Bradl tom 4

Okładka książki Bradl tom 4 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Okładka książki Bradl tom 4
Marek OleksickiTobiasz Piątkowski Wydawnictwo: Egmont Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego Cykl: Bradl (tom 4) komiksy
komiksy
Bradl (tom 4)
Egmont Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego
2019-10-02
2019-10-02
II wojna światowa historia Kazimierz Leski Bradl szpieg komiks

Okładka książki Bradl. Cykl II Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Bradl. Cykl II Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Zapalić „Pochodnię” Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Bradl tom 5 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Bradl tom 5 Marek Oleksicki, To...

Okładka książki Tyler Cross. Angola Fabien Nury, Bruno Thielleux
Tyler Cross. A... Fabien Nury, Bruno ...
Okładka książki Bradl tom 3 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Bradl tom 3 Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Conan Wydanie Zbiorcze Tom 2 - Miasto Złodziei Kurt Busiek, Tomás Giorello, Michael Wm. Kaluta, Mike Mignola, Cary Nord, Timothy Truman
Conan Wydanie ... Kurt Busiek, Tomás ...
Okładka książki Katanga 2 - Dyplomacja Fabien Nury, Sylvain Vallée
Katanga 2 - Dy... Fabien Nury, Sylvai...
Okładka książki Złoto i krew. 1 - Zew morza; 2 - InchAllah Fabien Bedouel, Merwan Chabane, Maurin Defrance, Fabien Nury
Złoto i krew.... Fabien Bedouel, Mer...
Okładka książki Bitwa. Od Essling do Waterloo Ivan Gil, Patrick Rambaud, Frédéric Richaud
Bitwa. Od Essl... Ivan Gil, Patrick R...

Nowe dwie opowieści, w tym jedna z Krystyną Skarbek. Trzyma poziom, byle tak dalej.

Serię "Bradl" wychwalam od samego początku jej istnienia i nadal będę to robić. Czemu? Bo warto. Po prostu warto, gdyż jest napisana oraz narysowana genialnie, a do tego w każdym tomie znajduje się ciekawe opracowanie historyczne. Tym razem padło na rolę kobiet w AK i ogólnie działaniach wywiadowczych na terenie Generalnej Guberni. Przedstawiono ich działania, zagrożenia z którymi musiały się zmierzyć oraz pokrótce biografię kilku najistotniejszych działaczek. Wywodziły się z naprawdę różnych grup społecznych, od mieszczanek po zamożne arystokratki. Ryzykowały życie w walce z okupantem, a część z nich zapłaciła najwyższą cenę. Ten odcinek właśnie o tym opowiada. O poświęceniu i kosztach, jakie niosła z sobą wojna.

Głównym tematem całej sprawy jest zaginiona, całkiem pokaźna ilość gotówki. Każda ze stron konfliktu potrzebowała pieniędzy, każda przekupywała, kupowała i płaciła swym kontaktom. Na wojnie bowiem się zarabia, a przynajmniej niektórzy na tym zyskują. Dlatego gdy w grę wchodzą pieniądze, do tego spore, wielu ludzi jest gotowych zabić, aby się do nich zbliżyć. Warto też zaznaczyć, ze w takich sprawach kobiety, szczególnie potrafiące korzystać z swego seksapilu, stają się śmiertelna bronią. Nie inaczej było w tym wypadku, choć czasem i tak przychodzi niektórym zapłacić wysoką cenę, za pojedyncza przysługę.

Z ważniejszych kobiecych postaci historycznych mamy tutaj przedstawioną Krystynę Skarbek. Była polką i szpiegiem pracującym dla brytyjskiego SOE. Jej umiejętności oraz uroda sprawiały, że agencja nieraz przypisywała jej bardzo niebezpieczne i poufne misje. Podobnie jak w opisanej tu przygodzie, gdzie miała dowiedzieć się, co się stało z zaginioną gotówką. Nie uchroniło to jej, jak i wielu innych polskich żołnierzy, przed demobilizacją w kwietniu 1945. Gdy stała się zbędna dla Brytyjczyków, została odprawiona z mizernymi 100 funtami i skazana na marnie płatną pracę na terenie Anglii. Była pokojówką, sklepową, czy telefonistką do końca swego, dość krótkiego, życia. Zmarła bowiem 15 czerwca 1952 roku od ciosu nożem, gdy odrzuciła zaręczyny.

