są one nachalne i wulgarne lecz nakreślone w wysmakowanym stylu, skupiając się na tym, co dzieje się na poziomie mentalnym i uczuciowym między postaciami.

„Bez zobowiązań” okazała się opowieścią z intrygującą fabułą, która nie jest do końca przewidywalna, co okazało się na końcu tej historii. Autorka poprowadziła ją do finału, który całkowicie odbiegał od moich wyobrażeń a tym samym wzmocnił apetyt na poznanie dalszych losów bohaterów w kolejnej części pt.: "Bez opamiętania", która swoją premierę będzie miała 29 września 2021 roku!

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu JAGUAR

„Kiedy ktoś udaje szczęście,
ma szansę choć na chwilę
sam w nie uwierzyć.”

Słów kilka, o książkowym debiucie, z jakim miałam do czynienia w ostatnich dniach a właściwie to nocach:) Majka, to dziewczyna wiodąca możnaby rzec, typowe studenckie życie. Jest na drugim roku zarządzania, a oprócz tego podejmuje pracę jako barmanka. Znajomi, których poznaje, okazują się być bardzo serdeczni i pomocni. Na jednej z imprez dziewczyna poznaje pewnego mężczyznę. Na początku fajnie się ze sobą bawią, lecz gdy zabawa się kończy Majka nadal nie umie przestać myśleć o Kubie. Ten fakt chyba dziwi nawet ją samą. Przecież okłamał ją na samym początku, a do tego był chyba aż nadto bezpośredni. Zdaje się że numer telefonu, który mu wtedy zostawiła okazuje się być zbędny, gdyż facet w ogóle się nie odzywa. Po czasie jednak, para zawiera ze sobą pewien niecodzienny układ - mianowicie wstępują w otwarty związek.
Jak zakończy się dziesięć randek które zaplanowali? Czy da się zamknąć swoje serce w klatce i nie pozwolić jej z niej wyrwać? Z czym musi uporać się studentka i czy na końcu będzie happy end?
Gwarantuję, że odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziecie podczas lektury tej książki. Więcej absolutnie Wam nie zdradzę. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką, jako debiutem. Mam porównanie, gdyż nie tak dawno miałam z nim do czynienia w innej pozycji i tam ten fakt był dość mocno odczuwalny. Autorka ma naprawdę pisarski talent i wielki potencjał. Czekam na kolejną część z utęsknieniem.

Majka studiuje i dorabia w pubie. Ma kilku przyjaciół, jednak nie chce się angażować w relacje damsko - męskie zrażona wcześniejszymi wydarzeniami. Na jednej z imprez poznaje Kubę, para od razu czuje do siebie sympatię. Majka składa chłopakowi pewną propozycję, a ten się zgadza. Cóż to za propozycja i jakie będzie miała skutki?

Autorka skupia się tutaj głównie na życiu studenckim Majki, opisuje to co dzieje się na uczelni, jak dziewczyna spędza czas poza zajęciami, czyli głównie imprezując i pracując w pubie. Kiedy na horyzoncie pojawia się Kuba Majka nauczona doświadczeniami z przeszłości początkowo boi się zaufać mężczyźnie i do niego zbliżyć, dlatego wpada na pewien plan, proponuje chłopakowi żeby spotykali się "bez zobowiązań". Oczywiście wszystko byłoby w jak najlepszym porządku gdyby do głosu nie dochodziła zazdrość, wytrącające się w ich relacje osoby trzecie oraz tajemnice, które postawią na szali ich relację.
Trochę szkoda, że mamy tutaj tylko perspektywę Majki, chciałabym dowiedzieć się co siedziało również w głowie Kuby.
Autorka świetnie pokazała problem przemocy psychicznej, manipulacji oraz szantażu, to bardzo trudny i zarazem ważny aspekt w dzisiejszych czasach.
Książkę czyta się bardzo szybko, a to za sprawą przyjemnego w odbiorze języka oraz w większości luźnej treści.
Bohaterowie przypadli mi do gustu, zarówno główni, jak i ci drugoplanowi.
Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów, bo "Bez zobowiązań" skończyło się tak, że czytelnik ma od razu ochotę sięgnąć po kontynuację

Autorka skupia się tutaj głównie na życiu...

Związki w książkach obyczajowych i romansach to tak naprawdę punkt kulminacyjny. Lecz co dzieje się gdy zaczyna to wykraczać poza strefę układu?
W książce #bezzobowiązań @wysockamorawiec od @wydawnictwojaguar jest coś co sprawiło że zaczęłam inaczej postrzegać poglądy ludzi, którzy decydują się na bycie ze sobą tylko I wyłącznie w jednym celu.

