GPS mózgu

Okładka książki GPS mózgu Unni Eikeseth
Okładka książki GPS mózgu
Unni Eikeseth Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: #nauka popularnonaukowa
popularnonaukowa
#nauka
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-01-01
2019-01-01
Katarzyna Mosek
mózg praca naukowa

Krótki opis kariery Moserów od momentu ich poznania do zdobycia nagrody Nobla. Książka skupia się na badaniach i licznych naukowcach, którzy brali w nich udział.
Dobre streszczenie informacji o komórkach odpowiadających za orientację przestrzenną oraz o zmianach, które te "drobne" odkrycia wprowadziły w świecie nauki. Podkreśla, że otwartość na naukę, pewność siebie i mozolne powtarzanie badań to klucz do sukcesu.
Jeśli ktoś uznaję jedną prawdę, to nie znaczy, że ty też musisz. Świat nauki polega na podważaniu cudzych, a nawet własnych przekonań.
GPS mózgu ukazuję tą brutalność.

"W mózgu to najbardziej milczące komórki są najbardziej interesujące." John O'Keefe

Przyjemnie i stymulująco spędza się czas z serią #nauka, nawet, a może zwłaszcza, kiedy dana dziedzina nauki daleka od naszych codziennych obowiązków zawodowych. Za pośrednictwem "GPSu mózgu" wkroczyłam w świat szeroko zakrojonych badań naukowych z biopsychologii i neurofizjologii. Miałam okazję spojrzeć na żmudne laboratoryjne prace, wczuć się w proces wieloletniego zdobywania danych, prowadzenia inspiracyjnych dyskusji, stawiania śmiałych tez, wielokrotnego powtarzania czynności w celu uzyskania potwierdzeń lub zaprzeczeń. I pomyśleć, że kiedyś zastanawiałam się nad taką ścieżką kariery, ale nie wykazałam się wystarczającą odwagą i determinacją, zatem nie była przeznaczona dla mnie. To także wchodzenie w świat pisania artykułów naukowych i prowadzenie wymiany myśli ze specjalistami różnych dziedzin, ale te dwa aspekty już jak najbardziej są mi znane i chętnie wykorzystywane w naukowej pasji.

Fenomenalna narracja, zarówno od strony językowej, jak i merytorycznej. Nie mam jej nic do zastrzeżenia, wspaniale niosła po niełatwych zagadnieniach, przystępny i przejrzysty styl, a dzięki temu zachęcający i wciągający. W pełni zrozumiałam, o co tak naprawdę chodzi w badaniach Edvarda i May-Britt Moserów, dlaczego to właśnie oni zasłużyli bogatym dorobkiem na Nagrodę Nobla, jak odkryli heksagonalność sieci komórek nerwowych, jaką pionierską i przełomową działalność prowadzą. Wszystko utrzymane w konwencji zwykłych ludzi, mających prywatne marzenia i pragnienia. Medyczne zagadnienia interesujące utalentowaną parę naukowców rozwijane są właśnie z uwzględnieniem tej codziennej normalności.

Jest tyle niewiadomych dotyczących funkcjonowania mózgu człowieka. Wydaje się, że jego zagadkowość jeszcze przez wiele wieków będzie podlegała analizowaniu i zrozumieniu. Ale dzięki Moserom już bliżej jesteśmy poznaniu umiejętności orientowania się w przestrzeni. Zaskakujące wnioski podważające dotychczasową wiedzę, odnalezienie skali wewnętrznej mapy mózgu, której naukowcy na całym świecie szukali od wielu dziesięcioleci, odkrycie neuronów informujących o położeniu w przestrzeni, pomagających odnaleźć drogę, swoisty system nawigacji miejsca, granicy i prędkości. I jeszcze coś zaskakującego, neurony potrafiące łączyć ze sobą różne pozycje i tworzyć na ich podstawie sześciokątny wzór, albo poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaka tajemnica łączy miejsca i wspomnienia?

bookendorfina.pl

May-Britt i Edvard Moserowie są piątym w historii małżeństwem, któremu przyznano Nagrodę Nobla. W 2003 roku naukowcy dokonali przełomowych odkryć w laboratorium w Trondheim nad mózgiem i jego orientacją w terenie. W 2014 roku małżeństwo wraz z Johnem O’Keefe zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie heksagonalnej sieci komórek nerwowych („komórek sieci” w korze śródwęchowej) koordynującej układ odpowiedzialny za precyzyjną orientację w przestrzeni. To niezwykłe odkrycie wywróciło się do góry nogami dotychczasową wiedzę o poczuciu miejsca przez ludzi i zwierzęta. A co tak naprawdę pozwala ludziom i zwierzętom znaleźć drogę bez widocznych punktów orientacyjnych?

Unni Eikeseth w swojej książce GPS mózgu prezentuje jak najbardziej naukowo i rzetelnie pracę naukowców, by pokazać czytelnikowi jak wyglądają badania godne Nagrody Nobla. Oprócz zagadnień uzależnionych z samą pracą istotnego narządu, jakim jest mózg, prezentuje także drogę do tego, co współczesna nauka na ten temat już wie. Przedstawia również istotny wątek temat choroby Alzheimera, przy której orientacja przestrzenna jest jedną z pierwszych umiejętności ulegającej uszkodzeniu. Autorka specjalizująca się w chemii zapragnęła uczynić tematykę naukową bardziej przystępną dla szerszej publiczności.

W tej książce zagłębiamy się w mózg i uzyskujemy wgląd w ciężką pracę i kreatywność leżącą u podstaw odkryć, które dały naukowcom możliwość otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Autorka świetnie uchwyciła to, w jaki sposób naukowcy spędzali większość czasu na analizowaniu, wykonywaniu eksperymentów laboratoryjnych na obszarze hipokampa w mózgach szczurów, przerywanych jedynie pobytami badawczymi i konferencjami aż po samą już ceremonię przyznania największej nagrody naukowej na świecie. Treść książki jest ciekawa prezentująca w sposób zrozumiały podstawy działania orientacji przestrzennej oraz w przystępny sposób prezentuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem mózgu, odkrywając przed czytelnikiem jak niezwykłym i złożonym jest on narządem.

Ta niesamowicie zaprezentowana historia jest dowodem na to, że zapał i kreatywność są w stanie pokonać ograniczenia i przeszkody, a bycie wybitną osobistością w dziecinie nauki wcale nie musi oznaczać wycofania się z normalnego życia.

Na półkach: , , , , , ,

Jest to pierwsza moja książka z tej serii, ale na pewno nie ostatnia.
Książka opowiada o drodze jaką przebyło małżeństwo Edward i May-Britt Moserów od pierwszych fascynacji badaniami nad mózgiem, aż po nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny za odkrycie komórek tworzący system nawigacyjny mózgu. Badania swoje prowadzili w małym ośrodku w Trondheim, a nie na prestiżowym uniwersytecie. Jednak mogli tego dokonać dzięki olbrzymieniu zaangażowaniu uczelni na której pracowali. Cichymi bohaterami tej książki są szczury, dzięki ich poświęceniu możliwe były te odkrycia. Książka jest nie tylko reportażem z przeprowadzanych całymi latami zresztą fascynujących doświadczeń i eksperymentów, wyciągania wniosków i korygowania następnych badań. Nie robiąc ze swych badań i wyników tych badań tajemnicy uzyskiwali pomoc z różnych stron świata i różnych specjalności. W tych badaniach strona techniczna, a więc miniaturyzacja elektrod wprowadzanych do mózgu szczurów, a później sczytywanie danych i obróbka komputerowa miały olbrzymią wagę. Książka też w bardzo ciekawy i prosty sposób objaśnia w jaki sposób wszystkie zwierzęta i człowiek orientuje się w przestani i zapamiętuje mapy tej przestrzeni . Poznajemy dwa ważne ośrodki w naszym mózgu hipokamp i korę śródwęchową i jak one pracują. Najważniejsze nie trzeba mieć jakiegokolwiek przygotowania i wiedzy medycznej aby zrozumieć przekazywaną wiedzę. Na końcu porusza ważny temat, choroby Alzheimera i śmierci poszczególnych neuronów. Nie byłabym sobą, gdybym nie poszukała utworów skomponowanych przez Bertila Palmara Jahansena.
Pasjonująca lektura, którą polecam wszystkim. Warto poznać jak funkcjonuje nasz mózg.

Jest to pierwsza moja książka z tej serii, ale na pewno nie ostatnia.

"GPS Mózgu" to już kolejna książka z cyklu nauka od wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, która i tym razem mnie nie zawiodła. Cały reportaż w niej przedstawiony odpowiada na pytania, które od wieków nurtują ludzi. Pokazana jest również droga pewnego małżeństwa po nobla.  No to jak to z tym naszym mózgiem i orientacją w terenie właściwie jest?

Unni Eikeseth przybliża nam nie tylko zagadnienia związane z samą pracą tak ważnego organu jakim jest mózg, ale również długą drogę do tego co współczesna nauka wie. Porusza też ważny temat choroby Alzheimera ("tak umierają neurony),z którą wiele osób boryka się codziennie.