Z pewnością Krystyna Skarbek oraz wiele innych polskich kobiet walczących podczas II Wojny Światowej, były postaciami niezwykle barwnymi, odważnymi i nietuzinkowymi. Szkoda, że dopiero teraz zaczyna się o nich mówić. Po wojnie niestety ich los był najczęściej tragiczny. Zdane na siebie, niechciane, nie mogły wrócić do okupowanej przez Rosjan Polski. Niech teraz pamięć o ich poświęceniu nie zniknie. Niech wróci i lśni, ku przestrodze przyszłych pokoleń.

1953

Paradoksalnie od pewnego czasu tytułowy bohater staje się drugoplanową we własnej serii. Więcej miejsca poświęca się innym bohaterom. Czy jednak jest to na pewno złe rozwiązanie?

W pierwszej połowie tomu w opowieści „W tym dniu ukończyłem trzydziesty szósty rok życia” główny bohater wyjeżdża poza Warszawę, żeby odnaleźć ładunek ukryty jeszcze w czasie kampanii wrześniowej. Towarzyszy mu Brat Antoni. Równocześnie pokazywaną są retrospekcje z 1939 r.

Historia jest kolejną genezą jednej z postaci. Retrospekcje pokazują jak Brat Antoni służył w wojsku i wstąpił do konspiracji. Całkiem efektownie udaje się tu ukazać precyzję działań zarówno pierwszych Muszkieterów, jak i polskiego wojska – przywodzi to na myśl lekko przesadzone filmy sensacyjnego. Jednakże udaje się uniknąć tandety wprowadzając pewne bardziej ponure elementy, gdzie bohaterowie muszą zlekceważyć rozkazy przełożonych na rzecz zachowania się po ludzku. Trochę szkoda, że przy okazji niewiele dowiadujemy się o cechach charakteru samego Antoniego.

Trochę gorzej wypada warstwa „współczesna”. Misja Leskiego i Antoniego idzie zdecydowanie za gładko i przez to nie budzi żadnych emocji. Bardziej interesujące są dwie ostatnie strony przedstawiające nowego sojusznika Witkowskiego.

Druga historia czyli „Vesperale” wprowadza postać agentki brytyjskiego wywiadu Krystynę Skarbek. Inżynier Witkowski usiłuje nakłonić ją do współpracy. Równocześnie Maria Grocholska zostaje wysłana z niebezpieczną misją.

Jak sugeruje opis, opowieść ta powinna skupiać się na kobiecych postaciach. Bardzo podobało mi się ukazanie zaradności i skuteczności Krystyny Skarbek. Szkoda tylko, że to wszystko pokazane jest jedynie w retrospekcjach i bohaterka nie odgrywa bardziej aktywnej roli w głównej historii. Z kolei zaskakująco przejmujący okazuje się wątek Marii Grocholskiej. Początkowo wydaje się, że będzie to kolejna misja jakich wiele. Jednakże już refleksje tej postaci na temat tego, co będzie robić po wojnie dają do myślenia. Nie spodziewałem się, że typowa femme fatale wzbudzi we mnie aż takie uczucia.

Rysunki Marka Oleksickiego jak zawsze dają radę. Całkiem czytelnie ukazuje retrospekcje, zarówno te bardziej dokładne, jak i te, które przedstawiają wydarzenia w telegraficznym skrócie. Jest przy tym bardzo dynamicznie, a mimiki twarzy postaci jest bardzo ekspresyjna. Czasami jednak rysownik stosuje trochę za grubą kreskę, przez co niektóre sceny wyglądają nienaturalnie.

Komiks poprzedza wstęp autorstwa Clare Mulley. Przedstawia ona pokrótce historię polskich kobiet w służbach specjalnych podczas II wojny światowej. Są to często fascynujące opowieści i jestem zaskoczony, że przykłady te nie są bardziej rozpopularyzowane. Szkoda tylko, że jedynie jedna z postaci pojawia się w samym komiksie, ale opowieść stara się być zgodna z historią, więc ciężko to traktować jako zarzut.

Tom ten jest kolejnym porządnym odcinkiem serii. Można tu było wprawdzie poświęcić więcej miejsca na przedstawienie charakterów poszczególnych bohaterów, ale nadrobione to jest sprawną narracją. Warto się zapoznać.

Tytuły takie jak „Bradl” są niewątpliwie potrzebne na komiksowej mapie Polski. Bo choć dbanie o pamięć historyczną nie dla każdego jest równie ważne, to warto jednak pamiętać o swoim dziedzictwie i przybliżać masowemu odbiorcy chwalebne karty historii, zwłaszcza, że jako naród, Polacy niejednokrotnie wykazywali się niesamowitą niezłomnością i siłą ducha. O takiej właśnie sile opowiadają kolejne zeszyty „Bradla”, który na swój własny, z pewnością trochę uatrakcyjniony względem rzeczywistości sposób, przedstawia czytelnikowi perypetie tytułowego konspiratora oraz innych ludzi walczących o wolną Polskę.

Gdy na horyzoncie pojawia się możliwość zorganizowania funduszy na dalszą działalność Muszkieterów, Stefan Witkowski wysyła swojego starego przyjaciela wraz z Kazimierzem Leskim na misję. Mężczyźni mają zlokalizować pieniądze i pozyskać je na potrzeby swojej organizacji. W Warszawie pojawia się także Krystyna Skarbek, działająca dla Wielkiej Brytanii szpieg, która próbuje przekonać Witkowskiego do podjęcia współpracy z brytyjskim wywiadem. Mężczyzna, choć początkowo takiemu rozwiązaniu niechętny, zmuszony okolicznościami zaczyna je mocno rozważać.

W odróżnieniu od poprzednich albumów, ten utrzymany jest raczej w dość powolnym tempie. Nie akcja stoi tu na pierwszym planie, ale swego rodzaju budowanie backgroundu. Tym razem scenarzysta przyjrzał się bowiem nie stricte sensacyjnej stronie działania konspiratorów, ale zwrócił uwagę na jego bardziej przyziemny aspekt – finanse. Skądś trzeba było przecież brać fundusze na działalność niepodległościową. Piątkowski przedstawił intrygującą opowieść, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, i nad którą unosi się poetycki duch. To niecodzienne podejście do tematu walki niepodległościowej, ale właśnie to oderwanie od utartych schematów sprawia, że całość czyta się z rosnącym zaciekawieniem.

Mimo niezbyt dużej objętości komiksu (liczy on tylko 64 strony, z których kilka trzeba odjąć na pojawiające się w albumie dodatki – do nich dojdę zresztą niebawem),na lekturze trzeba się skupić. Tobiasz Piątkowski miesza wątki, nieco plącze chronologię i pokazuje wydarzenia widziane oczami różnych postaci. Początkowo może to przysporzyć niektórym czytelnikom pewnych trudności z przyswojeniem fabuły, jednak dosyć szybko powinny one zniknąć, wówczas poszczególne sceny przynoszą sporą satysfakcję czytającemu. Istotny jest tu także wątek pewnych konfliktów wśród różnych organizacji konspiratorskich. Muszkieterowie chcieli być niezależni, przez co zdarzało im się wejść na kurs kolizyjny z innymi niepodległościowymi organizacjami. Ten motyw odgrywa zresztą dość istotną rolę i współgra z wątkiem organizowania funduszy na dalszą działalność.

