Storytelling danych. Poradnik wizualizacji danych dla profesjonalistów

Okładka książki Storytelling danych. Poradnik wizualizacji danych dla profesjonalistów Cole Nussbaumer Knaflic
Cole Nussbaumer Knaflic Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Storytelling with Data: A Data Visualization Guide for Business Professionals
Onepress
2019-01-08
2019-01-08
Krzysztof Krzyżanowski
wizualizacja danych

Bardzo dobra książka dla początkujących. Napisana prosto, z wieloma przykładami, studiami przypadków i podsumowaniami. Nie polecam jednak czytelnikowi, który już cokolwiek innego w temacie wizualizacji czytał, bo pewnie nie znajdzie tu nic nowego.

Bardzo dobra pozycja dla osób tworzących raporty, wizualizujących dane.
Wiele wskazówek przedstawionych w bardzo przystępny sposób, popartych przykładami.
W trakcie czytania na bieżąco wprowadzałem zmiany w swoich raportach, a efekty bardzo mi się podobają (myślę, że odbiorcom raportu również przypadną do gustu).

Bardzo dobra pozycja dla osób tworzących raporty, wizualizujących dane.

Książka zawiera parę wartościowych uwag dotyczących prezentacji danych, jednak jak na kogoś, kto ma uczyć opowiadania historii, autorka nie ma absolutnie polotu w pisaniu. Styl pisania jest ociężały, do bólu amerykański, pełen banałów ("Przyglądanie się udanym materiałom wizualnym i analizowanie decyzji projektowych podjętych podczas ich przygotowywania może być dla nas źródłem cennej wiedzy"). Poziom wyjaśniania jest na poziomie wczesnego liceum. Naprawdę nie trzeba wszystkiego powtarzać po 4 razy, a każdy rozdział nie musi mieć podsumowania jak z podręcznika szkolnego. Do tego autorka niejako narzuca swój skrajnie minimalistyczny sposób przedstawiania danych, np. zakazuje stosowania wykresów kołowych. A właśnie, że będę. No i nie obyło się bez tradycyjnej autopromocji ("Wyjątkowe uzdolnienia Cole były przez nią rozwijane przez ostatnich kilkanaście lat"). Podsumowując, książka może pomóc poprawić sposób prezentacji danych, ale przebrnąć przez to jest trudno. Jeśli ktoś ma mało czasu, to polecam przejść od razu do przykładów, a resztę sobie odpuścić.

Interesująca książka, która uczy tworzenia ładnych, estetycznych i treściwych wykresów, a także wykorzystania ich do przeprowadzania prezentacji.

Dobrze przeprowadzona narracja, rozbicie nauki na poszczególne elementy oraz zawarcie wielu pozytywnych i negatywnych przykładów wraz z analizą. Sporo w niej "oczywistych nieoczywistości" - informacji, które nie wydają się ani trudne, ani skomplikowane, ani nawet specjalnie odkrywcze, ale pewnie niewielu z nas by do nich doszło samemu.

Jestem pewien, że skorzystam z zawartej w tej książce wiedzy oraz że (niestety?) już zawsze będę patrzył na cudze wykresy krytycznym okiem.
Polecam!

Książka tak banalna, jak większość opinii powyżej 7. :)
Czasami mam wrażenie, że osoby piszące tego typu komentarze są po prostu podstawieni. Są fejkami na potrzeby podbicia ocen.

A jeśli nawet opinie piszą ludzie z prawdziwych kont, to pewne współtworzyli to "dzieło" i szef redakcji / wydawnictwa kazał zadbać o ranking.

Książka tak banalna, jak większość opinii powyżej 7. :)

Książka nie zawiera wiedzy, której brakowałoby profesjonalistom, ale to nie znaczy, że profesjonalista niczego z niej nie wyciągnie. Największą siłą jest tutaj przedstawienie ustrukturyzowanego procesu twórczego i zobrazowanie go naprawdę ciekawymi przykładami. To sprawia, że Storytelling Danych jest zdecydowanie dobrą pozycją dla każdego, kto zawodowo musi komunikować wnioski wynikające z danych.

