rozwińzwiń

Bradl. Cykl II

Okładka książki Bradl. Cykl II Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Okładka książki Bradl. Cykl II
Marek OleksickiTobiasz Piątkowski Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Bradl. Cykl II (tom 1) komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Bradl. Cykl II (tom 1)
Tytuł oryginału:
Bradl. Cykl II
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2023-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-27
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328170087
Tagi:
komiks opowieść graficzna II Wojna Światowa
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Zapalić „Pochodnię” Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 5,9
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 6,1
Ekspozytura „R... Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Bradl tom 5 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 6,5
Bradl tom 5 Marek Oleksicki, To...
Okładka książki Bradl tom 4 Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Ocena 7,0
Bradl tom 4 Marek Oleksicki, To...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,6
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łukasz Bogacz, Daniel Chmielewski, Djief, Roman Gajewski, Gir, Piotr Herla, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jacques Lob, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Niewiadomski, Daniel Odija, Yanick Paquette, Tomasz Piorunowski, Mark Russell, Antoni Serkowski, Liam Sharp, Wojciech Stefaniec, Marko Stojanović, Jakub Topor, Jean Van Hamme, Robert Waga, Bernie Wrightson
Ocena 7,0
RELAX nr 45 Boris Bakliža, Łuka...
Okładka książki Flash: Misterne plany Jeremy Adams, Will Conrad, Fernando Pasarin
Ocena 6,0
Flash: Mistern... Jeremy Adams, Will ...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Świat Akwilonu: Magowie: Eragan. Tom 02 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 6,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
217

Na półkach:

Ten tom to w zasadzie preludium do pokazania kolejnego etapu w szpiegowskiej karierze Leskiego. Można powiedzieć, że dzieje się tu niewiele i wiele jednocześnie. Akcja pędzie jak na złamanie karku, choć faktycznie historia nieznacznie posuwa się naprzód. Mamy ciągłe przeplatanie bieżących i przeszłych wydarzeń, pokazujących zarówno przygotowanie do zadania, jak i retrospekcje Bradla. Powiem szczerze, że nawet znając poprzednie przygody głównego bohatera, czasem ciężko nadążyć za fabułą, przez strasznie nieuporządkowane rozstrzelenie między przeszłością a teraźniejszością. Panuje tutaj niestety scenariuszowy chaos, który w przypadku tej kreski jest mocno dostrzegalny.

Więcej przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2023/10/16/bradl-cykl-ii-tom-1-recenzja-komiksu/

Ten tom to w zasadzie preludium do pokazania kolejnego etapu w szpiegowskiej karierze Leskiego. Można powiedzieć, że dzieje się tu niewiele i wiele jednocześnie. Akcja pędzie jak na złamanie karku, choć faktycznie historia nieznacznie posuwa się naprzód. Mamy ciągłe przeplatanie bieżących i przeszłych wydarzeń, pokazujących zarówno przygotowanie do zadania, jak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1266
995

Na półkach:

Komiks to medium, które oferuje odbiorcy wiele dobrego i chyba tylko najwięksi ignoranci określają go mianem naiwnych historyjek dla dzieci. Wydaje mi się zresztą, że to nie jest kwestia ostatnich kilku lat, bo już dawno temu powieść graficzna wyszła z getta, przestała być kojarzona jedynie z superbohaterską nawalanką, a krytycy dostrzegli i docenili jego walory artystyczne i edukacyjne. Także dziś wiele tytułów udowadnia, że komiks nader często jest czymś więcej niźli rozrywką dla rozrywki – na polskim poletku idealnym przykładem takiego tytułu jest „Bradl”, dotyczący drugiej wojny światowej. Właśnie ukazał się pierwszy tom drugiej serii tego wartościowej serii.

Po rozpadzie Muszkieterów Kazimierz Leski otrzymuje nowe zadanie. Ma nawiązać kontakt z potencjalnymi sojusznikami na Zachodzie. Bradl podchodzi do misji nietypowo, bo przybiera tożsamość niemieckiego generała. Niezwykła odwaga czy jednak lekkomyślność? Wszystko zależy od efektów działań szpiega. Jeśli fortel się powiedzie, sprawa polska może zyskać wiele, jednak szybko może okazać się, że gra wcale nie jest warta świeczki. Pewne jest za to, że jest niebezpieczna, tym bardziej, że Leskiemu po piętach depcze agent Gestapo.

W „Bradlu” może podobać się fakt, że Tobiasz Piątkowski nie stara się na siłę usensacyjniać fabuły. Akcenty zostały położone zupełnie gdzie indziej i choć zapewne nie każdego to ucieszy, na pierwszym planie stoją wątki szpiegowskie, to są rozwijane w dość powolnym tempie, z głową i wyczuciem. Ten manewr doskonale buduje klimat i pokazuje, jak mocno trzeba było pogłówkować, żeby wywieść w pole przeciwnika i zyskać przewagę w niebezpiecznej grze wywiadów. To sprawia, że choć pierwsza odsłona drugiej serii „Bradla” nie mknie do przodu na łeb na szyję, to i tak nieustannie trzyma czytelnika w napięciu.

