Death or Glory, tom 1

Okładka książki Death or Glory, tom 1 Bengal, Rick Remender
Okładka książki Death or Glory, tom 1
BengalRick Remender Wydawnictwo: Non Stop Comics Cykl: Death or Glory (tom 1) komiksy
komiksy
Death or Glory (tom 1)
Death or Glory, vol. 1
Non Stop Comics
2020-09-09
2020-09-09
Maciej Pęśko

Okładka książki Deadly Class, tom 12: Czułe pożegnanie, cz. 2 Wes Craig, Rick Remender
Deadly Class, ... Wes Craig, Rick Rem...
Okładka książki Szumowina, tom 3: Goldenbrowneye Roland Boschi, Moreno Dinisio, Rick Remender
Szumowina, tom... Roland Boschi, More...
Okładka książki Deadly Class, tom 11: Czułe pożegnanie, cz. 1 Wes Craig, Rick Remender
Deadly Class, ... Wes Craig, Rick Rem...
Okładka książki BLACK SCIENCE COMPENDIUM Moreno Dinisio, Rick Remender, Matteo Scalera, Dean White
BLACK SCIENCE ... Moreno Dinisio, Ric...

Okładka książki Coś zabija dzieciaki. Tom pierwszy Werther Dell'Edera, James Tynion IV
Coś zabija dzi... Werther Dell'Edera,...
Okładka książki Joker: Zabójczy uśmiech Jordie Bellaire, Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Joker: Zabójcz... Jordie Bellaire, Je...
Okładka książki Isola, tom 1 Brenden Fletcher, Karl Kerschl
Isola, tom 1 Brenden Fletcher, K...
Okładka książki Kryzys bohaterów Tom King, Clay Mann
Kryzys bohaterów Tom King, Clay Mann...
Okładka książki Coda. Tom pierwszy Matias Bergara, Simon Spurrier
Coda. Tom pier... Matias Bergara, Sim...
Okładka książki Resident Alien - 1 - Witamy na Ziemi Peter Hogan, Steve Parkhouse
Resident Alien... Peter Hogan, Steve ...

➡️"Death or Glory" - Śmierć lub chwała-czyż może być lepszy tytuł, który przywabiłby do siebie takiego wielbiciela krwistej akcji, ostrej naparzanki i porządnego mordobicia jak ja?! No nie może😁 I dlatego, jak tylko wpadł mi w oczy, plus rysunki okładkowe w starym stylu, utrzymane cokolwiek w klimatach "Fast and Furious" - kupiłem od razu całość, tzn. 2 tomy. I teraz pojedziemy z tym koksem i przekonamy się czy to będzie "death" czy "glory"😅
➡️Dwa słowa od Wydawcy:
"Poznajcie Glory, dziewczynę wychowaną z dala od systemu, w otoczeniu kierowców wielkich ciężarówek - ostatnich strażników prawdziwych amerykańskich wartości. Glory ma trzy dni na wykonanie czterech niebezpiecznych napadów. Przeciwko sobie ma mafijnych zabójców, skorumpowanych gliniarzy i psychopatycznego eksmęża. Stawką jest życie jej ukochanego ojca." BUM! PIZG!
➡️O rany, zatem jest tu wszystko, czego potrzebuję, żeby się porządnie rozerwać: wielkie ciężarówki, mafia, sprzedajne gliny i samotna bohaterka ze szczytnym celem, realizowanym niekoniecznie szczytnymi metodami! Czyż nie jestem ciągle dużym chłopcem?!
➡️No dobra, to nie jest komiks dla grzecznych chłopców. Wiedziałem to już od pierwszej strony, po przeczytaniu poniższej wymiany zdań:
"- Natomiast stołowała się parę razy na moim zapleczu, jeśli wiesz, co mam na myśli.
- Pierdolenie.
- Ona liże rowy, Curtis. Spytaj Scotty'ego z Firestone'a. Jak będziecie sobie dawać buzi na dobranoc, to praktycznie jakbyś cmokał mnie w dupsko.
- Wal się na ryj, Kenneth."
Zatem to już ustaliliśmy - nie dawajcie tego swoim pociechom do czytania, bo przecież chcecie, żeby wyrosły na grzeczne, miłe i kulturalne osoby. Ale Wy, dorośli, z już ugruntowanym światopoglądem, których byle "lizanie rowa" nie zgorszy i nie sprowadzi na złą drogę - możecie śmiało rozważyć zakup tego komiksu. A dlaczego? A już Wam piszę
➡️To jest AKCJA! Akcja zapierd..a na łeb na szyję! Ale oprócz akcji jest w tym nostalgia i tęsknota za przestrzenią i wolnością. Jest krew, są strzelaniny oraz dialogi i kadry rodem z filmów Tarantino i braci Cohen. Czyta się to rewelacyjnie i błyskawicznie. Nie ma sekundy na odpoczynek, na złapanie oddechu, to po prostu toczy się jak walec, ale na przyspieszonych obrotach i zmiata wszystko ze swojej drogi. Chcieliście porządnego akcyjniaka? Ale z nutą tęsknoty za filmami retro typu "Konwój"?? Ten komiks Was zachwyci!
➡️"Szosy były kiedyś otwarte i szerokie. Niekończące się opcje wyboru. Ale zaczęły się kurczyć. Zanikać. Stworzono nas do życia w otwartych przestrzeniach. Picia ze strumieni. Zasypiania pod gwiazdami. Ale gdzieś po drodze dobrowolnie z tego zrezygnowaliśmy. Wybraliśmy dyskomfort izolacji i pogoń za zielonymi papierkami, którymi opłacamy nasze klatki. Nie oceniam. Na nikogo nie patrzę z góry. Po prostu miałam szczęście."
To właśnie Glory. Dziewczyna torpeda. Dziewczyna nie do zdarcia, ostra jak brzytwa, ale wychowana w szacunku do rodziny i do wolności. To właśnie ona. Świetnie narysowana, znakomicie przedstawiona. Moja bohaterka, bez dwóch zdań!
➡️Rysunki są genialne! Tak przy okazji-oczy czasami wg mnie delikatnie zahaczają o mangę, chyba taka maniera. Niech się wypowiedzą specjaliści od mangi, którą ja omijam🙂 Świetne zbliżenia, idealnie dobrane kolory, małe kadry przeplatają się z całostronicowymi obrazami. I znakomita, wyraźna czcionka! ➡️Cały komiks utrzymany w stylu retro, co mi się bardzo podoba. Pogranicze, niekończące się drogi, pościgi, stare ciężarówy, napady i skoki, handel organami, handel ludźmi, wszystko to przykurzone piaskiem pustkowi, przyprawione krwawymi porachunkami i naprawdę ostrymi pyskówkami.
➡️Scenariusz bardzo dobry. Wszystko się zapina, brak rażących nielogiczności (oczywiście w ramach konwencji ogólnej napieprzanki),świetne cliffhangery, znakomite sceny akcji. Dynamika tych kadrów to sam miód! A wszystko podporządkowane jednemu hasłu: "Wolność albo śmierć".
➡️Nawet najmniej znaczące postacie są świetnie narysowane i opisane. Zobaczycie, już pierwsza scena w knajpie powala. O ile oczekujecie czegoś zakręconego, mocnego i brutalnego. Ja tego oczekiwałem i dokładnie to dostałem! One hundred percent!
➡️Glory nie odpuszcza, bo musi uratować ojca. Bandyci nie odpuszczają Glory. Policja jest przekupna i gówno warta, kupiona i na usługach tych złych. Sadomasochistyczny szeryf też nie odpuści, a gość z ciekłym azotem nie da za wygraną (normalnie facet jak z filmów Lyncha). I jeszcze ten pieprzony eksmąż, kryminalista pierwszej wody. Łatwo nie będzie. Ale Glory też ma przyjaciół. I nawiązuje nowe, niespodziewane przyjaźnie. I ma Rodzinę. Konwój.
➡️Rozmowy w tej historii to prawdziwy folklor. Żona kłócąca się z mężem, bluzgający bandyci, pyskujący gówniarze, gadki przyjaciół, policyjny slang - dostaniecie wszystkiego po trochu i pochłania się to jak gąbka wodę! A opowieść o rodzicach Glory i jej dzieciństwie to prawdziwa perełka.
➡️Powiedziałbym, że konotacje tarantinowskie są autentycznie mocno widoczne w wielu scenach i dialogach, a że jeszcze mam na świeżo w głowie dopiero co przeczytane "Pewnego razu w Hollywood" - tym silniej to odczuwałem.
"- Ośmieliłeś się spryskać swoją zarażoną juchą człowieka cierpiącego na mizofobię?
- Mi... Mizofobię?
- Paraliżujący strach przed zarazkami, jebany nieuku.
- Skąd, do chuja miałem to wiedzieć?! Nikt mi, kurwa, nic nie mówi!"
Toż to czuć Quentinem na odległość 😅
➡️Dawno, dawno nie czytałem tak wybuchowego komiksu, z takim pazurem, taką werwą i tak krwistego i szybkiego jak jazda na kuli! Oba tomy nie zawodzą, a całość to wspaniała, ekscytująca, zamknięta historia, zawarta w świetnie narysowanych i opisanych kadrach! Wielbiciele ostrej jazdy, mocnej gadki, szybkich dziewczyn i pięknych samochodów będą wniebowzięci, staruszkowie uwielbiający "Konwój" poczują się usatysfakcjonowany, a pasjonaci filmów akcji, pościgów i strzelanin trafią do komiksowego nieba!
Moja ocena to 9/10 i K-UZJ (Komiksowy Uncelkowy Znak Jakości). Polecam!!!
PS. Jeśli Was nie zachęciłem, to jestem łajza i to na pewno nie wina tego zajebistego komiksu, który ze wszech miar zasługuje na Waszą uwagę!

