Giler, trampolina i reszta świata

Okładka książki Giler, trampolina i reszta świata Agnieszka Chylińska
Okładka książki Giler, trampolina i reszta świata
Agnieszka Chylińska Wydawnictwo: Pascal literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pascal
2019-11-20
2019-11-20
Agnieszka Chylińska Giler

Przygodowo o życiu.

Przygodowo o życiu.

Nie jest to łatwa lektura, ale przedstawia trudne sprawy.

Nie jest to łatwa lektura, ale przedstawia trudne sprawy.

Na półkach: , , , , , , , ,

Agnieszka Chylińska w roli autorki książek. Dla wielu zabrzmi nieco absurdalnie i nie ukrywam za pierwszym razem i dla mnie, ale po otwarciu książek z serii o Zezi wszelkie absurdy się rozwiały. Gwarantuję. Autorka tych powieści ma świetny język, styl pisania i - co najważniejsze - dar obserwacji życia i ludzi w każdym wieku. A co może dodatkowo zaskakiwać – Agnieszka Chylińska to „stara wyga” sceny i branży muzycznej, a tu – niespodzianka – a tu pięknie i zamaszyście wkracza na scenę literacką.
Rodzice są rozwiedzeni. Zezia mieszka z mamą w „drugim domu”, chłopcy zaś zostali w Malinówki z tatą – w domu pierwszym, żeby nie mieszać. Chcieli wrócić właśnie do taty, bo dom mamy im się nie spodobał. Mama też im się jakoś nie podobała, bo była inną mamą, jeśli była, bo prawie jej nie było, ale jak już była, to nie taka, jak miała być... pracowała po dwanaście godzin, Zuzia mało ją widywała, dlatego każdy dzień spędzała zamknięta we własnym pokoju. W ich domu często pojawiał się Pan Miłosz (wuefista),nowy chłopak mamy Zezi, ale i on nie potrafił wyciągnąć nastolatki z domu. Zezia stała się smutna, skryta i małomówna. Nie uśmiechała się, jak kiedyś. W tym drugim domu wszystko było inne.
Czasem jednak „Ludzie chcący iść obok siebie zaczynają iść w różnym tempie. Ten, który zaczyna iść szybciej, najpierw ogląda się na drugą osobę, potem zwalnia, by tamta osoba nie szła sama, potem znów przyspiesza, potem znowu zwalnia i czeka. A gdy widzi, że ta druga osoba chce iść wolno i niekoniecznie razem, w końcu decyduje się iść sam. W swoim tempie”.

Zezia zlepia codzienność z mamą, uczą się siebie od nowa. Czasem nawet wydaje się, że im się nie uda, czasem, że jest szansa... Tak pokrótce wygląda fabuła. Dodam – bo muszę koniecznie – że „Giler, trampolina i reszta świata” ma wspaniałe ilustracje Surena Vardiana, który rysuje do wszystkich publikacji Agnieszki. Jest niesamowity w ujęciu wyobrażeń, jakie każdy z nas sobie kreuje. Zezia ma okulary, grzywkę do brwi, tata ma długie włosy i okulary, mama to dbająca o siebie kobietka. Wspaniale się czyta i ogląda. Moje spostrzeżenie jest takie, że książki o Zezi wraz z tymi ilustracjami są KOMPLETNIE. Nie inaczej. Przenikają tekst, albo tekst przenika przez nie, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie?
Zezia wierzy, że każdy kłopot można pokonać, choć tu akurat owych kłopotów ma wiele. Dorosłość potęguje ich pojawianie się, w jakiś dziwny sposób... Ale czytasz i masz ciągle permanentną nadzieję na słońce i dobro. Chylińska trudnymi tematami dotyczącymi rodziny, podzielonych między rozwodników dzieci, czy trudnej codzienności, pozwala zachować dziecko w sobie. Dziecko pełne pokory i akceptacji na to, co jest i akceptacji na szaro-bure niebo. Trójka dzieci – Zezia, Giler i Oczak, a jedno z nich „inne” od reszty dzieci. Agnieszka Chylińska podpierając się nieco swoim życiem i swoimi (czasem przykrymi) doświadczeniami, jako mama, buduje fabułę tak, że chce się zanurzyć w niej nos. Masz świadomość poruszania trudnych tematów, tematów, które bolą i ranią serce, ale nie odrywasz się od stron. Czytaj – jak radzę – i sam, i z dzieckiem, i z babcią... nawet z sąsiadką. „Gilera, trampolinę i resztę świata” pokochasz z pewnością.
Styl pisania autorki sprzyja czytaniu, czytaniu, czytaniu... Nie sądziłam, że tak mnie pochłoną te historie. Aga bawi się piórem, co czuć. Dlatego czytasz do samego końca.
A potem sięgasz po następną Zezię...