Akcja rozgrywa się dość normalnie, mianowicie dziewczyna o imieniu Majka chce z życia brać pełnymi garściami.Uczy się,pracuje a za sobą zostawia Jacka,totalnego idiotę który moim zdaniem jest niezrównoważony psychiczne.Nowe otoczenie sprawiło, iż Majka stała się odważną kobietą realizującą nie tylko swoje marzenia ale i pragnienia.Dziewczyna sięga po alkohol coraz częściej,imprezuje i tak poznaje Kubę chłopaka,który kocha wrażenia.

Związki z układu zazwyczaj kończą się tak,jedna osoba pragnie więcej a druga chce tylko seksu.I to właśnie jest punktem kulminacyjnym tej książki.Debiut @wysockamorawiec składa się z bardzo wartościowego tekstu.Choć twierdzę że w życiu tak naprawdę prawdziwych przyjaciół mamy zaledwie garstkę,tak tutaj odsłania mi się obraz prawdziwości tych relacji.Mowa tutaj o Piotrku i Adamie,te dwie postacie nadaly sens mojej wiary w to,iż przyjaźń nie pyta o wiek,o poglądy czy orientację.Jakże się cieszę,że mam już kontynuacje tej książki bo to co tam się dzieje zawładnęło mną totalnie,i nie myślcie że książka ta to raj gdzie wszyscy padają sobie w ramiona i żyją szczęśliwie.W fabule nie jest kolorowo,mamy do czynienia ze stalkingiem,co prawda jest tylko po części opisana ale dodaje historii dramatu i w pewnym sensie ciekawości.Jeżeli mamy przed sobą debiut to ja uważam go za bardzo udany debiut gdyż autorki przekonała mnie do siebie bardzo,biorę się za kontynuacje...

Akcja rozgrywa się dość...

Majka przyjeżdża do Częstochowy na studia. Dorabia sobie pracą w pubie.Na imprezie sutdenckiej poznaje Kubę, który okazuje się nie być studentem. Chłopak spodobał się jej, ale obiecała sobie, że nie będzie się z nikim wiązać. Nasza bohaterka nie może pozbierać się po tym co wydarzyło się w przeszłosci. Dziewczyna składa Kubie pewną propozycję, która wymyka się z pod kontroli. Ciężko było mi się wciągnąć w tą historię, ale czytając kolejne rozdziały było coraz ciekawiej. Uważam,że jak na debiut historia jest ciekawa.Zakończenie książki zachęciło mnie do przeczytania kontynuacji. Jestem ciekawa jak potoczą się losy Mai Kuby.Polecam.

💕Zaczynajac czytać książkę miałam wielkie oczekiwanie względem niej,ponieważ z opisu wyczytałam,ze będzie o życiu studenckim.
Autorka dogłębnie opisała życie Majki,która wyjechała z rodzinnej miejscowości na studia do Częstochowy.Dzięki temu zmieniła się i stała się bardziej otwarta na nowe znajomosci.

🌟Pojawia się układ(pomiędzy bohaterami),który początkowo pasował obojgu…z czasem przeradza się w większe i głębsze uczucie.
🌟szczęście jest ulotne….w życiu tez tak bywa-niczego nie możemy być pewni na 100%🥺

🌟Wydarzenia i akcja w końcówce książki mnie zaskoczyły.🥺

📚kontynuacja losów Majki i Kuby czeka już na półce i jestem jej bardzo ciekawa🔥

📚Z pozoru prosta historia:
Majka-studentka,która w czasie imprezy poznaje bezpośredniego i pewnego siebie Kubę.
Kuba-starszy o kilka lat od Majki,który zauważa dziewczynę i proponuje jej seks.
Pomiędzy tą dwójką od samego początku iskrzy….Zawarta umowa pomiędzy nimi sprawia,że coraz bardziej poznają siebie💓
Czy w ich życiu może być szczęśliwe zakończenie ❓Gdy do związku dołączają osoby trzecie to nie będzie proste….

Polecam

🌟Pojawia się układ(pomiędzy bohaterami),który początkowo pasował...

Maja została wychowana przez dziadków o dość konserwatywnych poglądach. Ma za sobą nieudany młodzieńczy związek z chłopakiem, który do perfekcji opanował manipulację i pozostawił w sercu dziewczyny strach i rozgoryczenie.
Dlatego, kiedy wyjeżdża na studia, nauczona wcześniejszymi złymi doświadczeniami, nie chce angażować się w żaden związek. Życie studenckie, mieszkanie w akademiku sprzyja luźnym związkom. Przypadkiem w klubie studenckim poznaje chłopaka, trochę starszego od siebie, który nie bawi się w subtelności. Po ponownym spotkaniu zawierają pewien układ, bez zobowiązań, który jest im obojgu na rękę. Jednak przewrotny los rządzi się swoimi prawami i w pewnym momencie sytuacja wymyka się spod kontroli.

Akcja powieści toczy się spokojnie, ale naprawdę ciekawie. Obserwujemy ją z relacji głównej bohaterki Majki, która pokazuje nam swoje studenckie życie, od relacji ze współlokatorką, dorywczą pracę w klubie, imprezy i naukę, którą stawia na pierwszym miejscu. Maja to ciepła dziewczyna,

Kuba początkowo nie zrobił na mnie dobrego wrażenia. Pewny siebie, nieowijający w bawełnę kobieciarz. Po bliższym poznaniu bardzo zyskał w moich oczach, a szczególnie kiedy poznajemy jego bolesną przeszłość i stratę.
Na uwagę zasługują przyjaciele dziewczyny, zarówno współpracownicy z ,,Muru”, jak i koledzy ze studiów. Szczególnie polubiłam Adriana i Piotrka.
Fabuła jest bardzo realistyczna, a chemia łącząca głównych bohaterów wręcz namacalna. Dlatego, kiedy nadchodzi zaskakujący zwrot akcji, z niedowierzaniem i zaskoczeniem kibicowałam Majce i byłam zła na Kubę za takie załatwienie sprawy.

Autorka na podstawie przeżyć bohaterów pokazuje, żeby nie oceniać nikogo na pierwszy rzut oka, bo można się bardzo pomylić. Serce nie zawsze idzie w parze z rozumem, a relacje z rodzicami bywają trudne.
Świetnie wpleciony motyw stalkingu trzymał w napięciu i podnosił emocje.
,,Bez zobowiązań” to moim zdaniem bardzo udany debiut autorki Pauliny Wysockiej-Morawiec. Lekkie pióro i realne problemy sprawiają, że książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Ja z przyjemnością sięgnę po kolejny tom tej historii, do czego i was bardzo namawiam.

Bardzo dziękuję Wydawnictwo Jaguar za egzemplarz książki ❤

„ A kto Ci powiedział, że miłość można zaplanować? Że serce jest mądre i rozsądne? Ono nigdy nie kieruje się logiką".

Witajcie kochani. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki ,,Bez zobowiązań" autorstwa Pauliny Wysockiej – Morawiec.

Dwudziestokilkuletnia Maja jest studentką zarządzania. Mieszka w akademiku wraz ze współlokatorką Magdą w Częstochowie. Poza studiami dorabia w pubie jako kelnerka. Dziewczyna nie szuka związków i obawia się mężczyzn, ponieważ ma złe doświadczenia za sobą.

Pewnego dnia w klubie poznaje przystojnego taksówkarza o imieniu Kuba, który również nie szuka związku tak jak Majka. Dziewczyna umawia się z nim na układ, polegający na tym, że po 10 randkach, pójdą razem do łóżka. Według umowy ma to być relacja bez zobowiązań, zazdrości oraz wierności. Jednak sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, kidy główni bohaterowie zaczynają coraz bardziej mieć się ku sobie. Najpierw chłopak proponuje Mai stały związek. Jednak po jakimś czasie zrywa z nią, nie wyjaśniając niczego. Jak zakończy się ta znajomość? Czy Maja i Kuba dadzą sobie jeszcze szansę? Przekonajcie się sami sięgając po ,,Bez zobowiązań"!

Rewelacyjny debiut autorki! Książka początkowo mnie nie wciągnęła z racji powolnie rozwijającej się fabuły. Jednak po kilkudziesięciu stronach mamy coraz więcej akcji, co spowodowało moje ożywienie i pogłębiało ciekawość. Historia zdecydowanie nie jest przewidywalna. Autorka niejednokrotnie mnie zaskoczyła. Jest to bardzo przyjemna historia- obyczajówka. Bardzo ciekawie wykreowani bohaterowie, zarówno główni jak i Ci drugoplanowi. Wszystko tworzy świetną, spójną całość. Autorka ma lekkie pióro, dzięki czemu książka była przyjemna w odbiorze. Dodatkowym atutem jest playlista na początku książki, bardzo mi się to spodobało. Polecam! Chętnie sięgnę niebawem po kontynuację. Dziękuję autorce oraz wydawnictwu Jaguar za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

Szczerze mówiąc nie porwała mnie. Miejscami akcja za wolno się rozwijała i można było by ją nieco skrócić. Sama końcówka była za krótka i akcja za szybko się działa. Aczkolwiek zakończenie tej historii mi się podobało.

Przeczytałam w trzy wieczory. Mój pierwszy romans, a wciągnął mnie tak bardzo, że nie mogłam się oderwać... Sama byłam tym zaskoczona ;)
Czytało się lekko, przyjemnie i czułam, jakbym ja brała udział w tej historii ;)

• Przeczytane 2020
  • Polscy autorzy

Dodaj cytat z książki Bez zobowiązań