Pierwszy tom „Death or Glory” kupiłam spontanicznie. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym komiksie, ale opis mi się spodobał, więc zaryzykowałam. I powiem wam, że nie żałuję ani trochę. Chociaż to zupełnie inny klimat, to w „Dearh or Glory” wciągnęłam się tak samo mocno jak w „Coś zabija dzieciaki” - czyli bardzo!

Rick Remender – znany z taki serii jak uwielbiane przeze mnie ,,Deadly Class” czy ,,Głębia” i ,,Fear Agent” – zaprasza czytelnika do swojej nowej serii. Tym razem pełnej akcji, pościgów, mafijnych porachunków i pięknych kobiet. Przedstawiam Wam pierwszy tom serii ,,Death or Glory, tom 1: Dałeś się dopaść”.

Glory to kobieta wychowywana w duchu prawdziwych, amerykańskich wartości, kochająca samochody, nie dającą się podporządkować systemowi i wiodąca proste, ale szczęśliwe życie. Przynajmniej do dnia gdy okazuje się, że ma trzy dni na zdobycie pieniędzy na operację, która uratuje życie jej ojca. By je zdobyć nie cofnie się przed niczym, nawet przed popełnieniem przestępstwa. Szybko jednak okazuje się, że to co miało być dość prostym, przynajmniej w jej założeniach, napadem, wplątuje ją w porachunki mafijnych zabójców, skorumpowanych gliniarzy i handlarzy organami. A dodajmy do tego wszystkiego jeszcze psychopatycznego byłego męża Glory. Dziewczyna nie będzie miała lekko, a zegar nieubłaganie tyka.

,,Death or Glory” to przepełniony akcją komiks, fabułę cechuje dynamizm, częste zwroty akcji, spora brutalność – ale czego innego można by się spodziewać po komiksie w którym mamy mafijny wątek, a także silną główną bohaterkę. Trzeba przyznać, że Glory to wyjątkowo wdzięczna postać, która mimo iż jest typowana na przysłowiową kobietę z ,,jajami”, daje się poznać jako osoba oddana swoim ideałom i rodzinie, co więcej osoba która mimo iż trzyma się postawionemu celowi, nie jest przy tym pozbawiona rozterek i nawet postawiona pod murem, nie sprzeniewierza się swoim wartościom.

Co tu więc dużo mówić, pod względem historii i postaci jest po prostu dobrze, to mocny wstęp do nowej serii, który z pewnością przypadnie do gustu fanom tego typu klimatów. I choć tytuł nie zaskakuje niczym nowym, to autorzy świetnie obracają się wśród charakterystycznych schematów, tworząc komiks, który po prostu wciąga czytelnika aż do ostatniej strony.

Pod względem graficznym również jest dobrze. Scenom nie brakuje dynamizmu, można wręcz poczuć szalony pęd bijący z kadrów. Na końcu komiksu jak w przypadku chyba wszystkich pozycji od Non Stop Comics możemy znaleźć galerię okładek (niektóre są naprawdę fenomenalne),jak i zbiór projektów i konceptów postaci. Osobiście bardzo lubię tego typu dodatki, które stanowią zawsze miły bonus po skończonej lekturze.

,,Death or Glory” to tytuł, który można krótko określić jako ostra jazda bez trzymanki. Jeżeli lubicie pełne emocji pościgi samochodowe, fabułę, niekiedy brutalną, pełną akcji, nie zwalniającą swojego tempa ani na moment, a także wyrazistych bohaterów, w tym silne kobiece postacie – historia Glory z pewnością Was usatysfakcjonuje.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Glory to kobieta wychowywana w duchu prawdziwych, amerykańskich...

Szefie, macie tego więcej?

Autor „Deadly Class” i „Głębi” wraca z nową historią. Wydawnictwo Non Stop Comics serwuje nam tym razem „Death or Glory”, które kusi samą okładką! Byłam ciekawa tego komiksu od zapowiedzi, bo po tych dwóch seriach wymienionych wyżej wiedziałam, że Rick Remender na pewno mnie nie zawiedzie. I wiecie co? Nie zawiódł.

FABUŁA

Glory już będąc małym dzieckiem obracała się wokół samochodów. Po śmierci matki, dziewczyna spędza resztę życia z ojcem, który na stare lata potrzebuje pomocy. Glory, aby uratować ukochanego ojca postanawia wejść w niebezpieczny świat napadów. Dziewczyna ma raptem trzy dni, aby wykonać cztery napady. Brzmi jak szaleństwo prawda? Cóż, Glory chcąc nie chcąc podejmuje się tego szaleństwa, aby zdobyć środki pieniężne na ratowanie rodzica. Cały plan staje się jeszcze trudniejszy, kiedy okazuje się, że dziewczyna zamierza napaść na ważne osobistości, których lepiej nie okradać.
A jakby tego było mało, do całej akcji dochodzi unikanie psychopatycznego byłego chłopaka, który dalej walczy o miłość dziewczyny.
Ile Glory jest w stanie poświęcić dla ojca?
Czy będzie potrafiła uciec wrogom?

BOHATEROWIE

Jestem zakochana.
Nic na to nie poradzę, a tak w sumie to nawet nie mam ochoty coś na to radzić.
„Death or Glory” to komiks idealny.
Mamy zajebistą bohaterkę, która posiada przysłowiowe „jaja”.
Mamy fenomenalne zwroty akcji, które są tak dynamiczne, że ogląda się je niczym film (ale o tym za chwilę).
Mamy „amerykańskich kowbojów” i wszystko to, co w klasycznych USA jest najlepsze.
I przede wszystkim mamy szybkie samochody, a nasza bohaterka porusza się Chevroletem Camaro SS, który nie został oficjalnie określony w komiksie, ale fani motoryzacji od razu poznają te kształty.
Glory to moja ziomeczka. Dziewczyna konkretna, odważna, inteligentna i potrafiąca oddać życie za bliskich. Takich bohaterek życzę sobie więcej. Nie tylko w komiksach.

OPRAWA GRAFICZNA

Skoro wspominałam o dynamiczności... Owen Bengal kupił mnie swoją kreską i pokazaniem fabuły na kartach komiksu za pomocą rysunków. Wyścigi i strzelaniny w „Death or Glory” są niemalże jak żywe. Ten komiks nie tylko się czyta. Jego się przede wszystkim podziwia. W dodatku jest niesamowicie barwny, co jak doskonale wiecie uwielbiam. Nie mam tutaj żadnych uwag. Jest sztos.

OPINIA OGÓLNA

„Death or Glory” to komiks, który bierze dużo z „Szybkich i Wściekłych” i „Kill Bill”. Muszę przyznać, że smaczki, które zauważyłam podczas lektury sprawiły, że robiło mi się cieplej na sercu. Glory to kobieta, której nie chcielibyśmy wkurzyć osobiście. Rick Remender umieścił ją w środku tornada. Jest kochającą córką, zdradzoną żoną i miłośniczką samochodów. Całość poza wartką akcją skrywa drugie dno, które bardzo łatwo dostrzec, jeżeli interesujecie się trochę amerykańskimi drogami i kierowcami. Zostałam wciągnięta w świat i sprawę Glory w pierwszym tomie i z utęsknieniem czekam, na kolejną część „Death or Glory”. Mam nadzieję, że wydawnictwo Non Stop Comics nie każde nam długo czekać na dalsze losy tej odważnej dziewczyny.

Szefie, macie tego więcej?

2021

Death or Glory #1: Dałeś się dopaść to jedna z nowości wydawnictwa Non Stop Comics, która powinna zaciekawić miłośników szybkich kobiet i pięknych samochodów (kolejność można dowolnie zmienić). Jedno jest pewne, tytuł wjeżdża na rynek na pełnym gazie i pozostawia po sobie wyraźne ślad farby drukarskiej.