Kolejny tom przygód rodziny Zezików. Książka dla mnie do tej pory najbardziej chaotyczna. Ciężka, nie wiem czy jako dziecko bym przez to przebrneła.

Dziś Sylwester, ostatni dzień roku.
Skończyłam właśnie czytać kolejny tom o losach rodziny Zezików, skupiający się na wyjątkowym chłopcu - Czarku "Gilerze" Zezik.

Giler jest niezwykły, inny, co przysparzało wielu zmartwień i problemów jego rodzicom. Wyjątkowe postrzeganie świata było też przyczyną dokuczania ze strony nie tylko dzieci i rówieśników, ale także niezrozumienia przez dorosłych.

A jednak Chylińska w tej książce daje mnóstwo ciepła i nadziei. Temat, który wydawałoby się jest bardzo trudny - oto twoje dziecko nie jest takie jak pozostałe, nie jest normalne - potraktowała tak dobrodusznie i bez zbędnego robienia z Gilera ofiary, że aż serce mięknie...

Równolegle czytamy o historii mamy Zuzi, Czarka i Franka, której życie nagle zostaje postawione do góry nogami i możemy dowiedzieć się co z tego wyniknie...

Wielki plus dla autorki za przystępne wyjaśnianie młodszym czytelnikom pewnych związków frazeologicznych lub trudniejszych słów (adapter, integracja sensoryczna itp.).

Jedno jest pewne - przepadłam w opowieściach o Zezikach i wciąż mi mało :-)

Oczywiście polecam "Gilera, trampolinę i resztę świata"! I zacieram rączki na kolejny tom serii :-)

Dziś Sylwester, ostatni dzień roku.

#391 - Giler, trampolina i reszta świata - Agnieszka Chylińska - PASCAL

#144/52/2020

Za nami piąta książka z ośmiu, wydanych przez autorkę, a kolejne trzy, też pojawią się niebawem.

Ta część przygód rodzeństwa Zezików ma 138 stron i wydana była w listopadzie 2019 roku.

Na pewno nie do każdego trafia styl pisania autorki i nazewnictwo postaci, ale my z Ewą to bardzo lubimy i nas bawi.

Książka jednak porusza trudne i smutne tematy, jak rozwód rodziców, czy choroba Czarka zwanego Gilerem.

Autorka pięknie uczy dzieci swoim przekazem tolerancji, otwartości, oraz empatii do innych ludzi.

#391 - Giler, trampolina i reszta świata - Agnieszka Chylińska - PASCAL

#144/52/2020

Po książkę sięgnęłam wyłącznie ze względu na jej autorkę. Jako nastolatka byłam wierną fanką głosu Agnieszki. Jako iż jej wizerunek jaki ja poznałam czyli buntowniczki z o.n.a. mocno gryzł mi się z autorką powieści dla dzieci, nie mogłam się nie skusić. Książka poprawna, duży plus za temat jaki porusza, jednak nie jest to styl pisania jaki mi odpowiada... Z miłości do wszelkich grafik i ilustracji które są za to bardzo w moim stylu daje duży plus. Nie mniej samą książkę uważam za przeciętną, ale podkreślam jedynie przez styl pisarki bo jeśli chodzi o temat choroba Gilera która jest mi bardzo bliska oraz rozwód rodziców zasługują na uznanie.

