Przeszłość przyszłości, czyli nauki księżnej Izabeli Czartoryskiej dla dzieci

Okładka książki Przeszłość przyszłości, czyli nauki księżnej Izabeli Czartoryskiej dla dzieci Katarzyna Zamoyska
Katarzyna Zamoyska Wydawnictwo: Amparo Press literatura piękna
Amparo Press
2019-12-10
2019-12-10

Nie ocenia się książki po okładce... Tutaj oprawa jest bajeczna i kusi, jednak treść pozostawia sporo do życzenia.

Początek historii jest bardzo ciekawy i zaczyna wciągać czytelnika w fabułę, jednak bardzo szybko cała narracja zostaje spłycona do klasycznej, szkolnej opowieści, którą mógłby napisać przeciętny uczeń.

Każdy kolejny rozdział jest powieleniem schematu i pisany według przewidywalnego klucza. Ponadto za przeciętnością książki przemawia fakt niespójności opowieści, która opiera się na skrótach myślowych i szczęśliwym zbiegu okoliczności.

Dodatkowo, w prawie każdym zdaniu pojawiają się elementy narracji narodowościowej w tradycyjnej formule "Bóg, honor, Ojczyzna". W książce obecne są powielane stereotypy i jednoznaczne "biało-czarne" traktowanie każdej postaci, bez próby zrozumienia jej motywacji.

Każdy kolejny rozdział jest powieleniem schematu i...

Piękna... tak z treści, jak i z oprawy. Cudo wydawnicze, które niesie ponadczasowe przesłanie. Kieruje je do najmłodszych, ale i dorosłym odświeża to, o czym zwykle się zapomina – fundamentalne wartości, bez których nie moglibyśmy nazywać się dobrymi ludźmi – dziadkami, rodzicami, dziećmi, sąsiadami, przyjaciółmi czy obywatelami. Książka ta uczy przede wszystkim szacunku. Przypomina, że nie jesteśmy sami na tym świecie; że przed nami byli (lekcje historii) i obecnie są (lekcje współżycia społecznego) także inni ludzie, którym winni jesteśmy uwagę. Polecam nie tylko dzieciom.

• XBiblio łopaciński
  • Dla starszaka