Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia

Okładka książki Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia Krzysztof Skórzyński
Okładka książki Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia
Krzysztof Skórzyński Wydawnictwo: Znak reportaż
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2019-06-19
Data 1. wyd. pol.:
2019-06-19
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324058730
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1975
1453

Na półkach:

Krzysztof Skórzyński rozmawia z Bartkiem Królikiem, Michałem Koterskim, Adamem Nowakiem, Cezarym Nowakiem i Przemysławem Saletą o byciu ojcem. Pięciu różnych mężczyzn, pięć różnych opowieści.

Jestem bardzo zaskoczona rozmową z Miśkiem Koterskim. Wydawało mi się, że będzie taka do pośmiania, a tu zaskoczenie. Poznałam Miśka Koterskiego z innej strony. Opowiedział nie tylko o tym, jak został ojcem, ale także o swoim uzależnieniu, o relacjach z ojcem. Wzruszyło mnie to. Nie spodziewałam się po nim takiej szczerości i powagi. Miałam w oczach łzy, gdy mówił o rocznicach swojej trzeźwości.

Nieco rozczarowała mnie za to rozmowa z Bartkiem Królikiem. Najbardziej na nią liczyłam, a mam wrażenie, że zabrakło w niej duszy. Nie wzbudziła we mnie większych emocji. I żeby było jasne, Bartek Królik mówił z wielkim szacunkiem zarówno o swojej żonie, jak i o dzieciach, ale za mało było dla mnie Jagódki w tej opowieści.

Kompletnie nie pamiętam rozmowy z Cezikiem, czyli Cezarym Nowakiem. Nie było w niej nic, co by przykuło moją uwagę. Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam, że Cezik jest złym ojcem czy nieciekawym człowiekiem, nic z tych rzeczy. Tylko miałam wrażenie, że ten wywiad był trochę o wszystkim i o niczym.

Wisienką na torcie była za to dla mnie rozmowa z Adamem Nowakiem. Biła z niej taka dojrzałość. Niby mówił on, że jest trudnym ojcem, ale uważam, że dał swoim dzieciom na drogę życia niezwykły dar. Był ojcem wspierającym, który dawał dzieciom przestrzeń i pole do rozwoju pasji. Podziwiam go za nakłanianie dzieci do nauki jazdy samochodem, rowerem i pływania. Argumenty za tym przemówiły nawet do mnie.

Zaskoczyła mnie rozmowa z Przemysławem Saletą, jego również poznałam z innej strony. Niby nie mówi o uczuciach, ale one biły z każdego słowa o córkach. Ściskało mnie za gardło, kiedy czytałam o tym, co działo się, gdy oddał nerkę córce.

Każdy z panów mówi o tym, jak bycie rodzicem ich zmieniło, czego nauczyło. Cieszę się, że ta książka u mnie trochę odleżała. Wcześniej bym jej nie doceniła. Jednym okiem by wpadła, drugim wypadła. Teraz zostanie w mojej pamięci na długo. Refleksyjna, godna uwagi pozycja. Pokazuje, jak mężczyźni odnajdują się w roli ojca. Do tej pory czytałam książki o rodzicielstwie z perspektywy kobiety. Tu dostałam zupełnie inne spojrzenie na ten temat. Każdy z tych ojców jest wyjątkowy na swój sposób.

To książka, której lektura może być ciekawym doświadczeniem dla mężczyzn. Nic nie jest w stanie przygotować człowieka na pojawienie się dziecka, ale czytanie o cudzych przejściach może dać pewne wskazówki dla przyszłych ojców. Zwłaszcza rozmowa z Adamem Nowakiem.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Krzysztof Skórzyński rozmawia z Bartkiem Królikiem, Michałem Koterskim, Adamem Nowakiem, Cezarym Nowakiem i Przemysławem Saletą o byciu ojcem. Pięciu różnych mężczyzn, pięć różnych opowieści.

Jestem bardzo zaskoczona rozmową z Miśkiem Koterskim. Wydawało mi się, że będzie taka do pośmiania, a tu zaskoczenie. Poznałam Miśka Koterskiego z innej strony. Opowiedział nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
38

Na półkach:

Typowe zestawienie, akruat w temacie ojcostwa, mające wszystkie wady i zalety takich zbiorówek - nierówny poziom, który ostatecznie bardziej ciągną ciekawi rozmówcy, niż wspinanie się na jakieś wyżyny sztuki wywiadu. Rzetelnie i konkretnie, jak na męskie rozmowy przystało, ale zabrakło trochę pasji. Może to jednak świadczyć o tym, że takie ma być ojcostwo, bez owijania w bawełnę.

