Dzielny Oczak

literatura dziecięca
Pascal
2020-06-17
2020-06-17

Czytałam tą książkę po raz pierwszy w wieku chyba 10 może 11 lat. Odebrałam ją jako zwykłą obyczajową książkę. Teraz w wieku 14 lat postanowiłam, że zrobię sobie reread całej serii. Nie sądziłam, że te książki będą niosły ze sobą tyle ważnych treści. Ta część była dla mnie definitywnie najbardziej emocjonalna. Polecam każdemu niezależnie od wieku.

Chociaż dziewczynką nie jestem już od bardzo dawna, to jednak z ogromną chęcią sięgnęłam po kolejną część cyklu o rodzinie Zezików. Agnieszka Chylińska uwiodła mnie i oczarowała swoją literacką twórczością.

Przygodowo o życiu.

Przygodowo o życiu.

Świetna , chyba najlepsza z tej serii. Super bohaterowie, przygody, dalsze losy rodziny Zezików. Koniecznie trzeba przeczytać od pierwszej części.

Uwielbiam książeczki Chylińskiej, zresztą uwielbiam jej twórczość ogólnie. Kolejna część przygód Zezików. Ponieważ bardzo lubię i cenię autorkę, zawsze zastanawiam się, który przemycony w książce fakt jest "wzięty z jej osobistego życia" a który nie. Chylińska doskonale chroni swoją prywatność od lat, i uchyliła nam tak naprawdę tylko rąbka tajemnicy o swojej dwójce "nietypowych" dzieci. To ciekawe doświadczenie odkrywać w kiedyś wizerunkowo rozkrzyczanej i zadziornej dziewczynie, bardzo ciepłą, wrażliwą kobietę i matkę swoich dzieci.

"Dzielny Oczak" to 6 tom serii książek autorstwa Agnieszki Chylinskiej, ale pierwszy po który sięgnęliśmy. Trochę sceptycznie podchodziłam do jej twórczości, ale historia rodziny Zezików okazała się bardzo przyjemną, ciekawą i pouczającą młodego czytelnika.
Oczak, czyli Franek ma wyjechać na obóz harcerski, który zapowiada świetny początek wakacji. Niestety pech sprawia, że wyjazd kończy się dla niego katastrofą.
Chłopiec musi wrócić z obozu do domu, nie może też grać w piłkę z chłopakami ze swojej drużyny, na domiar złego czuje się samotny, bo jego nowe sąsiadki oraz przyjaciółka wyjechały na wakacje.
Chylińska porusza temat poczucia samotności, przyjaźni, miłości, tolerancji, pokonywaniu trudności i tym, jak ważna jest rozmowa.
Naprawdę się nam podobała i uważamy, że warto po nią sięgnąć.

"Dzielny Oczak" skupia się na najmłodszym przedstawicielu rodziny Zezików - Franku.
Franek dorasta, w książce jest już dziesięcioletnim, bardzo aktywnym chłopcem - pilnym uczniem, dzielnym harcerzem i wziętym zawodnikiem-kapitanem miejscowego klubu piłkarskiego Maliny Malinówka. Niestety pewnego pięknego dnia w trakcie obozu harcerskiego zdarza się nieszczęśliwy wypadek, który uruchomi lawinę niespodziewanych, niezaplanowanych, chociaż nie do końca niemiłych wydarzeń w życiu małego chłopca.

Wiele tutaj pozytywnych zakończeń wątków z poprzednich tomów. Agnieszka Chylińska znów stanęła na wysokości zadania, wyjaśniając młodszym czytelnikom być może niezrozumiałe przez nich wyrazy lub określenia. Do tego oswaja dzieci z trudnymi tematami w sposób, któremu nie brak ani wdzięku ani swoistego, zadziornego uroku. Stałam się absolutną fanką jej literackiej twórczości i "Dzielnego Oczaka", który napawa optymizmem i wiarą w to, że wszystko może skończyć się dobrze, choć nie do końca zgodnie z naszymi planami, zdecydowanie polecam! :-)

Jako mama książki Agnieszki Chylińskiej pokochałam całym sercem. Autorka nie boi się poruszania cięzkich tematów, a w jej powieściach znajdziemy prozę życia. Nie inaczej życie rodziny Zezików zostało ukazane w jej najnowszej publikacji Dzielny Oczak.

Trudno jest być dzielnym chłopcem i zagryzać zęby, gdy wszelkie plany zaczynają palić na panewce. Po rozwodzie rodziców chłopiec postanowił bardziej pomagać i nie skarżyć się. Gdy jednak Oczakowi na obozie przydarza się kontuzja jest lekko podłamany. Jednak Franek postanawia pozostać dzielnym i pomagają mu w tym nowe koleżanki z sąsiedztwa.

W kolejnej swojej książce autorka pokazała, że zawsze warto patrzeć na pozytywną stronę życia, nie warto się poddawać przeciwnościom losu, a rzucane kłody pod nogi warto przekuć w siłę. Franka sporo dotknęło, rozwód rodziców, uraz nogi uniemożliwiający grę w piłkę nożną. Chłopiec jednak nie skupia się na smutnych wydarzeniach, trzyma gardę, nie chce być dla nikogo ciężarem, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę jak ciężko jest jego tacie. Oczak mimo tego, że jest prawie nastolatkiem, jest bardzo dojrzały, stara się pomagać i wspierać swoich rodziców i rodzeństwo.