Badania oraz odkrycie, które zmienia świat nauki , Edvarda i May-Britt Moserów w końcowej fazie prowadzi do otrzymania przez nich nagrody nobla. Jest to świat fascynujących doświadczeń oraz eksperymentów, dzięki którym dowiadujemy się dlaczego nasz mózg potrafi orientować się w przestrzeni.

To książka pełna nie tylko wzlotów ale również upadków. Pełna wzruszeń, lecz dzięki niej świat pracy tak złożonego organu jakim jest mózg staje się dla nas troszeczkę bliższy.

Unni Eikeseth doskonale potrafiła ująć to wszystko w cudowną i prostą historię, która wciąga czytelnika już od pierwszej strony aż do ostatniej. Nie trzeba być naukowcem by zrozumieć  o co chodzi , co uważam za spory plus. Wszyscy doskonale wiemy jak ciężkie w odbiorze mogą być popularnonaukowe książki a tu jest wręcz odwrotnie! Człowiek ma ochotę na więcej.

"Cudownie było nie czuć presji na wyniki i mieć więcej czasu na myślenie"

Cała książka choć nie wielka objętościowo dostarcza nam bardo dużo informacji, których nie będę tu opisywać, gdyż zepsułabym czytelnikom zabawę w odkrywaniu kolejnych rzeczy. Seria Nauka jest zdecydowanie godna polecania każdemu, kto jest ciekawy tego jak działa nasze ciało, które sterowane jest za pomocą mózgu. Zwłaszcza w przystępny sposób, bez konieczności posiadania doktoratu z medycyny.

"W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuację, które utkwią w jego pamięci silniej od innych. Na przykład zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody naukowej na świecie  - Nagrody Nobla."

Jedyne co może niektórych odrzucać od tej pozycji to opisy badań i eksperymentów, głównie przeprowadzanych na szczurach, co w XXI wieku uznawane jest przez większą część społeczeństwa za barbarzyńskie. Jestem skłonna zrozumieć powody, dla których były one robione, jednak lekki niesmak pozostał.

Unni Eikeseth przybliża...

To zaskakujące ile ta książka dała mi wzruszeń… i tak, dobrze czytacie – wzruszeń. Na czym te „wzruszenia” polegały? Cóż, dotknęła mnie zarówno sfera naukowa (co w przypadku tego tytułu powinno być oczywiste) jak i również sfera prywatna, droga Moserów do Nobla, ciężka praca i upór. Unni Eikeseth udało się napisać książkę, która choć mówi o nauce, o mózgu i jego możliwościach, o historii odkrycia, które jest tak ważne dla wszystkich ludzi (choroba Alzheimera),to robi to w sposób niezwykle subtelny i jednocześnie rzetelny.
„GPS mózgu” jest bardzo dobrym reportażem, w którym nie brak elementów z życia prywatnego pary naukowców. Autorka przyłożyła się do tej książki i czuć, że poświęciła jej swoje serce. Nie potraktowała tematu w sposób banalny, dotarła do wielu ludzi, których zapał, dobre słowo, wsparcie, pomoc – złożyły się na ostateczny sukces Moserów. Mam wrażenie, że tutaj nikogo nie mogło zabraknąć, a to znaczy wiele w przypadku tego gatunku.
Najbardziej poruszyła mnie chwila, w której opisana została sytuacja otrzymania Nagrody Nobla, tego, jak Edvard i May-Britt Moser dowiedzieli się ukoronowaniu ich ciężej pracy.
Nie jestem naukowcem, ale ta tematyka żywo mnie interesuje. Lektura „GPS mózgu” dostarczyła mi więcej informacji, niż oczekiwałam i może nie będzie to profesjonalne, ale tym razem najbardziej urzekła mnie historia prywatna, codzienne zmagania Moserów, ich charaktery, współpraca i przyjaźń, która przerwała wszystko, nawet rozstanie.
Warto sięgnąć po tę książkę, oczywiście nie tylko ze względu na głównych bohaterów, ale i na to, czym się zajmowali i co odkryli… ponieważ mamy w głowie prawdziwą bazę map, do których odwołujemy się w każdej sekundzie naszego życia. Czyż to nie wspaniałe? Czyż nie jesteśmy piękni? Jesteśmy! I nigdy o tym pięknie nie zapominajmy. Piękni w swej wyjątkowości, ale i piękni jako całość, jako ludzie w ogóle.

Ach… no i nabrałam szacunku do szczurów…

7/10 bardzo dobra książka POLECAM

Bardzo spoko książka o parze naukowców. Żonglerka pomiędzy faktami z życia tychże a naukowym tłumaczeniem zagadnień. Słowem fajen :)

• Popularnonaukowe
  • Popularnonaukowa
  • Mózg
  • Nauka
  • Kolejka - Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki GPS mózgu