Główną bohaterką dzieła jest Glory – dziewczyna która od maleńkiego obraca się w świecie samochodów/ciężarówek, których kierowcy są ostoją amerykańskich wartości. To oni zaszczepili w niej pragnienie wolności i przestrzegania pewnych utartych zasad, które w obecnym świecie są czymś rzadko spotykanym. Jej wiernym towarzyszem, jest czarny dumnie prezentujący się samochód (co prawda nie jest to jasno określone, ale miłośnicy motoryzacji z pewnością rozpoznają sylwetkę Chevrolet Camaro SS). Siła amerykańskiej motoryzacji przyda się bohaterce do wypełnienia ważnego zadania, jakim jest próba ratowania ojca. Jedyną szansą na leczenie jego poważnego stanu, jest zdobycie pokaźnych środków pieniężnych. Najlepiej zrobić to dokonując napadów na ludzi, których raczej nikt przy zdrowych zmysłach nie chciałby okradać. Zaczyna się więc śmiertelny wyścig, w którym wszystko może się zdarzyć, a zwycięstwo będzie okupione pokaźnym cierpieniem.

Death or Glory to seria, która od samego początku epatuje wszystkim tym, o czym może zamarzyć miłośnik dynamicznych komiksów sensacyjnych. Jest piękna bohaterka, wielkie ciężarówki, szybkie samochody, walka ze skorumpowanymi gliniarzami, meksykańskim kartelem i seryjnym mordercom (z którym jest w pewien sposób powiązana). Pojawia się tutaj nawet iście piekąca akcja z papryczką chili (ale to już niespodzianka dla czytelnika). Tytuł można określić mianem połączenia samochodowych motywów z Fast and the Furious, historii odkupienia i zemsty z Kill Bill z lekkim humorem rodem z Mistrz kierownicy ucieka. Czerpanie z tak szerokiego grona wzorców, nie oznacza, że twórca stworzył dzieło wtórne w swojej konstrukcji. Rick Remender zadbał o to, aby w jego scenariuszu najważniejszą rolę ogrywał cały zestaw emocji, który dosłownie kupi wewnątrz głównej bohaterki. Twarda kobieta wychowana w duchu pewnych zasad, kaskaderka, zdradzona żona i ukochana córka, jest gotowa na wszystko, aby osiągnąć swój cel i lepiej nie wchodzić jej w drogę.

Akcja pierwszego tomu skondensowana jest głównie wokół widowiskowej treści, nie brakuje tutaj jednak elementów pozwalających nam na lepsze poznanie wykreowanego świata. Twórca pod grubą warstwą „akcji” skrywa jednak o wiele głębszą treść, która tylko czeka na odkrycie. Mamy tutaj bowiem do czynienia z historią utraconej „miłości” pomiędzy dawnym Amerykańskim stylem życia i jasno określonymi zasadami a współczesnymi „kowbojami”, którymi są kierowcy ciężarówek i miłośnicy motoryzacji, przemierzający bezkres tamtejszych dróg. Brzmi to mocno „pompatycznie” i pod pewnymi względami takie jest, jednak doskonale uzupełnia to sensacyjny aspekt komiksu i nadaje tytułowi pewnego rodzaju „westernowego” sznytu.

Cała recenzja na:

Główną bohaterką dzieła jest Glory – dziewczyna która od maleńkiego...

GAZ DO DECHY

Rick Remender powraca z nową serią. Po udanej „Głębi”, znakomitej „Deadly Class” i sympatycznym „Fear Agent” w nasze ręce trafia kolejna jego opowieść daleka od superhero, w którym średnio sobie radził. I chociaż z opisu można dojść do wniosku, ze to niewymagająca, męska, że niemal samcza rozrywka dla miłośników adrenaliny, szybkich aut i szy… eee… seksownych kobiet, w rzeczywistości to wyładowany akcją komiks oparty na sentymentach, w którym pobrzmiewają nieco bardziej poważne kwestie.

Glory to dziewczyna, która od lat żyje z dla od systemu, za to w świecie ostatnich strażników amerykańskich wartości, czyli… Tak, tak, kierowców wielkich ciężarówek. Ale życie dziewczyny zmienia się w szaleńczą, śmiertelnie niebezpieczną grę, kiedy musi ratować ojca. By tego dokonać, zmuszona zostaje do przeprowadzenia czterech napadów. Już samo to nie byłoby łatwym zadaniem, ale to wcale nie koniec problemów. Mafijny zabójcy depczą jej po piętach tak samo, jak skorumpowana policja i psychopatyczny były. A Glory, wciskając gaz do dechy, stara się to wszystko przetrwać. Czy jej się to uda?

GAZ DO DECHY

Ocena byłaby wyższa gdyby nie jedna scena z papryczka chili.

Ocena byłaby wyższa gdyby nie jedna scena z papryczka chili.

• Komiksy
  • Komiksy