Kolejnym ciekawym tematem poruszonym przez Chylińską jest zazdrość. Franek posiada szkolną koleżankę, która z chęcią go odwiedza. Dziewczynka jest jednak bardzo zazdrosna o nowe sąsiadki spędzające mnóstwo czasu w ogrodzie Zezików. To Oczak tłumaczy dziewczynie, że zazdrość jest paskudnym uczuciem i żeby odpuściła. Tym bardziej, że jedna z sąsiadek jest bardzo wybuchowa, dużo mówi, wymyśla niestworzone historie i wszędzie jej pełno. Dziewczynka prawdopodobnie ma ADHD.

Tak jak w poprzednich tomach, tak i tutaj autorka nie bała się poruszania cięzkich i smutnych kwestii. Jej książki uświadamiają, że życie nie jest usłane płatkami róż i z czasem każdy może spotkać się z niecodziennymi problemami. Cieszy mnie, że na naszym rodzimym rynku jest miejsce na taką literaturę dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie polecam nie tylko Dzielnego Oczaka lecz również inne książki o rodzinie Zezików. Jako mama jestem nimi zauroczona i na pewno będę je podsuwać swoim dzieciom, kiedy będą już na tyle duże, by czytać je ze zrozumieniem.

#412 - Dzielny Oczak - Agnieszka Chylińska - FanPage. - PASCAL

#165/52/2020

Książka ma 136 stron, a swoją premierę miała dnia 17.06.2020 roku. Jest to szósty tom przygód rodzeństwa Zezików, a siódma książka autorki, którą czytałyśmy razem z Ewą.

W sąsiedztwie Zezików, w nowym domu zamieszkuje nowa sąsiadka, z dwoma córkami.

Oczak wyjeżdża na obóz, niestety szkło wbija mu się w stopę. Musi w związku z tym wrócić do domu i spędzić kilka tygodni w domu. To bardzo zmienia jego plany.

Oczywiście także tą książkę urozmaicają piękne grafiki, oraz bardzo łądna, twarda okładka.

Kolejną recenzją z tej serii, będzie książka Esy - floresy Zezi.

#412 - Dzielny Oczak - Agnieszka Chylińska - FanPage. - PASCAL

#165/52/2020

W sąsiedztwie Zezików, w nowym domu zamieszkuje nowa sąsiadka, z dwoma córkami.

Oczak wyjeżdża na obóz, niestety szkło wbija...

„Dzielny Oczak” to kolejna część przygód i perypetii o rodzinie Zezi. A prócz głowy rodziny i tatusia są w niej Zuzia, Giler i Oczak. Trójka dzieci, mądrych, acz bardzo różnych od siebie. Tym razem „wchodzimy w buty” Oczaka i stajemy mądrym, ambitnym chłopcem. Oczak ma dużo planów, ale żaden z nich nie przewiduje tego niefortunnego wypadku. Wyjazd na obóz kończy się wbiciem w stopę szkła. I niby nic wielkiego, ale trzeba wracać do domu, trzeba diametralnie zmienić plany i zamiary i pogodzić się z uziemieniem na kilka tygodni.
I nie będę tu zdradzać co i jak. Nie będę wprowadzać nikogo pod dach rodziny Oczara. Nadmienię jednak ochoczo, że warto wejść i poczuć się tak dobrze, jak u siebie, we własnym domu i we własnym kącie, w otoczeniu prze-miłych ludzi.
Jest to kolejna część serii przygód Zezi, choć tu pojawia się ona sporadycznie. Każda część to historia kogoś innego, tym razem na froncie mamy Oczara. Ambitnego młodzieńca, który – w przeciwieństwie do rówieśników – ma ambitne plany na siebie i swoją przyszłość. I gdyby nie ta jego... pasja życia i chęci działania... gdyby nie ta jego zarażająca wszystkich pogoda ducha... gdyby nie jego rodzice i przyjaciółki... bo, jak się okazuje - i one potrafią człowieka nie dość, że postawić na nogi, to jeszcze przywrócić mu chęć życia. A że do nowego domu naprzeciw wprowadza się nowa sąsiadka z dwoma wesołymi dziewczynkami, to już jak traf w toto lotka.
I choć nie znam wcześniejszych części, to nic nie stało to na przeszkodzie, by nie sięgać po tą, szóstą z kolei. Autorka od początku wyjaśnia kto z kim i dlaczego i wszystko staje się jasne. Zresztą, w treść tej książki szybko wchodzisz i zostajesz w niej, a raczej – chciałbyś zostać na dłużej, bo nagle się kończy, a ty chcesz dalej i więcej. I szukasz kolejnych stron, których niestety nie ma.
A do tego – muszę zdradzić czym jest wisienka na przysłowiowym torcie – rysunki Surena V. Świetne kreski, miłe dla oka, przykują uwagę każdego, nawet takiego, co to na nic nie zwraca uwagi i na niczym dłużej nie zatrzymuje wzroku.

A na kolejne pisarskie poczynania Agnieszki Chylińskiej czekam...

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca