Odkupienie

Okładka książki Odkupienie David Baldacci
Okładka książki Odkupienie
David Baldacci Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Amos Decker (tom 5) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Amos Decker (tom 5)
Ślady zbrodni
Redemption
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-09-18
2019-09-18
Tomasz Szlagor

Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy minuty Börge Hellström, An...
Okładka książki Auris Sebastian Fitzek, Vincent Kliesch
Auris Sebastian Fitzek, V...

Polubilismy się z Deckerem, fajnie się spędza z nim czas i rozwiązuje zagadki.
Choć przy kolejnym tomie już trochę nużąco, zwłaszcza końcówka, gdzie jest oczywiście pół świata przestępczego i skorumpowanych urzędników pełno.

Polubilismy się z Deckerem, fajnie się spędza z nim czas i rozwiązuje zagadki.

"Odkupienie" trzyma poziom serii o Amosie Deckerze - dosłownie. Książka nie jest ani lepsza, ani gorsza w porównaniu do poprzednich części. Jak to u Baldacciego - wielu bohaterów, wiele ofiar (niektóre postaci pojawiają się chyba tylko po to, by autor mógł je uśmiercić parędziesiąt/set stron dalej),w dość jednak sympatycznym małomiasteczkowym klimacie, gdzie każdy każdego zna. Również czytelnik rozpozna kilkoro bohaterów z pierwszego tomu "W pułapce pamięci", bo akcja przenosi się do Burlington, rodzinnego miasta Amosa, w którym rozpoczęła się jego historia. Tym razem bardziej niż zazwyczaj irytowała mnie naiwność pewnych wątków, jak wrobienie policjanta w morderstwo szantażem z "naprawdę błahego powodu", czy szybkie wyłapywanie własnych oczywistych błędów, które dochodzeniowcy popełnili kilkanaście lat wcześniej. Nienajgorsza rozrywka, choć są lepsze serie, również u Baldacciego.

Moja pierwsza książka tego autora i uważam, że jest to jedna z najlepszych jakiem ostatnio czytałem.

Opinię "Odkupienia" też system gdzieś podział, w ogóle nie lubię tej bety na "LC". Lepsze wrogiem dobrego... No ale miało być o książce. Lubię powieści o Amosie i z tą jest tak samo, choć w pewnym momencie trochę za dużo wielkiej polityki.

Dość zgrabnie prowadzona intryga, wiele mylnych śladów i budzący sympatię bohater. Dałbym więcej, gdyby nie zakończenie. Autor w banalnym chwycie - oczywiście wyjaśnia wszystko główny zbir - stara się nam pokazać, jak to było. A właśnie niedopowiedzenia są lepsze niż wyłożenie wszystkiego na stół . Od momentu zrobienia z prowincjonalnego morderstwa intrygi na skalę międzynarodową książka obniża loty i traci wiarygodność. Mimo wszystko warto.

Chyba jestem monotematyczna w recenzjach książek Baldacciego. Nieodmiennie podobają mi się. Czytam je z zainteresowaniem, szybko szukając razem z bohaterami odpowiedzi na postawione pytania. Podobnie było z Odkupieniem.
Amos Decker bardzo powoli wychodzi z miejsca w które wepchnęły go tragiczne wydarzenia poprzednich lat oraz wyrzuty sumienia, które nie opuszczają go od czasu śmierci żony i córeczki. W rocznicę śmierci wraca na cmentarz gdzie pochowane są najważniejsze dla niego osoby. I właśnie tam, po raz kolejny, spotyka go przeszłość. Tym razem w osobie Meryla Hawkins’a mężczyzny skazanego na dożywocie w wyniku śledztwa prowadzonego przez Amosa. Meryl twierdzi, że jest niewinny, prosi o pomoc, a kilka godzin później ginie od strzału w głowę. Nie on pierwszy i nie ostatnie jak okazuje się w śledztwie, które zostaje wszczęte.
Oczywiście, że można byłoby podyskutować nad realnością rozwiązania zaproponowanego przez Baldacciego, nad prawdopodobieństwem zdarzeń i wydarzeń, tyle, że w sumie tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy właśnie tak nie jest. Czy wydawać by się mogło najprostsze sposoby, nie są najbardziej skuteczne, najmniej zauważalne. Nie dyskutuję więc na ten temat, w przeciwieństwie do samego głównego bohatera, o którym mogłabym powiedzieć niejedno. Bohatera, który jest doskonały w swojej niedoskonałości. Motyw poranionego policjanta, tracącego rodzinę, poszukującego powodu do dalszego życia, nie jest nowatorski. Tacy bohaterowie pojawiają się raz na jakiś czas w literaturze, jednak Amos jest inny i nie mówię tutaj o jego fenomenalnej pamięci. To mężczyzna uparty, zacięty, twardy. Dążący do wyjaśnienia prawdy, jednocześnie posiadający odwagę do przyznania się do błędów. Zmienia się w każdej kolejnej części, nie są to jednak zmiany porażające, choć lepiej ubrany, lepiej odżywiony, lżejszy o ileś tam kilogramów, nadal pozostaje bohaterem, którego poznaliśmy w Pułapce pamięci.
Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że autor nie postanowi zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. I oczywiście, że nie przestanie dawkować nam losów Deckera.
Polecam, to fantastyczna, szybka, wciągająca historia o dochodzeniu prawdy po latach, o destrukcyjnym życiu w kłamstwie i odwadze przyznania się do popełnionych błędów.

Autor stworzył bardzo ciekawą postać Amosa Deckera i to już wystarczy, aby przeczytać kolejną opowieść z jego udziałem. Natomiast temat rosyjskich szpiegów w USA jest już nieco oklepany, niezależnie od poziomu kamuflażu rosyjskiej agentury.

Autor poszedł na całość, już nie jeden rosyjski szpieg w Ameryce, nie kilkuosobowa sieć szpiegów ale cała fabryka, przemysłowa produkcja rosyjskich szpiegów w podziemiach prowincjonalnego grill-baru w zapyziałym amerykanskim miasteczku. Ale czyta się dobrze i choć zwroty są nagle, niespodziewane i nieprawdopodobne to jednak czyta się dobrze.

Takie książki czyta się z największą przyjemnością. Podziwiam autora za pomysły i trzymanie wysokiego poziomu. Tylko czytać.

Może nie zachwyca ale jest dobrze napisana spójna i logiczna całość. Akcja na poziomie kilka rzeczy drażni ale całość bardzo w porządku.