Autorka nie jest zaawansowana technicznie, a swoje prace przygotowuje w Excelu. Nie jest to jednak zarzut, bo też nie technikalia są tutaj ważne, a wybory stylistyczne i przedstawienie historii. Stąd książka zdecydowanie spełnia swój cel i dostarcza ważnych inspiracji czytelnikowi. Polecam z czystym sumieniem.

Genialna w swojej prostocie. Od razu chce się zmieniać wszystkie wykresy jakie mamy w prezentacjach. Jasne wskazówki, dobre przykłady, wszystko krok po kroku. Samo mięso bez zbędnego zapychania treścią.
Polecam każdemu kto wizualizuje jakiekolwiek dane, bo widać że raczej z tym u nas słabo. Zazwyczaj mamy dane, chcemy się pochwalić jak to dużo ich nie zebraliśmy(przecież wykonaliśmy kawał roboty) i chcemy pokazać wszystko, a jak się okazuje nie o to chodzi ;)

Świetny prezent dla szefa!

To bardzo wartościowa pozycja, która przyda się każdej osobie prezentującej dane od menagera przez analityka po specjaliste ds. projektów. Wróciłam do niej po kilku latach i nadal udało mi się znależć kilka wartościowych rad odnośnie stylu czy kolorystyki.

Książka jest stosunkowo dostępna w treści, pozbawiona zbędnych technikaliów. Skupia się na podniesieniu istoty przekazu w tworzeniu swojego data story. Autorka zwraca uwagę na wybór odpowiednich wykresów w zależności od danych (choć akurat to nie jest rozwinięte bardzo mocno),ale to co najbardziej mnie ujmuje, stawia kropkę nad i w przypadku po prostu przeciętnych wykresów. Na przykładach pokazuje jak ze zwykłego wykresu słupkowego, zrobić coś co robi profesjonalne wrażenia. Z punktu widzenia kogoś, kto chce by jego produkty analityczne zapadały w pamięć nie tylko treścią ale i formą, to zdecydowanie bardzo dobra lektura.

Spora część przykładów dotyczy prezentowania danych w formie statycznej, domyślnie w jakimś power poincie albo w wydruku podczas spotkania. Autorka nie porusza treści związanych z wizualizacjami interaktywnymi, choć sam tytuł zdaje się sugerować, ze faktycznie może tego nie robić. Jej styl tworzenia jest oszczędny i zachowawczy. Niemniej zasady, które omawia mozna z powodzeniem zastosować do innych sytuacji niż pokazane przez nią.

Cenię dużą ilość praktycznych przykładów, które mogą pomóc osobom początkującym jak i bardziej zaawansowanym.

Świetny prezent dla szefa!

Powiem uczciwie - jak dla mnie "Storytelling danych" był książką doskonałą i dokładnie taką jaką oczekiwałam. Wbrew pozorom jest to naprawdę króciutka pozycja, ale tak przemyślana, merytoryczna i praktyczna tak, jak to tylko możliwe.
Nie ma znaczenia czy jesteś rządowym pracownikiem administracyjnym, czy pracujesz dla wielkiej korporacji, czy robisz doktorat - ta książka nauczy Cię tworzyć historię na podstawie Twoich wyników analiz oraz właściwie ją przedstawiać. Cole Nussbaumer Knaflic pisze naprawdę prosto i celnie, a to co przekazuje czytelnikowi podpiera bardzo konkretnymi przykładami.
Ogromnie polecam!

Konkretnie, bez lania wody, z przykładami i szacunkiem do czytelnika. Takie poradniki warto i trzeba wydawać.

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Storytelling danych. Poradnik wizualizacji danych dla profesjonalistów