Typowe zestawienie, akruat w temacie ojcostwa, mające wszystkie wady i zalety takich zbiorówek - nierówny poziom, który ostatecznie bardziej ciągną ciekawi rozmówcy, niż wspinanie się na jakieś wyżyny sztuki wywiadu. Rzetelnie i konkretnie, jak na męskie rozmowy przystało, ale zabrakło trochę pasji. Może to jednak świadczyć o tym, że takie ma być ojcostwo, bez owijania w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1030
510

Na półkach: , , ,

„Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia” Krzysztofa Skórzyńskiego to w niedługim czasie moja druga lektura w formie wywiadów. Zwykle stronię od tego takiej formy literackiej, zbyt mocno kojarzy mi się z prasówką. A jeśli już czytam, to pomiędzy innymi książkami. Ciężko jest mi przebrnąć przez wywiady „na raz”.

Krzysztof Skórzyński, dziennikarz Faktów TVN, sam ojciec trójki dzieci, spotkał się i porozmawiał z Bartkiem Królikiem, Michałem Koterskim, Adamem Nowakiem, Cezarym „Cezikiem” Nowakiem oraz Przemysławem Saletą. Muzyk, aktor, piosenkarz (muzyk),twórca piosenek dla dzieci (gwiazda internetu) oraz były bokser. Każdy z nich zna życie na walizkach i na swój sposób nieustanne wchodzenie w rolę.

Bartek Królik – współtwórca zespołu Sistars, sam borykający się problemami zdrowotnymi. Michał Koterski – syn TEGO Koterskiego, najbardziej kojarzony z rozrywkowym stylem życia i dziubkiem w kapturze. Adam Nowak – ten od Raz, Dwa, Trzy, najbardziej dojrzały z tego grona, ojciec dorosłych dzieci. Cezik – po dużym sukcesie przeróbki znanego przeboju disco polo, teraz mocno w cieniu, ale robo swoje. Przemysław Saleta – były bokser, kilka lat temu oddal swojej córce nerkę, obecnie 80% czasu spędza w Tajlandii.

Pięć rozmów. Pięć światopoglądów. Pięć epok. We wszystkich tematem przewodnim jest rodzicielstwo. Tu nie ma szkoły czy kursu, liczy się szkoła życia. Skórzyński sam jest ojcem więc co tu dużo pisać – zna się na rzeczy!

Nie mam dzieci, więc „Świat na głowie” traktuje jako zwykły wywiad, a podejście do ojcostwa odbieram tu równorzędnie jak mówienie o sprawach zawodowych. Rozmowy pełne są szczerości, rozmówcy nie boją się trudnych tematów. To życie każdego „z piątki” od kulis. Nie boją się mówić o rzeczach przyziemnych, czasem przykrych i tych nie do końca laurkowych urokach tacierzyństwa. Poruszają tematy rodzinne, budowania i utrwalania związku w nowej rzeczywistości oraz to jak rodzeństwo odnosi się do najmłodszego członka rodziny.

Na tle czytanych ostatnio wywiadów „Jak oni pracują. Tom 2” Agaty Napiórskiej książka Skórzyńskiego wypada niestety gorzej. Choć czytało się naprawdę przyjemnie obawiam się, że niewiele z niej zostanie ze mną na dłużej. Może jedynie historia Koterskiego, ale bardziej pod kątem wychodzenia z nałogów czy walka o zdrowie córki Przemka Salety. Muszę przyznać, że im postać była mi bliższa, tym przyjemniej czytało się wywiad. Inaczej w „Jak oni pracują. Tom 2” gdzie prócz samego warsztatu i pracy rozmówcy przemycają wiele z życia osobistego czy poglądów na wiele tematów.

Zawsze trudno jest mi ocenić taką formę przekazu jaką jest rozmowa. Objętościowo przeważają odpowiedzi, jednak to od zadawanych pytań dużo zależy. Skórzyński zadaje trafne pytanie, dopasowane do wcześniejszej wypowiedzi, nie wyrywa ich z kontekstu, nie poddaje co chwilę nowych tematów, pozwala dokończyć myśl. Nie od dzisiaj wiadomo, że kiedy staje się rodzicem zmienia się praktycznie wszystko i świat dosłownie staje na tytułowej głowie. Jak sam Skórzyński mówi „Ta książka jest o bardzo codziennym wymiarze ojcostwa, czasem bardzo trudnym, poharatanym ojcostwie”. Na pewno dużym plusem jest to, że reporter dopuścił do głosu facetów, bo to jednak kobiety w przestrzeni publicznej zwykle mówią o dzieciach. Nie można im tego zabrać, bo to jednak one noszą dziecko przez dziewięć miesięcy i ta więź z maluchem jest jak najbardziej naturalna. A przecież ojcostwo jest równie ważne i czasem ten świeżo upieczony tatuś ma uczucia, którymi chce się podzielić.

„Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia” Krzysztofa Skórzyńskiego to w niedługim czasie moja druga lektura w formie wywiadów. Zwykle stronię od tego takiej formy literackiej, zbyt mocno kojarzy mi się z prasówką. A jeśli już czytam, to pomiędzy innymi książkami. Ciężko jest mi przebrnąć przez wywiady „na raz”.

Krzysztof Skórzyński, dziennikarz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
774
772

Na półkach: , ,

Pięciu rozmówców, pięć zupełnie innych punktów spojrzeń i światopoglądów. Słusznie ktoś kiedyś napisał, że nie ma szkół czy uniwersytetów, które uczyłyby rodzicielstwa. Najlepszą szkołą jest życie. Profesjonalnie przeprowadzone rozmowy Krzysztofa Skórzyńskiego podkreślają ich wyjątkowość i niepowtarzalność, a sam temat wzbudza w rozmówcach wiele emocji, ale i sentymentalnych wspomnień, bo siłą rzeczy to, czego byliśmy świadkami w dzieciństwie i co podpatrzyliśmy u naszych rodziców, trwa w naszej pamięci i idzie z nami dalej przez życie.


"Wiesz, o co chodzi. Jesteśmy sumą naszych rodziców. Oczywiście nie możemy być perfekcyjni. Tak jak powiedział mi mój przyjaciel ksiądz – ważne jest popełnianie błędów, ale mamy wpływ na to, w jakiej atmosferze wychowamy dziecko. I możemy uniknąć wielu, wielu rzeczy, które je skrzywdzą na całe życie." - Michał Koterski.


Szczere, trudne, momentami zaskakujące zwierzenia, które odsłaniają intymność tacierzyństwa. Każdy z bohaterów rozmowy odsłonił kulisy nowej roli, z jaką przyszło mu się zmierzyć, czy odnaleźć. A życie bywa nieprzewidywalne i nie zawsze rozdaje tylko radości. Kiedy opada euforia i pierwszy szok przychodzi zwykła proza codzienności i sytuacje, w których trzeba się po prostu odnaleźć. Jaka jest siła tacierzyństwa? Jak radzą sobie w pełnieniu obowiązków ojca: Przemysław Saleta, Michał Koterski, Bartek Królik, Adam Nowak, Cezary Nowak "Cezik"? Czy miewali chwilę zwątpienia? Jak pogodzić życie zawodowe z prywatnym, kiedy jest się nieustannie na tzw. świeczniku?

"Chociaż czy jest dobry moment na dziecko? Człowiek nie wie za bardzo, co się będzie działo. To jest taka nowość, że można sobie coś planować i myśleć - będzie tak, jak to sobie wymyśliłem - a później się okazuje, że życie to wszystko weryfikuje." - Cezary Nowak "Cezik".

Świetna książka w formie wywiadów. Czytałam z przyjemnością. Polecam każdemu, by poznać męski punkt spojrzenia na rolę bycia ojcem. Szczerze i bardzo polecam!


https://nietypowerecenzje.blogspot.com/2019/06/swiat-na-gowie-rozmowy-z-ojcami-o.html?fbclid=IwAR0pjwHiGoYclgBu56vZusmFkgL8j0W7VSZldVxp7-TQLnxB5RMKVxsmfro

Pięciu rozmówców, pięć zupełnie innych punktów spojrzeń i światopoglądów. Słusznie ktoś kiedyś napisał, że nie ma szkół czy uniwersytetów, które uczyłyby rodzicielstwa. Najlepszą szkołą jest życie. Profesjonalnie przeprowadzone rozmowy Krzysztofa Skórzyńskiego podkreślają ich wyjątkowość i niepowtarzalność, a sam temat wzbudza w rozmówcach wiele emocji, ale i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    28
  • Posiadam
    15
  • 2019
    3
  • 2021
    3
  • Poradniki
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Ulubione
    1
  • Okładka miękka ze skrzydełkami
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia


Podobne książki

Przeczytaj także