Nie jest to łatwa książka i na pewno nie opowiada o błahych sprawach.
Pokazuje jak trudno odnaleźć się dzieciom podczas rozwodu rodziców i jak ważny jest spokój w "załatwianiu dorosłych spraw".
Poznamy tutaj też piękną aczkolwiek trudną relację rodziny z chłopcem, który jest inny niż wszyscy i który jest wart tego poświęcenia i cierpliwości.

Nie jest to łatwa książka i na pewno nie opowiada o błahych sprawach.

Do dziecięcej biblioteki trafiła ostatnio książka Giler, trampolina i reszta świata, znanej piosenkarki Agnieszki Chylińskiej. Nie kryję, że wielu znajomych, którzy zobaczyli tę książkę, pytało -” to ona pisze książki dla dzieci?”. Tak, pisze i myślę, że wychodzi jej to całkiem dobrze.

Giler, trampolina i reszta świata to książka dla dzieci od dziewiątego roku życia i zdecydowanie dla dorosłych. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że każdy rodzic powinien ją przeczytać. Zapytacie dlaczego? Nie należy ona do najłatwiejszych, to nie jest lekka historia do poduszki. To jest historia o ludziach niedoskonałych, poplątanych, którzy tworzą rodzinę, mimo, że rodzice są rozwiedzeni.

Nie tylko dla dzieci rozwód jest pewną traumą, ale także dla dorosłych. W książce Giler, trampolina i reszta świata autorka pięknie ukazała postacie rodziców, którzy mając trójkę dzieci, zdecydowali się na rozwód, bez krzyków, złości, zazdrości, lecz w poszanowaniu drugiego człowieka. Giler i jego młodszy brat Franek zamieszkali u ojca, a najstarsza siostra Zezia wraz z mamą.

Główny bohater to Giler, a tak właściwie to Czarek, który cierpi na zaburzenia autystyczne, żyje w swoim własnym świecie. Rodzice nazywają go gąbkożercą, gdyż pozostawiony na chwilę sam z jakąkolwiek gąbką, rozdrobni ją w najdrobniejsze elementy. Chłopczyk ma osobliwe spojrzenie na świat, na zdarzenie, które wokół niego się dzieją.

Jedyną trudnością jaką zauważyłam w trakcie czytania tej książki z dziećmi jest to, że bohaterowie byli nazywani co najmiej dwoma różnymi słowami naprzmiennie. Dla przykładu Giler to Czarek, Zezia to Zuzia, Pan Zezik to tata. Młodsi czytelnicy mogą tego nie wyłapać i jeśli nie zostanie to ujednolicone przez czytającego dorosłego, szybko straci się wątek i historia nie zostanie zrozumiana.
Więcej https://wrolimamy.pl/recenzja/giler-trampolina-i-reszta-swiata/

W moim odczuciu jest to piękna a zarazem smutna i pełna refleksji książka, która opowiada o rodzinie z wyjątkowym chłopcem z pewnym zaburzeniem Autorka nie mówi wprost jakie to zaburzenie, ale każdy kto miał kontakt z dziećmi z zespołem Aspergera od razu rozpozna z czym boryka się Giler. Polecalm przeczytać tę książkę dorosłym oraz dzieciom. Dorosłym, aby mieli świadomość, że nie ma sensu pędzić za rzeczami mało istotnymi, a należy poświęcić czas przede wszystkim tym których się kocha. Dzieciom, aby wiedziały, że są wśród nich dzieci "inne" niekoniecznie gorsze czy dziwne po prostu inne, które należy szanować i nie utrudniać im życia.

• Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Giler, trampolina i reszta świata