Corvina, czyli książka o krukach

Okładka książki Corvina, czyli książka o krukach Petr Rákos
Okładka książki Corvina, czyli książka o krukach
Petr Rákos Wydawnictwo: Amaltea literatura piękna
Korvína čili Kniha o havranech
Amaltea
2019-11-30
2019-11-30
Olga Czernikow
literatura czeska

Corvina to nie powieść jak każda inna. Do Corviny trzeba podejść z ciekawością, jak i z przymrużeniem oka. Opowiada o losach kruków, które nabyły cech ludzkich. Dzięki temu w ich historii możemy zobaczyć samych siebie.

Polecam każdemu, kto lubi humor trochę inny oraz chce spróbować czegoś nowego. Corvina potrafi zaskoczyć!

"Kiedy piszecie książkę o krukach, wszystko ma związek z krukami."

Potrzebna mi była taka książka. To był wyjątkowo odpowiedni czas. Miałem skojarzenie, z odkrywaniem wiele lat temu Borisa Viana, Rolanda Topora, a nawet Terry Pratchetta.

Petr Rákos napisał pod koniec lat 80. XX wieku Corvina, czyli książka o krukach. Przykuwają moją uwagę tytuły, zahaczające o świat ptaków, choć wcale nie interesuje mnie aspekt ornitologiczny. Ta jest całkowitym zaskoczeniem.
[...]
całość:

"Kiedy piszecie książkę o krukach, wszystko ma związek z krukami."

„Gdyby” to słowo określające warunki, w których fantazja zmienia się w rzeczywistość.

„Gdyby” to katalizator fabuły.

„Gdyby” warunkuje egzystencję bajek, powieści science fiction, westernów, easternów, praw matematycznych, Fanfana Tulipana, ruchu ochrony przyrody, powieści Johna Updike’a i teorii gospodarki narodowej. Surrealizm nie jest uwarunkowany słowem „gdyby”.

Gdyby Dagobert Nordlicher był zwyczajnym człowiekiem, w ogóle byśmy tego nie zauważyli.

Jeśli chcecie sprawić komuś coś na wskroś szalonego. Coś, co przyprawi o pozytywny tematycznie zawrót głowy. Wstrząśnie ramionami w szczerym wybuchu śmiechu. Petr Rákos i jego Corvina, czyli książka o krukach to jedna z oryginalniejszych książek, jaką ostatnio przeczytałam. Czytelnik chyli czoła przed wyobraźnią i zdolnością sarkastycznej kreacji, która obśmiewa tak wiele w tak wykwintny sposób. I to posługując się krukami. Oczywiście nie dajcie się zwieźć. To książka o ludziach. To kalejdoskopowa wyprawa po ludzkości na przestrzeni wieków, ponieważ jest tutaj wszystko. Islandzkie mity, bajka ezopowa w kilkunastu wariantach, apokryficzne kazania św. Franciszka, czarnopiórzy rycerze Okrągłego Stołu, kruczy kolonializm (zwany też corvinizacją),tablica stratygraficzna (plejstocen, holocen, moldavit, vibovit, emeryt, dyfteryt),podręcznik savoir-vivre’u dla kruków, arie operowe, alternatywna medycyna (akupunktura forsowana!),a do tego parodie poczytnych romansów i zakrojona na szeroką skalę drwina z agresywnego a wszechobecnego maskulinizmu. Uczta i coś pozornie lekkiego przy świątecznym oddechu. Tego Nam trzeba!

„Gdyby” to katalizator fabuły.

To będzie jedna z najdziwniejszych książek, jakie w tym roku przeczytacie. I nie tylko w tym roku. Rákos tworzy przedziwną mini-monografię poświęconą krukom, bawiąc się konwencją (parodiując m.in. powieści romansowe, bajki, komentarze naukowe, kazania i podręczniki savoir-vivre'u),językiem (wiele razy przy lekturze zachwyciłam się zręczną grą słów, wiele razy też oniemiałam, gdy okazywało się, że słowo, które brałam z przekonaniem za wymysł autora, jak najbardziej istnieje i można je znaleźć w słowniku) i... swoimi czytelnikami. Wszystko jest tu obmyślane w najmniejszych szczegółach, łącznie z zamieszczonymi na końcu recenzjami wydawniczymi „Corviny”, oczywiście również autorstwa Rákosa. Książka więc bawi, ale i lekko przeraża, bo opisane w niej kruki to dość mroczne, agresywne i bezwzględne typy, które mają niepokojąco wiele cech ludzkich. Niezwykle oryginalna literacka forma, która w większych dawkach mogłaby zadziałać przytłaczająco, ale jako skromnych rozmiarów książeczka – intryguje i dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Na koniec: chapeau bas dla tłumaczki, to musiało być ogromne wyzwanie.

• Czeskie lub o Czechach
  • Wyzwanie 2021

Dodaj cytat z książki Corvina, czyli książka o krukach