To nie jest hip-hop. Rozmowy II

Okładka książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II Jacek Baliński, Bartek Strowski
Okładka książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II
Jacek BalińskiBartek Strowski Wydawnictwo: No Dayz Off Cykl: To nie jest hip-hop. Rozmowy (tom 2) muzyka
muzyka
To nie jest hip-hop. Rozmowy (tom 2)
No Dayz Off
2019-09-27
2019-09-27
hip-hop muzyka wywiad rap To nie jest hip hop

Okładka książki Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia Przemek Corso, Sebastian Salbert
Rahim. Ludzie ... Przemek Corso, Seba...
Okładka książki Tajemnica Spotify. Muzyczna rewolucja Sven Carlsson, Jonas Leijonhufvud
Tajemnica Spot... Sven Carlsson, Jona...
Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Sebastian Mila... Sebastian Mila, Les...
Okładka książki Franek. Prawdziwa historia łowcy bramek Tomasz Frankowski, Piotr Wołosik
Franek. Prawdz... Tomasz Frankowski, ...

Drugi tom jest naturalną kontynuacją części pierwszej. Kolejna duża porcja wywiadów z ludźmi ze środowiska hip-hopowego w Polsce. Zdecydowanie najciekawsza była rozmowa z Wilkiem, w której bardzo się otworzył, ale ciekawym rozmówcą okazał się też Matheo, Oskar czy realizator Staszek Koźlik. Bardzo szybko się czytało, trochę mniej ciekawi rozmówcy niż w pierwszym tomie. Czas na kolejne części.

Świetny, równy pierwszemu tomowi poziom, przy czym dobór gości podobał mi się znacznie bardziej. Z rozmów, które warto zaznaczyć, to z pewnością te z Guralem, Matheo, Oskarem (!),Rasem, Sobotą, Wilkiem i wreszcie z Taco Hemingwayem. To zresztą było ciekawe doświadczenie, zobaczyć, że jeden z największych rapowych artystów ostatniej dekady ma podobne podejście do życia, wrażliwość i problemy, co ja. Drugi tom utwierdza mnie jeszcze w przekonaniu, że w życiu nigdzie nie trzeba się spieszyć. Skoro Sobota po 30-tce wrócił mieszkać z rodzicami, to na wszystko jeszcze jest czas.

Dosyć ciekawa lektura, na pewno pozwala zajrzeć nieco wnikliwiej do świata hip-hopu osobom, które niezbyt interesowały się artystami obecnymi w książce.
Co do gości to nie do końca rozumiem kilku wyborów, aczkolwiek to jest kwestia subiektywna, a sam autor przed każdym wywiadem odpowiada na pytanie dlaczego akurat ten bądź ci artyści zostali przez niego wybrani.

Książka jest pięknie wydana a stylistyka bardzo spójna. Niebieskie akcenty i wzory umilają lekturę, a jednocześnie nic z warstwy graficznej nie przytłacza. Zdjęcia artystów również stoją na wysokim poziomie i ukazują ich w pełnej krasie.

Momentami brakowało mi trudnych, dociekliwych pytań, które doceniliby czytelnicy bardziej zaznajomieni z twórczością konkretnych raperów.
Niektóre wywiady były tak dobre, że pozostawiły mnie z poczuciem wyraźnego niedosytu, brakowało mi jeszcze kilku pytań, zwłaszcza takich rozwijających wątki poruszone we wcześniejszych wypowiedziach. Jednakże inne wywiady zdawały się przelatywać przez tematy bez większej refleksji i pochylenia nad poruszanymi kwestiami.

Ostatecznie uważam, że książka, czy też spis wywiadów jest nierówny, zarówno pod kątem zadawanych przez autora pytań, jak i odnoszenia się przez niego do odpowiedzi gości w kolejnych zagadnieniach. Mimo wszystko jest to ciekawa lektura i poza pojedynczymi wywiadami nie żałuję czasu spędzonego na czytaniu.

Książka...

Opinię mam taką samą jak o części pierwszej: Bardzo dobre wywiady. Nieszablonowe, skonkretyzowane i spersonalizowane. Autorzy skupili się na tym, by każdego bohatera przedstawić z tej strony, z jakiej większość słuchaczy nie zna. Środowisko hip-hopowe często oceniane pochopnie kryje nierzadko oczytane, charakterne osoby z wielkim sercem. Ulubione wywiady: Oskar, Mes, Taco.

Pierwsza pozycja była dobra, ale ta - zdecydowanie fenomenalna.

Od razu widać, że autorzy odrobili lekcję z wydania pierwszej części i w drugiej wszystko gra na wiele wyższym poziomie - począwszy od doboru jeszcze ciekawszych gości, przez zadawanie jeszcze trafniejszych pytań, aż po cały układ graficzny wydania. Autorzy ponownie oddają nam w ręce porządny kawał historii spisany i przegadany w formie naprawdę wyjątkowych rozmów. Dodatkowego smaczku dodają niektórzy z gości, choćby takich jak Taco Hemingway, którzy to wywiadów udzielają rzadko i niechętnie.

Każda chwila spędzona z tą książką to z pewnością czas wartościowy. I to nie tylko dla fana hip-hopu.

Pierwsza pozycja była dobra, ale ta - zdecydowanie fenomenalna.

W skrócie kawał dobrej roboty, czytało się świetnie, a rozmowy nie nudziły. Więcej niż parokrotnie zostałem zaskoczony w rozmowie z kimś kogo jestem fanem - okazywało się, że jednak czegoś z jego dotychczasowej przygody nie byłem świadomy. Ciekawie też poznawało się historię osób, których poczynań nie śledzę, albo nie byłem świadomy.

Tak jak przy poprzedniej części, ksiązka stanowi doskonałe źródło wiedzy dla wszystkich fanów polskiego hip-hopu. Część wywiadów bardzo ciekawe, a niektóre mniej interesujące (ale może bierze się to stąd, że po prostu niekoniecznie interesuje mnie dorobek artystyczny pewnych raperów). Średni stosunek cena-jakość.

Świetna, jeszcze lepsza od poprzedniej.

Świetna, jeszcze lepsza od poprzedniej.

Tom drugi równie fenomenalny, jak pierwszy!

Tom drugi równie fenomenalny, jak pierwszy!

Bardzo dobry dobór osób do wywiadów w tej części. Mam jeszcze jeden lub dwa wywiady do dokończenia, ale i bez tego jest lepiej niż w pierwszej części.

• Muzyka

Dodaj cytat z książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II