Ten tom jest dosyć nietypowy z tego względu, że uwaga autor nie skupia się tak bardzo jak wcześniej na tytułowym bohaterze. Jasne, występuje on nadal na pierwszym planie (przynajmniej w otwierającym album zeszycie),ale nie odgrywa kluczowej roli dla wydarzeń. Jest tym razem bardziej towarzyszem pozostałych postaci i ich tłem. To dobry manewr, pozwala bowiem poznać innych konspiratorów, w tym jednego z bliskich współpracowników Stefana Witkowskiego oraz kilka ważnych dla ruchu oporu kobiet, w tym Krystyny Skarbek, działającej dla Wielkiej Brytanii szpieg.

Motyw kobiet-konspiratorek jest zresztą tematem wstępu komiksu, pisanego przez Clare Mulley, autorkę książek traktujących o historii. W jej tekście zostaje nam pokrótce nakreślony rys historyczny okresu, w którym rozgrywa się fabuła komiksu i przybliżona rola płci pięknej w organizacjach wolnościowych działających na terenie okupowanej Polski. Autorka obala kilka mitów i w ciekawy sposób pisze o tych, o których nader często pisze się zbyt mało. Co do rysunków Marka Oleksickiego – są w znacznej mierze miłe dla oka i nie odstają jakością od tego, co widzieliśmy wcześniej. Kolejne kadry powstały na bazie prostokątów, nie celują w zbytnią ekstrawagancję, uwagę czytelnika starają się przykuć rzetelnością wykonania. Jedynym mankamentem były dla mnie momentami (ale tylko momentami) nieco zbyt podobne twarze niektórych bohaterów.

Czwarty tom „Bradla” w niezwykle udany sposób pokazuje historię naszego kraju w bardzo trudnym dla niego okresie. Autor odkrywa tu karty, które dla wielu czytelników będą niezwykle interesujące, i które pokażą im, że o przeszłości można mówić w atrakcyjny sposób i opakować tę opowieść w równie atrakcyjną wizualną formę. Od samego początku jest to zresztą projekt na wysokim realizacyjnym i merytorycznym poziomie, nie inaczej jest także w najnowszym albumie. Miło by było, gdyby kiedyś wszystkie odsłony tej serii ukazały się zbiorczo w twardej oprawie. Z pewnością ta historia na to zasługuje.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2020/03/bradl-tom-4-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Arena Horror - http://arenahorror.pl/ARENA_HORROR/komiksy/bradl_4.HTML

Jak dotąd najlepszy zeszyt. Pokazano w nim trudy konspiracji i walki o przetrwanie nie tyle z okupantem co z konkurencyjnymi organizacjami chcących przejąć kontrolę nad Muszkieterami. Dodatkowym smaczkiem jest bardzo ciekawy wstęp z Krystyną Skarbek w roli pierwszej.

𝗧𝗥𝗢𝗖𝗛Ę 𝗞𝗢𝗕𝗜𝗘𝗖𝗘𝗚𝗢 𝗣𝗜𝗘𝗥𝗪𝗜𝗔𝗦𝗧𝗞𝗔 𝗡𝗔𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗔 𝗪 𝗣𝗢𝗗𝗭𝗜𝗘𝗠𝗡𝗘𝗝 𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗭𝗔𝗖𝗝𝗜 !
Kobieta, o której Leski wolałby nie pamiętać, powraca i odegra znaczącą rolę.
Rysunki Marka Oleksickiego wciąż zachwycają 😉👍
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝗧𝗥𝗢𝗖𝗛Ę 𝗞𝗢𝗕𝗜𝗘𝗖𝗘𝗚𝗢 𝗣𝗜𝗘𝗥𝗪𝗜𝗔𝗦𝗧𝗞𝗔 𝗡𝗔𝗠𝗜𝗘𝗦𝗭𝗔 𝗪 𝗣𝗢𝗗𝗭𝗜𝗘𝗠𝗡𝗘𝗝 𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗭𝗔𝗖𝗝𝗜 !
Kobieta, o której Leski wolałby nie pamiętać, powraca i odegra znaczącą rolę.
Rysunki Marka Oleksickiego wciąż zachwycają 😉👍
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !