Potęga magii. Mroczna baśń

Okładka książki Potęga magii. Mroczna baśń Liz Braswell
Okładka książki Potęga magii. Mroczna baśń
Liz Braswell Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mroczna baśń fantasy, science fiction
Mroczna baśń
A Whole New World
Egmont Polska
2019-10-30
2019-10-30
2016-03-29
Małgorzata Fabianowska

Mam wrażenie, że książki z serii Mroczna baśń są bardzo nierówne 🙈 W sumie nie powinnam się niby temu dziwić, bo są pisane nie przez jednego a przez kilku Autorów. Trochę mi przykro jednak, że zamiast czerpać radość z lektury muszę się albo zmuszać do jej skończenia albo w przypadku "Potęgi magii" czytać bez większych emocji.

Nie zachwyciła mnie historia Aladyna i nie wywołała żadnych emocji. Nie zżyłam się z żadnym z bohaterów. Ba! Ja nawet nikogo specjalnie nie polubiłam 🙈

No trudno, zostało mi jeszcze kilka tytułów z tej serii i mam tylko nadzieję, że będą dużo lepsze.

Nie zachwyciła mnie historia Aladyna i nie...

Bardzo, bardzo przeciętna książka. Postanowiłam napisać opinię, bo przemęczyłam ją strasznie. Nie mogłam się doczekać aż dobrnę do końca. Generalnie jestem zawiedziona całą serią mrocznych baśni i żałuję, że zakupiłam ją całą od razu. Oficjalnie nie polecam tych książek. Niby nie wystawiam złej opinii, jeśli chodzi o gwiazdki, bo dało się to czytać, gdzieś tam fabuła była, pomysł też, ale całość jest po prostu bez szału.

Ciekawa historia, ale napisana denerwującym językiem. Może była pisana dla młodszych czytelników, chociaż sporo brutalnych momentów temu zaprzecza.

Uważam, że nowe oblicze Aladyna jest dużo bardziej wciągające od oryginalnej wersji. Chętnie zobaczyłabym na dużym ekranie Dżasminę jako przywódczynie buntu. Mimo tego to jednak do wersji z dzieciństwa czuję sentyment i jest to moja najulubiebieńsza adaptacja tej bajki.

Czy ktokolwiek z Was nie zna historii Aladyna? Mam nadzieję, że wszyscy doskonale tego bohatera, a może tak jak i ja w dzieciństwie oglądaliście serial i filmy wyprodukowane przez Disneya? Tamte czasy były magiczne i na szczęście dzięki książkom można do nich powrócić a na dodatek historię Aladyna poznać w trochę zmienionej formie. Bo co by było, gdyby ten bohater nie podsiadał czarodziejskiej lampy, a jej posiadaczem zostałby przebiegły wezyr? Czy nasz bohater miałby szansę na poznanie pięknej Dżasminy? Jeśli Was to ciekawi – sięgnijcie koniecznie po książkę Liz Braswell „Potęga magii”, która wchodzi w skład serii „Mroczna baśń”.

Tak jak we wcześniej przeczytanych przeze mnie książkach z tej serii zasada jest prosta, a właściwie wszystko jest nie tak, jak to pamiętamy z klasycznych książek czy filmów. Mamy bohaterów – idolów naszej młodości i zmieniamy bieg znanej nam historii. Jak zatem prezentuje się historia Aladyna? Poznajemy go jako Ulicznego Szczura, który dzień w dzień musi walczyć o przetrwanie w Agrabahu. Jednak jako jedyny kieruje się pewnymi zasadami i to go odróżnia od pozostałych mieszkańców slumsów. Do pierwszego spotkania Aladyna i Dżasminy dochodzi właśnie w slumsach. Księżniczka ucieka z pałacu, bo nie chce zgodzić się na zaaranżowane małżeństwo. Pewne wydarzenia doprowadzają do tego, że chciwy wezyr Dżafar obejmuje tron, chce zmusić księżniczkę do miłości, na jej nieszczęście ma magiczną lampę. Za jej pomocą próbuje złamać prawa magii, aby panować nad miłością i śmiercią. Czy to mu się uda? Aladynowi i Dżasminie nie podoba się terror i ucisk, jaki panuje teraz w mieście, księżniczka pragnie też odzyskać tron i pomścić ojca. Z pomocą Ulicznych Szczurów spróbują przeciwstawić się wezyrowi i zaprowadzić ład i porządek w mieście.

