Piękni, młodzi i bogaci...

Okładka książki Piękni, młodzi i bogaci... Jolanda Maloy
Okładka książki Piękni, młodzi i bogaci...
Jolanda Maloy Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Poligraf
2019-11-14
2017-09-14

„Piękni, młodzi i bogaci” to prawdziwe literackie arcydzieło! Książka Jolandy Maloy wciaga od pierwszej strony, zapewniając niezapomniane doznania czytelnicze. Bohaterowie, ich miłość, przyjaźń i zdrada splecione są w fascynującą historię osiemnastowiecznej Francji.
Czy istnieje życie po życiu? To pytanie przewija się przez kolejne biografie, tworząc niezwykłe narracyjne bogactwo.

Maloy ukazuje tajemnice ludzkiego losu, a jej solidna proza obyczajowa oddziałuje głęboko na czytelnika.
W trakcie lektury pojawiają się intrygi, które dodają pikanterii opowieści, wciągając nas jeszcze bardziej. Książka nie tylko porusza, ale również zmusza do refleksji nad własnym życiem.

To nie tylko romantyczna saga, ale także podróż w głąb ludzkiej duszy. Autorka doskonale balansuje między emocjami bohaterów a pejzażem społecznym epoki.
Dla miłośników historii i świetnej prozy, ta książka to absolutne must-read! Nie można przejść obok niej obojętnie - to literatura, która zostaje na długo ☺️.

„-Niekiedy wydaje mi się, że biedacy potrafią cieszyć się błahostkami, a my nie. Często nie doceniamy tego, co posiadamy.
-Myślisz, że mamy większe wymagania, jeśli chodzi o poczucie szczęścia?”

Czasy arystokracji dla wielu wydają się czasami dobrobytu i spędzaniu chwil na przyjemnościach. Po części tak było, lecz im bardziej zagłębimy się w ten świat, to wyda nam się czarno biały, a nie kolorowy.

Siostry Henrietta i Juliette podczas powrotu z pałacu markiza Armanda zostają napadnięte przez zbójów. Ratunek przychodzi niespodziewanie ze strony braci Paula i Pierre. Spotkanie to rozpoczyna wędrówkę naszych bohaterów przez życie i podejmowanie trudnych decyzji.

Autorka na wstępie zasypuje nas dużą ilością postaci. Wiadomo, że czytelnik musi się nauczyć, kto kim jest i co go łączy z innymi. Sprawiło to, że początkowe rozdziały szły mi opornie. Dopiero po jakiejś jednej trzeciej książki, zamiast skupiać się na bohaterach, zaczęłam zagłębiać się bardziej w akcję.

Pojawiły się intrygi, tajemnice, próby morderstwa, walka o tytuły i majątek. Rozkręciło się na dobre i od razu o wiele lepiej mi się czytało. Ciekawiło mnie jaki finał znajdą niektóre wątki.

Miałam już nawet swoich faworytów, którym kibicowałam. Nie wszystko poszło po mojej myśli, lecz nie było znów tak tragicznie.

Podobał mi się pomysł, aby umieścić w fabule wątek machiny podświadomości. Dzięki niej mogliśmy poznać wspomnienia i niekiedy poprzednie wcielenia różnych postaci. Okazuje się, że niektórzy z nich byli spokrewnieni lub pozostawali ze sobą w związku w tamtym życiu.

„Możemy dowiedzieć się czegoś, czego wolelibyśmy nie wiedzieć. Jednak wszystko, co ujrzymy w trakcie tego seansu, z pewnością nie dzieje się bez przyczyny”.

Rozdziały miały swoje nazwy, lecz nie było wiadomo, kogo akurat myśli poznajemy. Troszkę mi to przeszkadzało i za to mały minus. Ogólnie styl autorki był przyjemny dla mnie.

Zakończenie pozostawiło mnie w zapytaniu co dalej? Autorka urwała w bardzo ważnym momencie. I chętnie dowiem się, jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

-Myślisz, że mamy większe wymagania, jeśli chodzi o poczucie szczęścia?”

W kolejce na przeczytanie czeka cała sterta książek, dlatego nie zwlekając, piszę do Was kilka słów na temat najświeższej lektury, abym mogła spokojnie zasiąść do następnej książki. Tym razem moją uwagę zwróciła książka Jolandy Maloy, a dokładnie to pierwszy tom serii Piękni, młodzi i bogaci, który jest wznowieniem. Książka miała już swoją premierę ok. 5 lat temu. Między innym ten fakt wpłynął na moją decyzję o jej przeczytaniu.

Książka poświęcona jest grupie młodych osób, których łączą więzy krwi, więzy przyjaźni oraz więzy małżeńskie. Jak się jednak okazuje łączy ich też coś więcej – pokrewieństwo dusz. Ich losy przez wieki krzyżowały się wielokrotnie. I to właśnie jest główny wątek tej historii. Autorka zabiera nas w podróż w czasie do dawnej Francji. Dzięki lekturze mogłam gościć na francuskich balach, poznać zwyczaje oraz stroje popularne w tamtych czasach, jak również sposób wysławiania się, który od zawsze mnie zadziwia.

Mając na uwadze słowa skierowane przez autorkę, liczyłam na interesującą historię, pikantny watek miłosny i kochanków, którzy odnajdą się nieważne w jakim wcieleniu. Książka, mimo że umiliła mi czas, nie spełniła wszystkich moich oczekiwań. Nie wzbudziła ona takich emocji, na jakie liczyłam. Podczas lektury cały czas czekałam na rozwój wydarzeń, na przyspieszone bicie serca. Coś, co wydarzy się, abym chciała poznać ciąg dalszy. Niestety w historii brakowało mi pikanterii. I mogę tylko mieć nadzieję, że historia rozwinie się w następnych tomach. Jednak mając na uwadze to, co zostało mi zaprezentowana w czytanym tomie, obawiam się, że nie mogę liczyć na zbyt wiele chwil uniesień i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ale nadzieja umiera ostatnia, więc…

Podobał mi się za to wątek podróży w czasie, poznawania przeszłości, swego rodzaju powrotu do niej, ale z zastrzeżeniem. Małym. Mimo wszystko brakowało mi emocji, żaru i magii.

Reasumując: niestety zdarza się, że książka, choć budząca duże zainteresowanie, może nie spełnić naszych oczekiwań. Ważnym jest jednak, aby nie zniechęcać się, tylko poznawać ją, strona po stronie. Ja właśnie tak postąpiłam i cieszę się, że mogłam poznać losy Pięknych, młodych i bogatych. Mam jednak obawy co do tego, co może wydarzyć się dalej i muszę się zastanowić, czy skuszę się na kontynuację. Czy wygra ciekawość, czy wrażenia po pierwszym tomie? Pamiętajcie jednak, że o tym, czy książka jest ciekawa, decydują nasze indywidualne odczucia. Dlatego decyzję czy warto ją przeczytać, zostawię Wam, bo może Was zachwyci bardziej niż mnie.

Co myślicie o reinkarnacji, o wędrówce dusz? Myślicie, że dwie dusze, dwa serca, które pokochały się w przeszłości, w innym wcieleniu, mają szansę znów się spotkać?
Przyznam, że to ciekawe zagadnienie i właśnie na nim oparła swoją sagę Piękni, młodzi i bogaci Jolanda Maloy. "Róże i szpady" to jej pierwsza część.
Francja, początek XVIII wieku. Juliette szykuje się do ślubu z Armandem, którego kocha. Gdy na jej drodze staje przystojny muszkieter, losy całej trójki splatają się ze sobą na wieki.
Lubię powieści kostiumowe, w których występują piękne damy i przystojni mężczyźni. Ale kostiumowej powieści z wędrówką dusz i miłością karmiczną, jeszcze nigdy nie czytałam. I przyznam, że naprawdę wciągnęła mnie ta historia.
Czego tu nie ma...jest miłość, troska, zauroczenie, pożądanie, spiski, zdrady...tyle się w niej dzieje, że naprawdę trudno książkę wypuścić z rąk.
Poza tym mamy tu wyrazistych, charakternych bohaterów, z ich wadami i słabościami. Ale w większości są sympatyczni, choć zdarza im się błądzić.
Zaciekawił mnie pomysł autorki na fabułę i nie ukrywam, że czekam teraz na kolejny tom.
Polecam i Wam. Myślę, że może Was zaciekawić.

Francja, początek XVIII wieku. Juliette szykuje się do ślubu...

Drogi Czytelniku...

Przypadkowe spotkanie? Oczywiście.
Hrabianka? Obecna.
Markiz? Jest.
Aranżowane małżeństwo? Jasne.
Ujmujący muszkieter? Pewnie.
Poryw serca kontra przeznaczenie? Tak.
Francuskie winnice w tle? Znajdą się.
Barokowy przepych? Oj, tak.
Emocje? Jak najbardziej.
Wewnętrzne rozdarcie? Będzie.
Napad i ratunek? Będą.
Masońskie bractwa? Obecne.
Porwanie, otrucie? Cóż...
Tajemnice? Tak.
Zdrady, zazdrość? Znajdą się.
Strach i odwaga? Będą.
Pewne głupie pomysły? Niestety, przynajmniej do czasu.
Między innymi właśnie taką mieszankę serwuje nam Jolanda Maloy w swojej debiutanckiej książce pod tytułem „Piękni, młodzi, bogaci. Część 1. Róże i szpady”.
Jaki osiągnęła efekt? By poznać odpowiedź na to pytanie, jak zawsze odsyłam do lektury, książki oczywiście.
Jest to pierwszy tom cyklu Piękni, młodzi i bogaci (nazwa robocza).

Miło było przenieść się do świata Juliette, Armanda, Filipa, Paula, Michaela, Jeana, Pierre'a, Henrietty, Francouisa, Natalie, Isabeli, Antuanette, Elaine, Luizy i innych.

Na pewno zastanawiacie się jakie są moje odczucia po lekturze.
Już odpowiadam.

Po pierwsze, bohaterowie. Są dobrze wykreowani, zróżnicowani i dość interesujący. Niestety nie polubiłam tu nikogo. Chociaż chwilami było blisko, przynajmniej jeżeli chodzi o Juliette.
Nie napiszę jednak dlaczego. Nie chcę zdradzać za dużo.

Po drugie, fabuła. Nie chcę nikomu zdradzać tu szczegółów, jednak powiem, że nie jest to prawdziwy rollercoaster, przynajmniej dla mnie. Muszę przyznać, że akcja rozkręca się swoim tempem. Mimo to do samego końca wcale nie było spokojnie. Autorka serwuje nam emocje sporymi porcjami. Troszkę brakowało mi tu zaskakujących zwrotów akcji (nie one były tu jednak kluczowe),lecz wywoływania w nas skrajnych uczuć i problemów, którymi obarczone są na każdym kroku nasze persony już nie.

Po trzecie, styl. Książka napisana jest lekkim językiem, pomimo specyficznych zwrotów (dostosowanych do czasów i warstwy społecznej, w których toczy się akcja),przystępnym dla każdego. To uprzyjemnia czytanie. Za to daję plusa.

Po czwarte, zakończenie. Warto do niego dotrzeć, było dość interesujące i nie do końca oczywiste. Zachęca do sięgnięcia po ciąg dalszy. Za to również przyznaję plusika.

Po piąte, klimat dawnych czasów. Autorka barwnie i w ciekawy sposób oprowadza nas po Francji z czasów 1739 roku i 'pokazuje' jak się wtedy tam żyło. Chwilami niemal czułam jakbym sama się tam przeniosła, to było fajne. Leci za to następny plusik.

Powieść nie do końca jest lekką lekturą do poduszki.

Opowieść pokazuje, że serce nie sługa, a miłość nie patrzy ani na status, ani na pochodzenie, ani na wiek...

Książka może nie w każdym momencie czyta się sama. Historia nawet wciąga, jednak nie do końca sprawia, że chce się być częścią życia naszych bohaterów, mimo to nie chciałam opuszczać go aż do ostatniej kropki, przynajmniej w tej części.

Autorce bardzo dziękuję za tę przygodę. :)
Chętnie sięgnę po kontynuację. :)

Ogólna ocena - 9/10. :)

Hrabianka? Obecna.
Markiz? Jest.
Aranżowane małżeństwo? Jasne.
Ujmujący muszkieter? Pewnie.
Poryw serca kontra przeznaczenie? Tak.
Francuskie winnice w tle? Znajdą się.
Barokowy przepych? Oj, tak.
Emocje? Jak najbardziej.
Wewnętrzne rozdarcie? Będzie.
Napad i ratunek? Będą.
Masońskie bractwa? Obecne.
Porwanie, otrucie?...

Czym jest bratnia dusza? Czy miłość jest nam przeznaczona, czy wybieramy pod wpływem chwili? Czy istnieje życie po życiu, kolejne biografie, które są kontynuacją uprzednich? Arcyciekawa, głęboka książka i solidna proza obyczajowa.

Książka lekka, przyjemna i wciągająca. Myślę, że każdemu przypadnie do gustu bo sporo się w niej dzieje.

Świetna książka na zimowe popołudnia. Lekka, ale bardzo interesująca. Jeśli nie znacie to koniecznie musicie przeczytać! Daję głowę, że historia wciągnie Was od pierwszych stron :)

Propozycja, którą czyta się naprawdę przyjemnie. Historia bohaterów I styl narracji - super! Trzeba mieć dar pisarski żeby tak wciągnąć czytelnika.

• 2017
  • Samodzielne
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • Przeczytane 2021
  • 00Banda

Dodaj cytat z książki Piękni, młodzi i bogaci...