Bojaźń i drżenie

Zysk i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
Jarosław Iwaszkiewicz
bojaźń drżenie etyka teologia Bóg chrześcijaństwo Izaak ofiara wiara Abraham poświęcenie moralność

Niepomiernie cieszę się, że wydanie Derewieckiego zostało na końcu uzupełnione krótkim komentarzem Antoniego Szweda "Literacka mistyfikacja Kierkegaarda". Dokładnie taki sam zarzut cisnął mi się od samego początku lektury (że Kierkegaard zupełnie pominął tamte realia, kiedy to składanie ofiar z dzieci bożkom było na porządku dziennym, a Jahwe "maskując się", nie zażądał niczego szokującego w owym czasie, a cała doniosłość spoczywa raczej na zerwaniu z tamtymi krwawymi tradycjami).

Wygląda na to, że być może dołączę do grona osób uważających filozofowanie Sorena (z przymrużeniem oka) raczej za pretekst i sposób radzenia sobie z własnymi problemami egzystencjalnymi. Często miałem wrażenie, że nie tyle rozmyśla, co w zawoalowany sposób uzewnętrznia się.

Nastrój i Warianty zapowiadały się ciekawie... ale nie mogę zaliczyć całości nawet do "zaledwie satysfakcjonujących" lektur.

"Filozofii nie kumam, polityki nie rozumiem" - śpiewa Kazik Staszewski i po lekturze książki Sorena muszę się z tym zgodzić. Książkę czyta się trudno, pełna jest jakiś pokrętnych założeń i odwołań do dzieł z odległej kultury i epoki. Choć sama tematyka - czyli rozkładanie na czynniki pierwsze i analiza historii Abrahama składającego syna w ofierze - jest rzeczywiście ciekawym spostrzeżeniem, to jednak po lekturze nie czuję się specjalnie mądrzejszy czy ubogacony.
Najfajniejszy z książki był biograficzny wstęp o duńskim filozofie. Człowieku bardzo nieszczęśliwym, który stworzył cały system filozoficzny po to, by uzasadnić swoje dziwactwa. "Bojaźń i drżenie" to kolejny zapisek z tej historii dziwactwa i nieszczęścia.

Może i nie za wiele z tego rozumiem, ale wydaje mi się bardzo piękne i bardzo smutne.

Trudna w odbiorze, dość mroczna i rzeczywiście wywołująca Bojaźń i drżenie. Niemniej warto przeczytać.

• Do kupienia
  • Do przeczytania