Początek „Potęgi magii” zaczyna się tak samo, jak mój ulubiony film z 1992 roku i wiecie co? Przed oczami miałam cały czas właśnie tak zobrazowanych bohaterów. Była nawet i małpka Abu, latający dywan i tygrys Dżasminy! A później po spotkaniu głownych bohaterów wszystko poszło nie tak, jak zapamiętałam. Niebieski Dżin oczywiście jest, ale tym razem nie spełnia życzeń Aladyna, lecz znajduje się we władaniu złego Dżafara. Czy bez pomocy czarodziejskiej lampy Aladyn i Dżasmina uwolnią Agrabah spod władzy wezyra? Łatwo nie będą mieli, już Dżafar o to zadba nasyłając strasznych strażników na naszych bohaterów. Nie będzie to przyjemna opowieść, lecz krew się tu będzie lała. Liz Braswell w genialny sposób oddała powody wezyra, by osiągnąć władzę, a przedstawiona rebelia jest bardzo realistyczna. Podobała mi się także relacja, która od pierwszego spotkania połączyła naszych bohaterów. Rozwój tego uczucia naprawdę chwyta za serce i będziemy mogli się przekonać, do czego zdolni są bohaterowie, by ochronić drugą osobę przed niebezpieczeństwem.

Liz Braswell napisała książkę, którą czyta się bardzo płynnie i niesamowicie szybko. Jako że to nie jest historia, jaką dobrze znamy – nawet na chwilę nie chce wypuścić się jej z rąk, byleby tylko nie opuściły nas żadne zwroty akcji. Polecam gorąco, zanurzcie się w historię pełną magii!

"Lepiej jest mieć wolność wyboru niż mieć wszystko, czego pragniesz, poza wolnością."
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co by było gdyby to nie Aladyn zdobył czarodziejską lampę koniecznie sięgnijcie po tą książkę!
Ale uwaga - nie przypomina ona bajki jaką znacie!
Gdy magiczna lampa trafia w ręce wezyra Dżafara, losy Agrabahu są przesądzone.
Dżin z lampy musi spełnić trzy życzenia Dżafara.
Jakie?
Mężczyzna pragnie być sułtanem Agrabahu oraz  najpotężniejszym czarownikiem na świecie. Chce również by księżniczka Dżasmina szaleńczo się w nim zakochała. Dwa pierwsze życzenia są możliwe do spełnienia, jednak Dżin nie może zmusić nikogo do miłości. Więc trzecie życzenie pozostaje niewykorzystane. Na jak długo?
Agrabah pod rządami Dżafara staje się niebezpiecznym miejscem. Władca w zamian za żywność, nakazuje poddanym składanie przysięgi wierności sułtanowi, na ulicach miasta pojawiają się patrole, a wszelki opór wobec władzy zostaje stłumiony w zarodku. Dżafar jest zdolny do wszystkiego!
Gdy sprawy przybierają niepokojący obrót, księżniczka Dżasmina wraz z Armią Ulicznych Szczurów kieruje z ukrycia ruchem oporu przeciwko sułtanowi. Dziewczyna chce nowego Agrabahu. Lepszego. Gdzie ludzie będą wolni, prawo będzie sprawiedliwe, ludzie będą pomagają sobie nawzajem i nikt nie będzie czuł się wykluczony.
Czy wraz z Aladynem uda im się wykraść lampę, by obalić rządy Dżafara?
Jeśli chcecie poznać historię Aladyna w zupełnie nowej odsłonie sięgnijcie po tę książkę!
Za egzemplarz dziękuję @harperkids_polska!
A wy możecie ją zamówić na stronie wydawnictwa: https://egmont.pl/seria/MROCZNA-BASN,s,14490629?utm_source=media&utm_medium=baner&utm_campaign=mroczna20200715 ❤️

Ale uwaga - nie przypomina ona bajki jaką znacie!
Gdy magiczna lampa trafia w ręce wezyra Dżafara, losy Agrabahu są przesądzone.
Dżin z lampy musi spełnić trzy...

Niezwykła podróż po baśniowym,arabskim Agrabahu, w tle intryga, piękna kobieta,magia i miłość. Klasyczna baśń opowiedziana na nowo porywa rozmachem, dopracowanymi postaciami i rozbudowanymrozbudowany wątkiem dżina.