„Bradl” od samego początku robi dużo dobrego na polu atrakcyjnego wizualnie przedstawienia historii Polski. Nie mamy tu do czynienia z gloryfikacją klęski, zamiast tego scenarzysta pokazuje, jakiego ducha mają Polacy i jak mocno są w stanie się zmobilizować, kiedy zagrożona jest ich wolność i tożsamość. Aktywny opór wobec niemieckiego okupanta od samego początku został mocno wyeksponowany na kartach komiksu. I choć Kazimierz Leski jest jeszcze stosunkowo mało znany w powszechnej świadomości, to komiksy takie jak ten z pewnością swoje zadanie wykonają i sprawią, że Bradl (oraz inni członkowie ruchu oporu) stanie się bardziej rozpoznawalny. Bo z pewnością na to zasługuje.

Niezaprzeczalną wartością serii są kilkustronicowe „wstępniaki”, które przybliżają tło historyczne serii, dzięki czemu czytelnik może sobie wszystko poukładać w głowie i zrozumieć uwarunkowania historyczno-społeczne towarzyszące prezentowanym w komiksach wydarzeniom. Najnowszy „Bradl” dzieje się już nie w Polsce, lecz we Francji, gdzie okupacja niemiecka wyglądała nieco inaczej. Represje dotykające Francuzów nie przyjmowały formy tak bardzo ekstremalnej jak te, z którymi borykali się Polacy i Żydzi, ale i tak znacząco utrudniały codzienne funkcjonowanie każdego obywatela. Przedstawiający te okoliczności opis i zamieszczona na kilku stronach skromna ikonografia stanowią zarówno atrakcyjny, jak i potrzebny dodatek.

Ilustracje Tobiasza Piątkowskiego są tak samo fachowe, jak w każdym z poprzednich tomów. Prace są bardzo przejrzyste i miłe dla oka, a rysownik bardzo płynnie przechodzi między różnymi planami akcji. W wyraźny sposób rozgranicza kadry dziejące się w przeszłości i te mające miejsce w teraźniejszości. Brakuje mi w nich tylko lekkiej nutki niekonwencjonalności – wszystkie rozrysowano na planie prostokątów i kwadratów, jakby idealnie od linijki. Całościowo warstwa wizualna jest bardzo udana, ale nutka wizualnego szaleństwa byłaby interesującym urozmaiceniem.

Pierwsza odsłona drugiej serii „Bradla” zapowiada kolejny bardzo udany sezon. Choć to komiks poruszający tematykę szpiegowską i wojenną, został utrzymany w stosunkowo kameralnym tonie, co wypadło zaskakująco dobrze. Przyczepiłbym się może do objętości tego albumu – sześćdziesiąt stron to naprawdę mało, chętnie przeczytałbym coś dłuższego na podobny temat, napisanego przez tego scenarzystę. Dopóki nie ma jednak widoków na powstanie takiego tytułu, cieszę się lekturą „Bradla”, bo to naprawdę dobra rzecz.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2024/02/bradl-cykl-ii-tom-1-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/pfbid02UgGGHAeirs1kE878P2ieEGwAssGuEhsMxvSdi1UBUBgb1xY3RmxC7LrgvwkhKvBal

Komiks to medium, które oferuje odbiorcy wiele dobrego i chyba tylko najwięksi ignoranci określają go mianem naiwnych historyjek dla dzieci. Wydaje mi się zresztą, że to nie jest kwestia ostatnich kilku lat, bo już dawno temu powieść graficzna wyszła z getta, przestała być kojarzona jedynie z superbohaterską nawalanką, a krytycy dostrzegli i docenili jego walory artystyczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
374

Na półkach:

Bardzo ciekawie się ten nowy cykl "Bradla" zaczyna. Polski szpieg w niemieckim mundurze będzie oczywiście kojarzył się już niezmiennie z postacią Hansa Klossa, ale twórcy "Bradla" opowiadają swoją historię bez kompleksów, po swojemu. Mają ku temu solidne podstawy, bo Kazimierz Leski (Bradl) inaczej niż Janek (J-23) jest postacią prawdziwą. Chociaż akcji tutaj nie ma dużo (w sensie fizycznej konfrontacji),za to jest naprawdę sporo napięcia. Jest ono budowane dzięki świetnie przedstawionej psychologicznej wojnie nerwów. Bywa, że niedopowiedzenia łączą się niepostrzeżenie z ryzykownymi deklaracjami i wyznaniami. Bohaterowie przeżywając po ludzku emocje, godzą się na niebezpieczeństwo, wychodząc na chwilę ze swoich ról. Mimo relatywnie małej objętości całości, sporo tu ciekawych dodatków. Sebastian Pawlina opowiada o realiach okupowanych krajów Zachodu (Francji, Belgii czy Holandii),porównując je z okupowaną Polską. Dokumentacja zdjęciowa pokazuje zajęty przez Niemców Paryż. A na koniec wielbiciele komiksowego "know how" dostają parę szkiców i konceptów.

Bardzo ciekawie się ten nowy cykl "Bradla" zaczyna. Polski szpieg w niemieckim mundurze będzie oczywiście kojarzył się już niezmiennie z postacią Hansa Klossa, ale twórcy "Bradla" opowiadają swoją historię bez kompleksów, po swojemu. Mają ku temu solidne podstawy, bo Kazimierz Leski (Bradl) inaczej niż Janek (J-23) jest postacią prawdziwą. Chociaż akcji tutaj nie ma dużo (w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    3
  • Komiksy
    1
  • Wydawnictwa: Egmont
    1
  • Komiks
    1
  • Przeczytane 2023 (Komiksy)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bradl. Cykl II


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...

Przeczytaj także