Na półkach: , , , , , , , ,

A gdyby tak Aladyn nie zdobył czarodziejskiej lampy? Co jeżeli Abu nie odebrał podstępnemu Dżafarowi drogocennego naczynia i Aladyn zostałby zamknięty w kamiennym grobowcu z głową tygrysa? Co wtedy stałoby się z Dżasminą i sułtanem? Co z całym Agrabahem? Ciekawe pytania, prawda? Przekonajmy się!

Potęga magii to trzecia już powieść wydana w Polsce pod szyldem Mroczna baśń, która, opierając się na wszystkim znanych opowieściach, tworzy zupełnie inny scenariusz i pozwala zastanowić się nad mniej szczęśliwym rozwinięciem przygód ulubionych bohaterów. Do tej pory miałam przyjemność zrecenzować Dawno, dawno temu... we śnie, która była dobra, acz nie wyjątkowa oraz Swiat obok świata, który był po prostu źle napisany i powiem szczerze, że wreszcie dostałam coś i ciekawego i dobrze poprowadzonego!

Potęga magii zaczyna się tak samo jak znana wszystkim bajka Disneya Aladyn z 1992 roku (z tym wyjątkiem, że tutaj otrzymujemy także prolog z godnym pochwały wątkiem mamy głównego bohatera). Czytelnik po raz kolejny widzi pierwsze spotkanie Aladyna z Dżasminą, ich wspólną ucieczkę oraz jej pechowy finał, w którym Aladyn trafia do lochów. Tam też - zgodnie z filmem animowanym - poznaje przebranego za starca Dżafara i razem z nim udaje się do Jaskini Cudów. Od tego momentu historia zmienia swój bieg i - co najważniejsze - mądrze przemyślany bieg, który może zainteresować, wciągnąć i zmusić do poznania alternatywnej wersji, w której Dżasmina i Aladyn muszą radzić sobie sami, bez pomocy Dżina (choć ten naturalnie też występuje).

Liz Braswell - podobnie jak aktorska wersja Aladyna - skupiła się na przedstawieniu zamiarów Dżafara. Zrobiła to w sposób nienachalny i nie kopiowała przy tym sprawdzonych sposobów. Jej Dżafar jest po prostu Dżafarem, którego znamy z oryginalnego źródła, tyle że z powodami, dla których zachowuje się tak, a nie inaczej. Bardzo mnie cieszy, że w literaturze i filmach zły nie jest zły dla samego bycia złym, lecz dlatego, że posiada ku temu powód. To zdecydowanie plus Potęgi magii, bowiem polityczne tło, które tworzy się po przejęciu władzy przez Dżafara, zmusza do zastanowienia się nad samym znaczeniu władzy. Fabuła skupia się na rebelii przeciwko tyranowi i sposobach dochodzenia do władzy.

Co do Aladyna i Dżasminy nie mam żadnych przeciwwskazań. Tak, jak Arielka i Eryk w Swiecie obok świata nie przypominali siebie nawet w połowie, tak tutaj główni bohaterowie są niemal identyczni do tych znanych z bajki/filmu. Wreszcie! Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale ich rozwój relacje naprawdę chwyta za serducho a ich pierwsza rozmowa naprawdę została przeprowadzona w ciekawy sposób. Brawo dla autorki, że wreszcie odrobiła pracę domową i zastanowiła się, kim jest ta dwójka i co ich charakteryzuje.

Do tego wszystkie mam wrażenie, że całą tę powieść pisało się Braswell gładko. Akcja płynie lekko i niewymuszenie. Tam, gdzie trzeba, są dobrze wprowadzone opisy, a tam, gdzie znajdują się dialogi, ma się wrażenie, jakby tuż obok rozmawiali prawdziwi ludzie, a nie kukiełki. Podczas lektury naprawdę widziałam Agrabah, zarówno ten skąpany w złocie, jak i ten bardziej mroczny, pełen wąski przejść.

Nie ukrywam, że Aladyn jest jednym z moich ulubionych tytułów i uwielbiam do niego powracać, dlatego szalenie się cieszę, że mogłam nie tylko poznać alternatywną historię tej opowieści, ale przy tym naprawdę dobrze się bawić. Potęga magii to, jak do tej pory, najlepsza powieść z serii Mroczna baśń, którą z czystym sumieniem mogę polecić naprawdę każdemu fanowi Disneya. Ciekawa, rozczulająca. Godny powrót ulubionych bohaterów. Słowem - WARTO!

• Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Potęga magii. Mroczna baśń